Jaki router do światłowodu 1000/10 Mb/s

(siusiak1000) #1

Cześć wszystkim, chciałem zapytać jaki router kupić, żeby podłączyć światłowód o prędkości 1000/10 Mb/s i jednocześnie mieć wifi w domu? Z ceną też nie chciałbym przesadzić, gdyż w firmie która dostarcza ten internet zaproponowali mi za 400zł jakiś lipny.
Dziękuję z góry za odpowiedzi.

(Heinz) #2

Na kablu nie osiągniesz pełnego gigabitu, ale na np WR1043ND powinieneś osiągnąć te 900Mbit/s.
Z WiFI będzie gorzej, bo osiągięcie ponad 100Mbit do najłatwiejszych nie należy a przekroczyć 400Mbit/s to już marzenie nawet na routerach za 800+zł. Może jak wejdzie na rynek 802.11AD to wtedy uda się tego gigabita osiągnąć.
Jak masz kartę z trybem AC to warto kupić router Archer C7 lub C9.

(siusiak1000) #3

Spokojnie nawet do 500 Mb/s by mi starczyło a na wifi to nie jest ważne, może być nawet 10 Mb/s. I jak widzę to cena tego pierwszego routera jest całkiem spoko i chyba na niego się zdecyduję :slight_smile: Dzięki za mega szybką odpowiedź!

(Fotodetektor) #4

Masz resztę sprzętów co by obsłużyła takie prędkości ?

(siusiak1000) #5

Zintegrowana karta sieciowa:10/100/1000
Co muszę jeszcze sprawdzić?

(Fotodetektor) #6

Ja po WI-FI prztestowałem na karcie tp-linka na USB dla AC i wyszło 200 Mega :wink: to max !

(siusiak1000) #7

Dzięki. Chyba się na to zdecyduję. Nie zależy mi na maxach bo i tak tego nie wykorzystam. Najważniejsze u mnie wysyłanie. Mają tylko jedną ofertę więc nie mam dużego wyboru.

(szopen) #8

ta oferta nie jest zbyt uczciwa, bo zakłada stosunek down:up=100:1
podczas gdy w realnych warunkach 10:1 bywa niewystarczający
(tak wiem "jumboramki" optymalizują ruch, ale nie w takim stopniu aby "ruch w przeciwną stronę" był pomijalnie mały)

(pata) #9

Nie wiem czy to Ci się przyda ale mam TL-WR1043ND V3 + net 300/300 i można jednocześnie robić max UP + max DOWN i działa na 100% cały czas. Zero zacinek itp. Po wifi natomiast maxa wyciągnąłem 140/140 ale to jakiś słaby tablet, pewnie dobry laptop wyciągnie więcej.
Aha i lepiej żebyś miał SSD bo stary HDD może nie ogarnąć prędkości zapisu.

(fanzolisz) #10

Witajcie.
Nie bedę zakładać nowego tematu.
Założony mam światłowód 300/300.
muszę wymienić router na nowy i teraz:
-ma byc wifi - wystarczy standart N do 300 ; to tylko do urzadzeń mobilnych.
-po lanie musi być 1000mb bo mam kompy podłaczone za pomoca kabla.

Potrzebuje również karty sieciowej 1000mb PCI - co polecicie?
wszystko ma być tanie i dobre. Moga być inni producenci

(jimasek) #11

Jakim budżetem dysponujesz na ten router?

(fanzolisz) #12

router najlepiej jakies 150zł.
sieciówka 30zł
producenci dowolni. Nie musi być TP link

(Heinz) #13

Za 150 to tylko używka WR1043ND. Nowy router z gigabitem WR1043ND to koszt około 180zł + wysyłka. Sprzedają też WR1042ND za 100zł który ma Gigabita ale jego wydajność to około 300Mbit/s gdzie WR1043 powinien przenatować ponad 900Mbit/s, poza tym WR1042ND jest już nie wspierany.

(fanzolisz) #14

moze jest jakis tano router bez wifi co uciagnie gigabit?

(jimasek) #15

To kup sobie switcha o ile urządzenie dostawcy działa jako router.

(fanzolisz) #16

taki wystarczy?

(TytusXP) #17

Tak, gigabitowy router powinien wystarczyć. A TP-Linki są niezłe. Tylko mi nie przyleć z płaczem, że wyciągasz np. 900Mb/s zamiast pełnego 1000, bo to częste zjawisko na tańszym sprzęcie zależne od wielu czynników. Aha i powyłączaj wszystkie bajery oszczędzające energię (to router smart), bo z tym tylko są problemy. Potem ludzie tu piszą, że im rozłącza po 30 minutach bezczynności.

Nie mogę się powstrzymać...
Stać Cię na Neta 1Gb/s, a skąpisz na porządny router.... Ech.... Polska... Byleby tanio..., a potem płacz, że coś nie działa lub się zaraz psuje...

(Marcin) #18

W warunkach domowych sprawdza się bardzo dobrze,

(fanzolisz) #19

hie hie
ale się czepiacie...
dostawca wziął kase z EU i kładzie światłowód za free.
obecnie miałem 15 na skretce za 60zł; wymienili na światłowód i mam teraz 300 za 60zł.
można powiedziec ze uszczesliwili mnie na siłę.
wi fi mi nie potrzebne bo wolę tradycyjny KABEL :stuck_out_tongue:

(Marcin) #20

No to masz rozwiązanie gotowe. Zamknij wątek jeżeli wszystko jasne.