Jaki router do dekodera/routera UPC Horizon?

Witam

Mam w tej chwili pakiet Internet 500 Mbit +TV +Telefon z UPC i mam od nich dwa urządzenia - modem/router Compal Connect Box i dekoder Mediabox HD z nagrywarką.
Chciałem przedłużyć umowę i zmniejszyć kwotę abonamentu - niby wszystko OK bo pakiet Internet 300 Mbit +TV +Tel wychodzi dużo taniej ale konsultant zapomniał mnie poinformować że przy takiej zmianie zabiorą mi oba urządzenia i dostanę jedno - modem/dekoder Horizon. Niestety konfiguracja sieci w mieszkaniu wymusza u mnie zastosowanie dwóch urządzeń.

W tej chwili modem UPC stoi w jednym rogu mieszkania - pracuje jako router i robi za punkt dostępowy WiFi - jednocześnie wyprowadzony jest z niego kabel przez dwa pokoje - w każdym pokoju jest switch TP-LINK SG105 rozdzielający sygnał do komputerów a na końcu jest jeszcze router TP-Link TL-WR941N/ND v5 (zainstalowane Gargoyle) który pracuje jako drugi punkt dostępowy WiFi w przeciwległym rogu mieszkania.

Jaki niedrogi ale sensowny router kupić do współpracy z dekoderem Horizon?
Musi być 1 Gbit - fajnie gdyby miał więcej pamięci i dało się postawić bardziej rozbudowany soft typu Gargoyle.

Podaj technologię WiFi której oczekujesz, a wybór może się wyjaśni. Jak wystarczy ci Nka (300 Mbit/s, w realu poniżej 100 Mbit/s do podziału na wszystkie podłączone przez wifi urządzenia) to wtedy cokolwiek nie weźmiesz to będzie spełniało wymogi. Ale jak chcesz któregoś z ac, to wtedy będzie można jakoś zawęzić wybór.