Jak to połączyć?

(Benjamin Linus) #1

Mam taką oto sieć :
główny router(1043nd) do którego przychodzi internet.
do tego routera podłączone są poprzez tryb mostkowy (wifi) 3 kolejne takie same routery (1043nd) oraz jeden 5Ghz(4300).
do tych routerów część urządzeń jest podłączona tylko poprzez wifi ( umiejscowienia) .
i tu pojawia się moje pytanie. mam w każdym routerze 4 wolne wejścia które chciałbym wykorzystać do podłączenia
urządzeń które nie mają kart wifi. sprzęt ten ma karty sieciowe 1Gb/s.
chodzi mi o to czy do każdego routera mogę podłączyć kablowo inne urządzenia - by miały wewnętrzny IP i wyjście na świat.

(Marcin) #2

Jeżeli mówisz o trybie WDS to nie ma problemu żeby wykorzystać te porty i mieć na nich dostęp do internetu.

(Benjamin Linus) #3

czyli wystarczy wpiąć kable do wyjść w routerach i już?
no to by było pięknie. sieć kablowa 1Gb/s a po wifi reszta.

ps. sprawdziłem wszystko ma Enable WDS

(Marcin) #4

Pamiętaj że wąskim gardłem będzie i tak połączenie bezprzewodowe między routerami.

(Benjamin Linus) #5

Tak dlatego urządzenia "nie potrzebujące" szybkiego przesyłu lub korzystające tylko do neta mają wifi, a sprzęt gdzie będę przesyłal duże pliki będą chodzić po kablu.
choć sprawdzałem 5ghz i fajnie sobie radzi. tylko ten słabiutki zasięg :-[, na szczęście sprzęt stoi blisko

(Marcin) #6

To wszystko urządzenia SOHO (użytek domowy) trzeba o tym pamiętać.

(Benjamin Linus) #7

A gdybym te 4 routery podłączył kablami do wejść 1-4 pierwszego routera?
To jaki ustawienia powinny mieć te routery?
Bo teraz zacznie się problem z przydziałem IP.

(Marcin) #8

Urządzenia mogą działać jako punkty dostępowe wtedy - [url=https://tplinkforum.pl/t/router-bezprzewodowy-jako-ap-punkt-dostepowy/5143 - oczywiście różne adresy LAN na urządzeniach.

(Benjamin Linus) #9

I wtedy każde urządzenie podlączone kablem będzie już w 1Gb sieci i pomine ograniczenie sieci wifi.
Tak bedzie najkorzstniej.
1 AP przypisuje adres 192.168.1.250
A drugi i trzeci jakie powinny dostać? bo w opisie jest tylko jeden przykład.
Aha
A na jakim kanale wifi powinny nadać AP ?
W poblizu nie mam innych wifi wiec pasmo od 1 -13 jest cale moje. Dać ten sam kanał czy np. 1.4.7.10.13?
Obecnie każdy router mam pod innym IP :
192.168.1.123
192.168.1.133
192.168.1.143 itd

(Marcin) #10

Kolejne wolne adres w tej puli adresowe. Różny musi być tylko ostatni oktet adresu 192.168.1.251, 192.168.1.252 itd.....

W poblizu nie mam innych wifi wiec pasmo od 1 -13 jest cale moje. Dać ten sam kanał czy np. 1.4.7.10.13?
Tu już nie ma jakiejś procedury czy recepty. Jeżeli zasięgi urządzeń nakładają się na siebie to różne kanały.

(Benjamin Linus) #11

No to prawie wszytko.
A które kanały będą najlepszym wyjściem
Ustawić co 3 kanały odstępu? Np. 1 i 4 i 7 i 10 i 13 ?
Mam program ISSDN popatrze jak się nakładają i ile mają db.

(Marcin) #12

Tak jak pisałem wszystko musisz dobrać doświadczalnie według poziomu sygnału czy przepustowości w sieci.

(Benjamin Linus) #13

ok, podłaczyłem i mam teraz wszystkie routery spięte kablem.
zastanawia mnie jak tylko ustawić 4300kę w sieci 5 Ghz.
mam do wyboru:
11a only
11n only
11an mixed
które ustawienie jakie ma najlepsze właściwości ?
i który kanał najlepszy jest dla 5 Ghz, czy te które maja wiecej db, czyli np, 40 itd. bo np 36 ma tylko 17db
i szerokość dac 20 czy 40 Mhz.
poprosze o więcj info na ten temat tych Mhz i kanałów

(Marcin) #14

Wszystko zależy czy urządzenia pracujące w sieci na 5GHz obsługują standard 802.11a

(Benjamin Linus) #15

pierwsze urządzenie np. 802.11a/b/g/n Wi-Fi (802.11n w zakresach 2,4 GHz i 5 GHz),

(Marcin) #16

Ustaw 802.11an mixed i powinno być ok.

(Benjamin Linus) #17

dziękuje za wszystkie pomocne rady.
mam obecnie ustawione, tylko wolę wiedzieć czy nie ma różnicy.
a jak z tymi kanałami ? 20 czy 40 Mhz

(Marcin) #18

To szerokość pasma czyli szybkość w sieci.