Jak to połączyć?

Mam taką oto sieć :
główny router(1043nd) do którego przychodzi internet.
do tego routera podłączone są poprzez tryb mostkowy (wifi) 3 kolejne takie same routery (1043nd) oraz jeden 5Ghz(4300).
do tych routerów część urządzeń jest podłączona tylko poprzez wifi ( umiejscowienia) .
i tu pojawia się moje pytanie. mam w każdym routerze 4 wolne wejścia które chciałbym wykorzystać do podłączenia
urządzeń które nie mają kart wifi. sprzęt ten ma karty sieciowe 1Gb/s.
chodzi mi o to czy do każdego routera mogę podłączyć kablowo inne urządzenia - by miały wewnętrzny IP i wyjście na świat.

Jeżeli mówisz o trybie WDS to nie ma problemu żeby wykorzystać te porty i mieć na nich dostęp do internetu.

czyli wystarczy wpiąć kable do wyjść w routerach i już?
no to by było pięknie. sieć kablowa 1Gb/s a po wifi reszta.

ps. sprawdziłem wszystko ma Enable WDS

Pamiętaj że wąskim gardłem będzie i tak połączenie bezprzewodowe między routerami.

Tak dlatego urządzenia "nie potrzebujące" szybkiego przesyłu lub korzystające tylko do neta mają wifi, a sprzęt gdzie będę przesyłal duże pliki będą chodzić po kablu.
choć sprawdzałem 5ghz i fajnie sobie radzi. tylko ten słabiutki zasięg :-[, na szczęście sprzęt stoi blisko

To wszystko urządzenia SOHO (użytek domowy) trzeba o tym pamiętać.

A gdybym te 4 routery podłączył kablami do wejść 1-4 pierwszego routera?
To jaki ustawienia powinny mieć te routery?
Bo teraz zacznie się problem z przydziałem IP.

Urządzenia mogą działać jako punkty dostępowe wtedy - [url=https://tplinkforum.pl/t/router-bezprzewodowy-jako-ap-punkt-dostepowy/5143 - oczywiście różne adresy LAN na urządzeniach.

I wtedy każde urządzenie podlączone kablem będzie już w 1Gb sieci i pomine ograniczenie sieci wifi.
Tak bedzie najkorzstniej.
1 AP przypisuje adres 192.168.1.250
A drugi i trzeci jakie powinny dostać? bo w opisie jest tylko jeden przykład.
Aha
A na jakim kanale wifi powinny nadać AP ?
W poblizu nie mam innych wifi wiec pasmo od 1 -13 jest cale moje. Dać ten sam kanał czy np. 1.4.7.10.13?
Obecnie każdy router mam pod innym IP :
192.168.1.123
192.168.1.133
192.168.1.143 itd

Kolejne wolne adres w tej puli adresowe. Różny musi być tylko ostatni oktet adresu 192.168.1.251, 192.168.1.252 itd.....

W poblizu nie mam innych wifi wiec pasmo od 1 -13 jest cale moje. Dać ten sam kanał czy np. 1.4.7.10.13?
Tu już nie ma jakiejś procedury czy recepty. Jeżeli zasięgi urządzeń nakładają się na siebie to różne kanały.

No to prawie wszytko.
A które kanały będą najlepszym wyjściem
Ustawić co 3 kanały odstępu? Np. 1 i 4 i 7 i 10 i 13 ?
Mam program ISSDN popatrze jak się nakładają i ile mają db.

Tak jak pisałem wszystko musisz dobrać doświadczalnie według poziomu sygnału czy przepustowości w sieci.

ok, podłaczyłem i mam teraz wszystkie routery spięte kablem.
zastanawia mnie jak tylko ustawić 4300kę w sieci 5 Ghz.
mam do wyboru:
11a only
11n only
11an mixed
które ustawienie jakie ma najlepsze właściwości ?
i który kanał najlepszy jest dla 5 Ghz, czy te które maja wiecej db, czyli np, 40 itd. bo np 36 ma tylko 17db
i szerokość dac 20 czy 40 Mhz.
poprosze o więcj info na ten temat tych Mhz i kanałów

Wszystko zależy czy urządzenia pracujące w sieci na 5GHz obsługują standard 802.11a

pierwsze urządzenie np. 802.11a/b/g/n Wi-Fi (802.11n w zakresach 2,4 GHz i 5 GHz),

Ustaw 802.11an mixed i powinno być ok.

dziękuje za wszystkie pomocne rady.
mam obecnie ustawione, tylko wolę wiedzieć czy nie ma różnicy.
a jak z tymi kanałami ? 20 czy 40 Mhz

To szerokość pasma czyli szybkość w sieci.