Internet w laptopie (kablowy i wi-fi)

Witam chciałbym Was prosić o pomoc. Otóż w mieszkaniu mam komputer stacjonarny w pokoju brata,który korzysta z internetu poprzez wi-fi. U siebie natomiast mam laptopa,modem oraz router tp-link wr740n. Kabel z routera mam podłączony do laptopa. I tu miałbym zapytanie - czy korzystając z internetu w laptopie "pierwszeństwo" ma połączenie kablowe czy internet łączy się przez wi-fi?
Dzięki wielkie.

Router dzieli to na równo, nie ma pierwszeństwa jednak połączenie przez kabel ma mniejsze opóźnienia ( różnica mniej niż 1ms).

A czy mozna w jakis sposób sprawdzic czy laptop korzysta aktualnie z polączenia kablowego?

Ja tak trochę na marginesie...
Zauważyłem dziwne zjawisko, jak używałem WMM na TD-W8960N.
Jak było włączone WMM, to laptop podłączony przez WiFi miał wyższy priorytet niż bramka VoIP podpięta kablem. Objawiało się to zakłóceniami w rozmowie, gdy laptop pobierał pliki. Wyłączenie WMM rozwiązało problem.

Co dokładnie masz na myśli pisząc to? Można wejść w połączenia sieciowe i tam popatrzeć czy są odbierane i wysyłane pakiety. Oprogramowanie routerów WAN-owych i ADSL-owych nie co się różni.

Wiem, że oprogramowanie się różni, ale tylko w części "modemowej". WMM jest w wielu innych routerach. Ja zwracam uwagę, że może się zdarzyć, że WiFi będzie miało wyższy priorytet niż kabel ( natywnie tego nie ma - różnica jest jak pisamo wyżej: <1ms), bo tak było w moim przypadku w okresie, gdy domyślnie włączony był WMM. Po jego dezaktywacji zniknęło pierwszeństwo komunikacji bezprzewodowej i poprawiła się jakość rozmów VoIP. Aha i używam tego routera ustawionego na EWAN, a nie ADSL, a wolałem kupić uniwersalny sprzęt, gdybym musiał zmieniać operatora Internetu, żeby nie kupować kolejnego.

Oczywiście, że może tak się zdarzyć. Są to wyjątki od reguł.

Chciałbym jeszcze prosić o odpowiedź w takiej kwestii. Wczoraj zaczynając ten wątek pisałem go z komputera stacjonarnego(podłączony siecią wi-fi) i przy mojej wiadomości pojawił się adres ip,którym dysponuję.Następną odpowiedź pisałem już z telefonu(połączony także przez wi-fi),poprzez przeglądarkę opera mini. I tu przy mojej wiadomości pojawił się adres ip 82.145.222.245 Poprzez stronę http://www.adres-ip.pl/sprawdz.html wpisałem ten adres i pojawiła się informacja " n16-04-04.opera-mini.net" Jak można tłumaczyć zmianę tego adresu? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Wytłumaczenie jest banalnie proste.
Opera Mini z definicji i od początku istnienia korzysta z serwera Proxy, który kompresuje strony przed ich przesłaniem na Twój telefon. Pozwala to na zaoszczędzenie transferu Internetu mobilnego, który jak wiemy, choćby nie wiem jak wielki był, to i tak go za mało ;D
Ponieważ Opera Mini nie rozróżnia, czy komórka używa GPRS, czy WiFi, to zawsze będzie łączyła się ze swoim Proxy i kompresowała strony. Z tego powodu na ten przykład na Operze Mini nigdy nie włączą Ci się samoczynnie żadne filmiki ( co czasem wnerwia na kompie jak otwierasz kilka zakładek).
Nie martw się o bezpieczeństwo. Gdy tylko strona WWW chce nawiązać połączenie SSL (https) to przeglądarka pomija Proxy w komunikacji z taką stroną, jednak za cenę braku kompresji danych (więcej transferu zżera).

Możesz sobie tą funkcję ręcznie uruchomić na zwykłej Operze na kompie. Nazywa się to Opera Turbo i działa dokładnie tak samo, jak na Operze Mini. Przydatne, jak używasz modemu internetu mobilnego na kompie.