Funbox 3.0 + tp-link Archer C1200

Chryste Panie, cały dzień zmarnowałem na przycinaniu kabli i niekończącym się ustawieniom (kabel w Wan, kabel w LAN; kabel w Eth 1, Kabel w Eth 2)...

Niestety to nie działa i mój tp link nie ma internetu, to tak:

tp-link

  • jest w trybie AP
  • LAN jest na (StaticIP / probowalem tez smartIPDHCP...):
    IP: 198.168.8.200 / Maska: 255.255.255.0 / Gateway: 192.168.8.1
  • DHCP (raz wlączone, raz wylaczone... nie ma znaczenia i tak nie dziala)
  • kabel rj45 wsadzony w Wan (byl tez w Eth 1)

funbox 3.0 (sagemcom)

  • IP 192.168.8.1 / zasięg 192.168.8.20-254
  • maska 255.255.255.0
  • Archer raz dodany statycznie na ip z konćowką .200, raz nie (i tak i tak nie dziala..)

Co robię źle? Naprawdę już to w każdą stronę próbowałem i zaraz któryś (albo oba routery) będą fruwać :wink: HELP!
G

  1. TPLink w trybie AP - podłączasz ethernet z Funboxa przez wejście oznaczone LAN/ETHx (a nie WLAN).
  2. Wyłączasz DHCP w TPLinku.
  3. Ograniczasz DHCP w Livebox np. do IPków z końcówką 100-199.

Teraz pytanie - na pewno masz tam wszędzie 192.168.8.x a nie domyślne 1.x?

No i jak sprawdzasz, że TP Link nie ma internetu?

Dzięki Pięknie Jakub, już próbuję....

w tym ograniczeniu do stu adresów (100-199) chodzi o to że ten z koncowka .200 czyli statyczny bedzie zawsze wolny, tak? Czyli on ma byc zawsze przypisany statycznie na adres spoza puli, tak?

Próbowałem wlasnie pulę ograniczyć na Funboxie i trochę a propos mojego pytania sprzed sekundy:

"Przynajmniej jeden adres IP jest spoza zdefiniowanej puli DHCP. Zmodyfikuj zakres puli DHCP lub usuń urządzenie z tabeli statycznych adresów IP. Jeśli usuniesz urządzenie posiadające statyczny adres IP, połączenie z nim może okazać się niemożliwe."

Odp. na Twoje dwa pytania:

  • ad skad wiem ze net nie działa - nie laduja sie stronyw przegladrce, nie pobiera poczty ale też w konsoli TP Link pokazuje No Internet/Poor Connection.

  • tak jest dokladnie tak jak napisale 8 zamiast standardowej 1

A jak wylaczam DHCP na TP Linku to nie mogę się potem polaczyc z nim i musze robic twardy reset urzadzenia ;( Cos mi to nie dziala niestety...

Jak wyłączysz DHCP na tplinku to w razie braku IP w komputerze ustawiasz po prostu sobie ręczny adres z dozwolonej puli spoza DHCP - tutaj np. 192.168.8.222 z maską 255.255.255.0 - nie musisz nic resetować.
Co do testowania, to musisz to zrobić poprawnie, bo nie wiemy gdzie jest problem.
Zaczynasz od pingowania: W tplinku masz opcję robienia testów sieciowych gdzieś i próbujesz:

  1. ping 192.168.8.1 (z tplink do sagema)
  2. ping 192.168.8.1 (z komputera podłączonego do TP-Link do Sagema)
    Jak zadziała:
  3. ping 8.8.8.8 (DNSy google) z komputera podłączonego do TPLink.

Spoko, ale jak wyłączam DHCP to się nie mogę połączyć z WIFI na TP linku dlatego tez nie mogę nic zmienić (bo nie mam na macu podłączenia rj45 żeby się inaczej niz przez wifi polaczyc z routerem), ergo, kurczę niestety muszę go resetowac ;(

tak samo dziala wylaczenie dhcp na Funboxie (nie mozna sie do niego podpiąć, a on dalej ma sluzyc jako dostep do neta na innym piętrze domu).

Jeżeli wyłączenie DHCP na tplinku wyłącza jakoś WIFi (o ile ethernet z funboxa wchodzi do LANów, a nie WANa) to jest tutaj coś bardzo źle z tym Tp-Linkiem.
IP możesz w OSX take ustawić ręcznie na sztywno.
w FunBox raczej DHCP nie wyłączaj, tu ma działać.