Jaki router z OpenVPN

Hej,

Potrzebuje router z OpenVPN.
Mam możliwość wzięcia internetu 600/600 Mbps lub 1000/1000 Mbps.
Dostawca oferuje zewnętrzny adres IP który wezmę.
OpenVPN będzie wykorzystywany do podglądu kamer, na krótki okres czasu. Tylko do podejrzenia czy wszystko stoi na swoim miejscu.

Jaki router polecacie dla 600 Mbps symetrycznego i dla 1000 Mbps symetrycznego.
Chciałbym aby router nie ograniczał prędkości jaką dostawca oferuje.

PS.
Czy każdy router obsługuje 1000 Mbps symetrycznego internetu? Jeśli nie to gdzie znaleźć informację jaką prędkość obsługuje router na wejściu WAN?

Pozdrawiam.

Realnie to ethernet nie obsługuje 1Gbit, tylko ogranicza nieco niżej - maksymalnie pewnie 960 da się wyciągnąć w idealnych warunkach. Musiałbyś zrobić infrastrukturę na 2,5 Gbit/s (łącznie z komputerami, ale laptopy z takimi interfejsami to rzadkość). Ew. rdzeń sieci robisz na 2,5 lub 5 lub 10 Gbit/s a dopiero lokalne urządzenia robisz na 1 Gbit/s. Oczywiście w domu nie ma sensu.
Jeżeli ta utrata wydajności jest OK, wtedy szukasz mocnego routera (procesor w okolicach 1 GHz plus sporo RAM i - tego w specs zwykle nie ma - wsparciem sprzętowym NAT.
Odpada korzystanie z QoS i innych reguł, które dobiją procesor. Wtedy masz szansę na dobicie do 1 Gbit/s, choć z pełną symetrią będzie trudno - przy 600 Mbit/s powinno się udać.
Pojawia się kolejny problem - ile połączeń TCP/IP potrzebujesz - jak to będzie jeden-dwa-trzy komputery, to bez problemu. Jak 50 - to potrzebujesz mocniejszego sprzętu niż zwykły Archer, czy sprzęt od operatora. Tu wskaźnikiem jest liczba połączeń TCP/IP na raz - jest taka informacja w specs wielu routerów. Potrzeba do 1000 na komputer, żeby był zapas "mocy", także obliczeniowej.

Testy wydajności routerów trzeba szukać u niezależnych testerów, np. smallnetbuilder miał dobre testy, ale nie wszystkie routery tam znajdziesz.

Nie ma niestety krótkiej odpowiedzi na pytanie "czy ten router wyrobi 1Gbit/s" - bo inaczej router działa na jednym połączeniu TCP/IP, inaczej na kilku tysiącach, inaczej z QoS, inaczej bez.

Kompletnie nie wspominam o WiFi, bo na razie dobicie do 1 Gbit/s nie wchodzi w rachubę w praktyce nawet na AC w 5 GHz przy 100% zgodnym sprzęcie na odległości poniżej 1m - przy paśmie 160 MHz (synchronizacja 1733 Mbit/s) najlepsze konfigi dobijają do 700-800 Mbit/s. W laboratorium, nie w domu :slight_smile: