Jak skonfigurować dual band - jaki SSID?

Z routerami Dual Band nie miałem wcześniej do czynienia. Info w necie nie jest wyczerpujące więc chciałbym uporządkować moją wiedzę. Mój 4300 nie chce współpracować z alternatywnym softem więc śmigam na najnowszym oficjalnym. Zastanawia mnie jak skonfigurować sieci bezprzewodowe. O ile co do zabezpieczeń nie mam wątpliwości to router kupiłem po to, żeby mieć max wydajność po WiFi. Do tej pory dawałem identyczny SSID dla 2,4 oraz 5ghz ale jak ustawiłem inne nazwy sieci to połączyło mi się do 5ghz elegancko. Prędkość pokazuje 300 (chyba karta w lapku więcej nie obsługuje). Czy ja mogę osiągnąć więcej?
Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale myślałem, że karta będzie utrzymywała 2 połączenia 2,4 oraz 5 ghz jednocześnie a transfery będą się sumować (mniej więcej) lub po 5ghz będzie szedł plik z serwera a po 2,4 przeglądane stronki. Z tego co widzę wybieram jedną albo drugą sieć czyli po 5ghz podłącze urządzenia potrzebujące większych transferów (w sumie to wszystko co obsługuje to pasmo). Zauważyłem też, że 5ghz ma wyraźnie mniejszy zasięg.
Wyjaśnijcie mi jak to powinno wyglądać.

Tak dokładnie to powinno wyglądać. 5GHz jest bardziej podatne tłumione przez różnego rodzaju przeszkody (ściany, sufity, szafy itp). Dużo też zależy od karty bezprzewodowej.

W sensie że albo 5ghz albo 2.4ghz, tak?

Tak dokładnie. Mówię o możliwościach karty bezprzewodowej.