Jeszcze w kwestii zasięgu WDR4300

Jak już doczytałem, gorszy (np. od 1043ND) zasięg sieci wifi wynika z dwupasmowego trybu pracy anten - czy jest to tylko kwestia konstrukcji/budowy samej anteny czy również radia pracującego w dwóch trybach ?
Czy jeśli nie korzystam z pasma 5Ghz (i własciwie narazie nie mam takiej potrzeby, a router już i tak mam) to wystarczy wyłaczyć to pasmo w konfiguracji ORAZ zmienić nateny np. na te z 1043ND ?

Tak, wystarczy wyłaczyć pasmo. Anten nie musisz zmieniać.

Sam to chciałem sprawdzić i rozłączyłem oba tory radiowe na PCB routera. do toru 2,4 przylutowałem gniazda i zastosowałem anteny od WR1043NDv2. Niestety żadnej różnicy to nie przyniosło.
Winę tu ponosi konstrukcja routera/chipu od wifi. Niestety zostaje się przyzwyczaić lub użyć po drodze jakiegoś wzmacniacza zasięgu.

No i faktycznie, niczego to (wyłączenie 5hgz) nie zmienia, sygnał nadal słabszy niż w 1043ND (v1)
Zamienił stryjek siekierkę na kijek :wink:

Z moich testów wynika że WR1043NDv2 ma najmocniejsze WiFi. Ten sam chip WiFi jest też w Archer C7 jednak tam zastosowano wewnętrzne anteny i sygnał nie jest taki mocny. Podobno w C7 v3 zmienili anteny na zewnętrzne dwupasmowe, jednak testu nie robiłem jak to działa.