Jaki router do szkoły VDSL kupić do Neostrady?

Dzień dobry!
Potrzebuję zakupić router do szkoły obsługujący internet w standardzie VDSL. Czyli do Neostrady w standardzie VDSL.
Są w szkole access point'y ubiquiti do sieci wifi.
Do sieci wpina się około 30 do 40 laptopów przez to wifi
czyli router ma być taki aby obsłużył bez problemu minimum tylu użytkowników. Nie musi mieć wifi. Więc oczekuję kilku propozycji.

Obecny Router od Orange Funbox 2.0 się notorycznie wiesza i tylko hard reset pomaga na 2 - 3 dni.

Dzwoniłem do TP-Linka i mi zaproponowali Archer VR600 lub VR900. A może inne opcje konkurencyjne: Asus DSL-AC56U lub DSL-AC88U a może jeszcze coś innego?

Wszystko zależy od budżetu. Sprzęt tego typu to ja bym stawiał bardziej profesjonalny zaczynając od usługi InternetDSL i sprzętu powiązanego z usługą, a nie byle liveboxa z najtańsza usługą ADSL.
Znając jednak życie budżet ograniczony to kupujesz najmocniejsze na co stać szkołę - zarówno Archery jak i te Asusy się sprawdzą tylko pamiętaj, że do żadnego z nich nie wsadzisz alternatywnego firmware, bo na DSLowy sprzęt nie ma takich możliwości zwykle.

Zgadzam się z @jakubd.
Dużą rolę odgrywają tu fundusze, ale jak coś robić to do porządku.
Poszukaj jakiegoś sprzętu z Cisco/mikrotik, który bez problemu ogarnie sieć. Nie patrz na rozwiązania "domowe".

Witam. Już próbowałem szukać sprzętu profesjonalnego, jednak jest problem ze znalezieniem modemu/routera pracującego w standardzie VDSL (prędkość około 40 - do 50 Mbit). Orange musi się zostać, bo żadna ze znanych mi firm kablowych działających na terenie Rembertowa (dzielnica Warszawy) nie jest zainteresowana żeby swój kabel podłączyć.

Więc tak to wygląda, że szkoła ma dwie linie internetowe od Orange. Jedna to właśnie DSL i tu Orange dało dobry sprzęt, do którego można było podłączyć zwykły router (kablowy) i jest jeszcze druga (na osobnym kablu telefonicznym - właśnie ta Neostrada. I tu Orange nie chce, nie wiedzieć czemu dać lepszego sprzętu, tylko dali takie gówno.

Wracając do sprzętu profesjonalnego Cisco coś znalazłem, ale dzwonię do nich dowiedzieć się czy się to nadaje - a automat tylko mówi - proszę czekać będzie rozmowa i tak w kółko. Nikt się nie odzywa.

Jak znajdę coś u Microtik'a to ok. Na sprzęt pieniądze będą około 1000 zł na pewno.

Jak mi by ktoś poradził gdzie można kupić modem pracujący w standardzie VDSL (nie mylić z ADSL) to bym go ustawił w tryb Bridge i podłączył router kablowy i było by po problemie. Ale takiego na dziś dzień nie znalazłem. Stąd się zostaje pewnie sprzęt do domu.

Zanim się poddasz poszukaj na trzepaku - https://www.trzepak.pl/ - może jednak jest jakiś normalniejszy operator, który ma coś do zaoferowania.
Co do mikrotika - oni nie mają sprzętu z wbudowanym ADSL/VDSL. Trzebaby robić lepiankę typu kupić model z interfejsem SFP plus moduł VDSL na SFP (metanoia robi coś takiego, nie wiem nawet jaki to kraj i jak to działa w PL). O cenie nie wspominam nawet.
Dawno temu jako interfejs ADSL (nie VDSL) używałem TL-8816 w trybie bridge - bardo stabilne i czułość miało świetną jak na paskudną linię w centrum Warszawy. Nie widzę nic takiego w ofercie tplinka teraz.
Ja bym właśnie użył czegoś stabilnego w roli modemu ADSL i ew. routera, a dalszą robotę zostawił dla UBNT.

Ale styczności w VDSL/ADSL teraz nie mam żadnej, od czasu pojawienia się kablówki wolę DOCSIS i światłowód jako źródło sieci, bo to działa po prostu lepiej.

Szukaj operatora, bardzo często daje się znaleźć chętnych, zwłaszcza jak dobry punkt w strukturze sieci może sobie zrobić operator w szkole, albo reklamę "szkoła korzysta z naszych usług".

1 polubienie

Witam. Więc stanęło na tym, że zamówiłem w Morele.net Archer VR900. Pan z ze strony internetowej https://www.mikrotik.org.pl/ polecił mi kupić TP-LINKa. Widać do nas do Polski sprzętu obsługującego standard VDSL mało sprowadzają i dlatego jest problem. A zanim Orange wszystkim wymieni druty miedziane na światłowody to jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie.

Dopowiem jeszcze ciekawostkę niezwiązaną z tematem, że Netię wykupił Cyfrowy Polsat i teraz oni będą ludziom odpowiednik Neostrady serwować.