Konfigracja łącza i dwa routery

Witam,
Przymierzam się do rekonfiguracji sieci w hurtowni teściów. Na chwilę obecną wykupiona jest tam usługa TP DLS i dostarczony z nią router Cellpipe z WIFI. Router ten odpowiada za WAN i DHCP. W lutym przechodzę na Netię i przy tej okazji chcę przebudować sieć tak by modem dostarczony przez operatora dostarczał tylko WAN do drugiego routera (myślę o jakimś TP-LINK). Będę miał zewnętrzne adresy IP i muszę mieć dostęp do części sieci z zewnątrz. I teraz dwa kluczowe pytania:

  1. Jak skonfigurować te dwa routery by dostęp do sieci z zewnątrz był możliwy i dostęp nie zatrzymywał się na routerze operatora.
  2. Jaki mocny router z WIFI TP-link zakupić? Na Wifi zależy mi najmniej ale chcę żeby awaryjnie było dla urządzeń mobilnych i laptopów. Fajnie jak by można było wrzucić tam Gargoyle.

Sieć jest mała. 3 stacjonarne plus serwer. Pracuje na nich SUBIEKT GT.
Będę wdzięczny za rady.
AR

1. Jak skonfigurować te dwa routery by dostęp do sieci z zewnątrz był możliwy i dostęp nie zatrzymywał się na routerze operatora.
Pytanie jakie urządzenie dostaniesz od operatora?
2. Jaki mocny router z WIFI TP-link zakupić? Na Wifi zależy mi najmniej ale chcę żeby awaryjnie było dla urządzeń mobilnych i laptopów. Fajnie jak by można było wrzucić tam Gargoyle.
TP-Link WR1043NDv2.
Pytanie jakie urządzenie dostaniesz od operatora?
Tego jeszcze nie wiem :( Czy mam prosić o coś konkretnego operatora żeby dawało większe możliwości konfiguracyjne? Generalnie całe działanie ma na celu wydzielenie sieci wewnętrznej na inne urządzenie. W przypadku awarii urządzenia Netii lan pracuje dalej. Nie ma dostępu do internetu i wejścia do sieci z zewnątrz, ale oprogramowanie pracuje prawidłowo bo przydzielone IP sieci wewnętrznej są przez np. WR1043ND. Zewnętrzne IP wykorzystuje tylko na serwerze i tam mam drugą kartę sieciową po której dostaję się do niego z zewnątrz w celach konfiguracyjnych. Nie czuję się mocny w konfiguracjach routingu i przekierowań portów.
TP-Link WR1043NDv2.
W domu mam v1 i generalnie sobie chwalę poza USB słabym prądowo. W połączeniu z 901ND jako Bridge obskakuje mi cały dom. Streamuje HD bez problemu z NAS. Oba pod Gargoyle by obsy Dzięki za szybką reakcje. A

90% to dostaniesz NS-a od operatora i wtedy najlepszym wyjściem będzie skonfigurowanie NS-a jako brudge - [url=http://www.pomagam.net/pliki/Tryb_bridge_w_Netia_Spot2.pdf a na routerze który kupisz konfiguracja portu WAN jako PPPoE -

Wielkie dzięki!
Jak to podłącze to, odświeżę temat i ew dopytam o konfigurację dotyczącą przekierowań portów przy dostępie z zewnątrz.
Pozdrawiam AR

Jeśli zrobisz tak jak napisał Marcin to przekierowanie portów nie będzie skomplikowane.

Kolejny raz dziękuję!!!

Witam ponownie,
sytuacja mi się trochę zmieniła. Otóż zmiana operatora nastąpi w czasie kiedy mnie nie będzie w PL.
Istniejącego CellPipe 2013 nie mogę przestawić w tryb Bridge bo nie ma do nich dostępu. Do tego nie ma nigdzie w dokumentach parametrów do logowania TPDSL
Jak udało mi się dodzwonić na infolinię to gość był zielony :slight_smile: Nie rozumiał co do niego mówię.
Muszę do tej konfiguracji postawić router, nawet kosztem braku dostępu z zewnątrz. Leży na półce nówka WR543G. Może do tak małej sieci się nada i można go wykorzystać?
Nadałbym mu inną podsieć i tam włączył DHCP. W WAN podłączyłbym LAN z DSL. Druga karta sieciowa z serwera poszła by do DSL-a żeby było wejście do niego po stałym IP.
Na DSL-u wyłączyłbym DHCP.
Oczekuję efektu: TP zabiera WAN i modem - sieć wewnętrzna działa. Brakuj jej tylko NETU. Przychodzi Pan z Netii i robię BRIDGE plus PPPoE na WR543G (jeśli uciągnie tą sieć).
Będzie to działać?
Pozdrawiam AR

Przychodzi Pan z Netii i robię BRIDGE plus PPPoE na WR543G
Też zależy na kogo trafisz bo nie ma takiego obowiązku aby coś takiego zrobić. Sam montuję urządzenia dla internetii (Netia Spoty) i jak klient dobrze zaczyna rozmowę od słowa czy wypiją panowie kawę to wiele rzeczy robi się bez problemu ;)

Napisałem przecież że Pan ma tylko przyjść z Netia Spotem. Ja sobie zrobię tego BRIDGE jak wrócę i to skonfiguruję. Do tego czasu w firmie pojadą po WIFI i LTE na Dovado:) mam jako łącze zapasowe.
A gościom to u mnie zawsze robi się kawę :slight_smile:

Tak na WR543g spokojnie możesz skonfigurować PPPoE a Netia Spot jako Bridge przy konfiguracji admin/admin_netia aby mieć prawa administratora.

A gościom to u mnie zawsze robi się kawę
Nie wszyscy są tak gościnni, wiem z doświadczenia ;)

Czy hasło admina jest gdzieś podane w papierach z Netii?

Niestety tylko user/user co nie daje możliwości zmiany parametrów WAN-owych.

Czyli muszę ich poprosić żeby mi go skonfigurowali jako BRIDGE?
Bo hasła to mi nie dadza pewnie :slight_smile:

Podałem login i hasło administratora którym zrobisz wszystko
login: admin
hasło: admin_netia

Łomatko:) Myślałem że to przykład.
Dzięki.

Nie, to właśnie domyślne hasło i login administratora.

Cześć,
Wziąłem się za konfigurację tego WR543G jako wewnętrznego routera. 22.01. jest przejście na NETIĘ a mnie do 26.01 nie ma w PL więc muszę to skonfigurować tak że LAN działa jak TP zabierze router. Modem od Netii jeszcze nie przyszedł. Nie dam rady go skonfigurować przed.
Chcę ustawić na WR543G inną podsieć i tam włączyć DHCP. WAN ustawie jako Dynamic i wepnę go w Cellpipe z TP. W modemie TP wyłączę DHCP. Rozumiem że taka konfiguracja powinna działać w LAN po zabraniu modemu TP.
Jak wrócę to ustawię modem Netii jako BRIDGE i i na WR543G ustawię PPPoE. Czy WR543G powinien jako adres sieciowy LAN posiadać IP zewnętrzne jakie dostanę od Netii?
Proszę o korektę jeśli coś źle planuję zrobić.
A

Wszystko zależy w jakim trybie będzie działał cellpipe. W konfiguracji PPPoE powinien mieć zewnętrzne IP.