Jaki ap/router do mostu

Witam,
Potrzebna porada dotyczaca doboru sprzetu.
Muszę zestawic most miedzy 2 domami. Zatem ap/router musi miec odpinana zewnetrzna antene.
Wymagany tryb N.
Wymagany switch.
I pytanie - czy w trybie pracy jako repeater, urzadzenia podpiete do switcha maja dostep do sieci? Czy tylko jako ap client?
Idealne rozwiazanie - ap pozwalajacy zestawic most, ze switchem i pozwalajacy zdefiniowac dodatkowe wifi, aby w 2 domu byl i kabel i wifi.
Ostatecznie moze byc bez switcha, to da sie zalatwic odrebnym urzadzeniem.
Jak rozumiem -w trybie multi ssid, nie da sie zrobic mostu?

Odległość między budynkami? Widoczność zachowana? Jaki masz na do budżet? Ile chcesz danych przerzucać między lokalizacjami?

Odleglosc to 40-50m, widocznosc bezposrednia, mam anteny
http://www.mixmedia.pl/interline-antena-panelowa-2-4ghz-8dbi-gnia--nz-microstrip,id-14304

Budzet rozsadny oczywiscie - 150?, dane - malo, glownie net poczta, dekoder n.

Jeżeli masz już anteny zakupione to pozostaje 2xWR743NDv2 i konfiguracja mostu bezprzewodowego. W mieszkaniu jakiś dodatkowy router bezprzewodowy aby zapewnić dostęp bezprzewodowy np. WR740N lub WR841N

Wg tego moze dzialac jako bridge ap ?

No tak, tylko ma 1 antene i 150mbps.

Osobiście nie polecam dwóch trybów na jednym radiu bo to wróży problemy a tym bardzie że twoja antena będzie na zewnątrz.

A TL-WR843ND?
Chce uniknac obstawiania sie urządzeniami.

Też ma tylko jedno radio tylko szybsze dlatego ma dwie anteny. Tym bardzie nie polecam wymieniać jednej anteny bo transmisja zrobi się asymetryczna i będzie radio wariować. Jeżeli chcesz jedno urządzenie jako odbiornik i nadajnik to tylko AIrlive G.DUO. Nie ma TP-linka z dwoma radiami.

Ok, mam 2 wr743ND
Jak zestawic most? Przy ustawieniu trybu bridge ap musze podac adres zdalnego urzadzenia.

Przycisk Survey i wybierasz z listy potrzebny AP (nadajnik) -

no ok, ale 1 urzadzenie tez musze jakos skonfigurowac.
na obu ustawiam bridge + ap?

Pierwsze działa jako router bezprzewodowy lub typowy punkt dostępowy (wszystko zależy skąd ma "brać" internet). Drugie urządzenie może działać jako Bridge lub APclient lub APClientRouter.

To ostatnie pytanie.
Anteny panelowe skierowac do siebie zgodnie z polaryzacja?
Tj obie albo pionowo albo poziomo? Z tego co widze to chyba tak?

Tak dokładnie, anteny na przeciwko siebie w zgodnej polaryzacji.

No jednak jest problem z ustawieniem urzadzenia.
Chodzi mi o ten, ktory bedzie laczyl lan mostem z 2 domem.
Podpialem mu kabel ze switcha do portu lan, dalem statyczne ip, wylaczylem dhcp.
Moge na niego sie zalogowac, laptop podpiety do switcha ladnie pobiera ip i widzi net.
Ale z samego apka nie moge nic spingowac oprocz sieci lokalnej, nie ma z niego wyjscia na swiat.
Problem pewnie lezy w tym, ze nie mozna mu zdefiniowac bramy, co sie potwierdza w tablicy rutingu, brama 0.0.0.0.

Bierz pod uwagę że nie widzę twojej konfiguracji. Nie wiem o jakim trybie mówisz i jak to wszystko masz skonfigurowane. Twój krótki opis nic nie wyjaśnia. Poproszę o jakieś obrazki, informacje o adresacji w sieci, może jakiś schemat ile masz tam urządzeń.

Ap jest w trybie router, ma podpiety kabel ze switcha do portu lan.
Widze go w sieci, adresacja jest ustawiona z mojej sieci na porcie lan.
Układ taki:
(router cisco z dhcp) ---- switch cisco ------tplinkwr743nd-----laptop.
adresacja 192.168.121.0
Tplink widzi cala lokalna siec, ale nie ma wyjscia na swiat, zarowno po ip jak i po nazwie. Laptop ma wyjscie na swiat.
Pytanie czemu tplink nie widzi sieci.
W advanced routing - system routing table brama jest 0.0.0.0 - tu widze problem, ale nie widze, gdzie mozna brame ustawic.

W jakim trybie działa TP-link?

Ok po kolei bo moze to sie niejasny schemat robi.
Sa 2 apki
AP1 - stoi w 1 domu, gdzie jest podpiety do sieci lan przez port lan i ma dostep do internetu, ma statyczne ip. Przypieta antena panelowa i zrobiony most z AP2
AP2 - stoi w 2 domu i tam do niego jest wpiety inny ap, ktory ma swoje wifi dla uzytkownikow. AP2 ma wifi na potrzeby mostu z AP1
AP1 - ustawiony w trybie router, lan przypiety do portu lan, stale ip. Wifi zrobione na potrzeby mostu z AP2.
AP2 - tryb bridge AP
Caly most dziala poprawnie. Problem jest taki, ze urzadzenia za mostem juz nie widza internetu. Siec lokalna tak.
Wg mnie problemem jest konfiguracja AP1.
Proba pingowania adresu ip z internetu daje komunikat z IP ap1 ze siec docelowa nie jest osiagalna - czyli problem z rutowaniem na AP1.

No dobra, udalo sie.
Oba w trybie bridge AP i poszlo.
Tylko do takiego mostu lepszy jest jeden wr743nd i 2 urzadzenie, ktory ma klasyczny tryb AP, bo tutaj trzeba bylo wpisac glupoty w konfiguracje mostu na AP1.