Jaki router/router+modem do Orange 20mbit wybrać? [do 500PLN]

Witam,
Moje obecne parametry linii to: 12441/1020 (sync) + 10dB dl margin, podpisałem wczoraj umowę na 20 więc pewnie na dniach wskoczy tyle, ile DSLAM pozwoli. Jeżeli chodzi o Wi-Fi, to tak to wygląda w moim domu (problemy z zasiegiem w pokoju zaznaczonym na pomarańczowo - grube ściany):

*Na zdjęciu symbolem Wi-Fi oznaczyłem klientów
Zależy mi w równym stopniu na:
rozwiązaniu problemu z zasięgiem w jednym pokoju
utrzymaniu dobrych parametrów synchronizacji
dobrej i konfigurowalnej usługi QoS - czyli nie ukrywam, że chciałbym aby na takim routerze śmigało OpenWRT (nie boję się korzystania z konsoli :slight_smile: ).
Aha, w pobliżu nie ma żadnych innych sieci Wi-Fi, jest tylko moja. Jest to tylko jedno piętro. Od orange dostanę Sagemcom Fast 2704, który mógłby ewentualnie służyć jako modem (nie wiem czy to dobry pomysł).
Co polecicie mi w kwocie do 500PLN?

Można polecić TD-W8970.

Rozumiem, że dopłacać do TD-W8980 nie warto, bo z 5GHz i tak nie będę czerpać korzyści, a 2,4GHz będzie słabsze.
Mam w domu 3 anteny 9dBi.

Pisałeś, że konsoli się nie boisz a ten routerek ma już wsparcie DD-WRT.

Jeżeli chodzi o pasmo 5GHz to musisz brać pod uwagę to iż ma większe tłumienie pomiędzy przeszkodami (ściany itd.) i co za tym idzie słabszy zasięg w zabudowie niż pasmo 2,4 GHz .
Dobrym zasięgiem charakteryzuję się TP LINK TL-WR1043ND v2 . Możesz na niego wgrać alternatywę np Gargoyle . Luci itd . Lecz w tym wypadku musisz mieć dwa urządzenia czyli od dostawcy modem jako bridige i router z konfingiem . PPPoE.

Tutaj masz obrazowo pokazane zasięg modelu TP link TDW8980 dla pasma 5GHz oraz 2.4GHz.

Okej, wychodzi na to, że 5GHz nie jest mi potrzebne. Jak w takim razie ocenicie rozwiązanie TD-W8970 + PLC? Na pewno rozwiąże to problem zasięgu w jednym pokoju (chciałbym korzystać z takich usług jak streaming obrazu z komputera na telefon). Jak radzą sobie urządzenia z przełączaniem sieci bezprzewodowej?
Co z parametrami synchronizacji i QoS? Chodzi mi o to, czy większość tych topowych modeli radzi sobie z tym w podobny sposób, czy np. warto zainwestować w osobny modem?

Najlepsze wyjście to modem + router ze względu na alternatywne, bardziej funkcjonalne oprogramowanie.
Jeśli chodzi o W8970 to jest już w sobie dobry, sprzęt mogę polecić. Jeśli nie potrzebujesz zbyt zaawansowanych opcji to go kup. Dodatkowo zakup WPA4220 aby mieć WiFi w oddalonym pokoju.
Możesz wybrać modem ADSL np TD-8616 i do niego router WR1043ND. Na routerze OpenWrt, połączenie PPPoE, QoS, Udostępnianiem z USB.

Ok, zestaw WR1043ND + WPA4220 + TD-8616 wydaje się najlepszy (słaby/brak supportu openwrt dla W8970).
Zanim dostałem Livebox'a miałem Pentagrama P6341, który z wykorzystaniem Annex M zapinał się na 1163kbps up - czy ten router zrobi coś podobnego? Livebox 2.0 zapina się tylko na 1024kbps up.