Kilka AP i słaby transfer, 500g, 501g, 5110g

Witam
Posiadam:
Router
TD-W8970
Acces pointy:
TL-WA5110g
TL-WA501g
TL-WA500g
Router stary nie użytkowany
TD-W8910g

Przedstawię może jak to się u mnie ma:
budynek 3 kondygnacje, na 1 piętrze router Tp-link TD-W8970 pod netią 20mb - działa teraz super (dzięki pomocy kolegów z forum) ale niestety na 2 piętrze już słaby zasięg a na 3 to już zero.
Kabli nie da się poprowadzić, musi działać jako bezprzewodowe.
SSID na wszystkich ten sam.

  1. zamontowałem na 2 piętrze AP TL-WA501g w trybie universal repeater, zasięg zrobił się pełny ale niestety co chwila net staje i trzeba czekać aż ruszy, jest to tak powiedzmy 1 minutę działa a 10 sek. stoi i tak ciągle, czy to tak ma działać w u.repeaterze ?
    Przy TL-WA5110g taka sama sytuacja, choć troszkę lepiej zasięg rozsyła.
  2. teraz zrobiłem tak: 501g jako APClient, 5110g jako AP i spiąłem skrętką, ale najpierw ustawiłem to tak:
    501g - wybrane Client - Survey i wybrany mac routera, później hasło to samo co router i oczywiście save. W Status pokazuje że odbiera sygnał na poziomie 25-30db i tu chyba jest ok.
    5110g - wybrałem AP - wpisałem mac 501g, hasło, save - nie wiem czy tu dobrze zrobiłem ale w statusie pokazuje że ok.
    Podłączam skrętkę i okazuje się że net jest, ale prędkość to poniżej 0,5 Mbps do 1 Mbps, zmieniłem też kanał w 5110g na 6 wyżej od 500g ale to nic nie dało.
    Aha, w tych AP DHCP wyłączone, działa tylko w routerze.
    Co zrobić mogę więcej, kombinuje i nic mi nie wychodzi.
    Na razie nie będę pisał tylko wspomnę że na 3 piętrze mam zamontowany TL-WA500g jako universal repeater ale go wyłączyłem bo jak na 2 piętrze mi tak słabnie to muszę najpierw to zrobić.
    Mam jeszcze ten stary router, jak trzeba to można go wykorzystać.

No i wczoraj Router stracił kontakt z APC, bynajmniej tak mi się wydaje ponieważ brak jest neta na 2 i 3 piętrze, nie można się w ogóle połączyć, jedynie idzie z routerem.
Na razie nie resetowałem AP ani routera, chociaż wież że po restarcie będzie znów połączenie.
Co sprawdzić w tej chwili żeby wiedzieć czy widzą się czy nie, w ogóle czemu tak się dzieje skoro APC odbiera sygnał z routera na poziomie 25-30 dbi