Jak skonfigurować routery w celu zwiększenia przepustowości łącza?

Witam
Posiadam router Dasan H640GW, do którego jest podłączona telewizja (3 dekodery) i komputer stacjonarny. Tak więc wszystkie 4 porty są już zajęte. Chciałbym podłączyć jeszcze do niego laptopa, ale nie ma jak po kablu, więc korzystam z wifi. I nie byłoby z tym problemu, ale korzystając z wifi osiągam takie prędkości

a na kablu takie

Różnica jest dość spora.
Tak więc nie widzę powodu dlaczego miałbym nie wykorzystywać tej przepustowości, zwłaszcza, że mam jeszcze swój stary router TP-Link TL-WR543G.

Pytanie, w jaki sposób skonfigurować TP-Linka by działał jak swith po podłączeniu do portu Dasana? Chcę mieć możliwość podłączenia komputera stacjonarnego i laptopa po kablu, by TP-Link był połączony z Dasanem i rozdzielał mi potem internat na komputer stacjonarny i na laptopa.

Znalazłem ciekawe artykuły pokazujące jak nawiązać transmisję między bezprzewodowymi routerami
http://www.tp-link.com.pl/article/?faqid=74

ale to chyba nie do końca to o co mi chodziło, gdyż mi chodzi właśnie o transmisję po kablu, by zwiększyć tą przepustowość.
Proszę o pomoc w konfiguracji tego tp-linka. Z góry dziękuję.

TP-Link TL-WR543G.
Twój TP-link nie nadaje się do tego bo posiada radio działające w trybie 802.11g i jego maksymalna prędkość to 20-25Mb/s. Problemem może być także prędkość karty bezprzewodowej,

WR543G oprócz wifi G ma tylko porty 100mbit więc jako switch też szybki nie będzie (max 95-98 mbit/s)

Jeżeli już to popatrz na WR-1042ND lub 1043ND. Radyjko ma 300Mb i porty gigowe.

Dziękuję w takim razie za odpowiedzi. I mam jeszcze takie pytanie, co lepiej kupić router czy switch?
Jeśli można to proszę o podanie przykładowych modeli i jakichś tanich sklepów internetowych gdzie mógłbym je za niedużą cenę kupić.
Moje karty sieciowe to:
Przewodowa - Intel(R) PRO/1000 PL
Bezprzewodowa - Intel(R) PRO/Wireless 3945ABG

Jeżeli kupisz switach-a to nie będziesz miał dostępu bezprzewodowego na tym urządzeniu, no chyba że nie jest ci potrzebny.

Będę miał, bo router do którego bym podłączał switch-a to Dasan H640GW z Wifi, tylko ta niska przepustowość sprawia, że chcę się podłączyć na kablu. Myślę, że switch by wystarczył, bo mam tylko 1 port na Dasanie od internetu, a bym chciał podłączyć i komputer stacjonarny i laptopa np. podczas ściągania i wrzucania plików. Chyba, że są jakieś inne powody dla których lepiej kupić router?

Jeżeli chcesz obydwa urządzenia podłączyć kablowo to switch z portami 1000Mbps wystarczy.

To znaczy, wiadomo, że bym chciał mieć jednocześnie bezprzewodowo i szybkie łącze, ale czy moja karta bezprzewodowa z kolei nie będzie mnie ograniczać? Gdzie jest problem tak na prawdę? Wiem już, że mój TP-Link się nie nadaje na switch-a, a karta bezprzewodowa nie wykorzystuje pełnego łącza, ok. A gdybym kupił jakąś kartę sieciową na usb to czy na tym Dasanie, który mam dałbym radę wykorzystać to łącze czy nie? Jeśli tak to co lepiej kupić, nową kartę bezprzewodową na usb i łączyć się z Dasan-em przez Wifi czy switch/router podłączając się na kablu do Dasana?
PS: Przepraszam, że tak trochę zamieszałem w temacie i w dziale dotyczącym TP-Linka zszedłem na Dasana, ale nie wiedziałem, że nie będę mógł wykorzystać swojego TP-Link-a jako switch-a pomiędzy laptopem a właśnie Dasan-em, by wykorzystać pełne łącze. Ale myślę, że Ci co przeczytali uważnie co pisałem wiedzą dobrze o co mi chodzi :slight_smile:
W skrócie, chcę połączyć się po wifi tak by wykorzystać pełne łącze a jeśli moja karta bezprzewodowa nie da rady kupić kartę usb, która da radę, albo kablowo rozdzielić port w Dasanie przy pomocy switcha lub drugiego routera tak by też móc wykorzystać pełne łącze

WiFi w Dasanie jest 300Mbit. Czyli przy dobrych wiatrach dasz radę na nim uzyskać 100-120Mbit/s. Do tego potrzebujesz kartę wifi na 300Mbit. Jeśli to laptop to możesz spróbować wymienić kartę wewnętrzną.
Karta na USB z TP linka na 300Mbit ma w nazwie TL-WN8xxN.

Tym osiągniesz najwyższą prędkość.

Dzięki wielkie, o to mi właśnie chodziło. A może zna ktoś jakiś tani sklep internetowy gdzie można kupić taki sprzęt? Chodzi mi o taką kartę sieciową bezprzewodową albo switch-a. A może kupił ktoś podobny sprzęt w niskiej cenie, jest zadowolony i może podzielić się linkiem do oferty?

Nowy szukaj na ceneo lub skąpiec, używany na allegro lub olx.