Ext tl-wpa8631p

Czesc
Mam 1gbs internet i przez ten zestawik po kablu idzie mi tylko 80 mb czy to możliwe?
Podpiete do gniazdka wszystko działa a jednak nie mogę zobaczyć tych pieknych liczb.

Jeżeli masz bardzo świeżą instalację elektryczną, do której nie masz nic podłączonego poza tymi wtyczkami, odległość jest około 10-20m, jest to jedyny kabel energetyczny w peszlu, peszel jest metalowy i uziemiony (działa jak ekran), w okolicy nie ma żadnych innych zakłócających urządzeń, faza jest stabilna, masz dobrej jakości nowoczesny licznik elektryczny i na tej fazie po swojej stronie licznika nie masz nic korzystającego z zasilacza impulsowego - jest szansa na spięcie sieci na 1,3Gbit/s (ale nadal marna), odliczając narzuty protokołu i retransmisje - 500 Mbit/s podobno widziano jako efektywną prędkość.
Realnie raporty wspominają i zestawieniu połączenia we w miarę nowoczesnych instalacjach ale normalnie używanych na 300-600 Mbit/s, z czego poniżej połowy jest realnie dostępne na wyjściach ethernet. Czyli twoje 80Mbit/s mieści się w zakresie "słaby wynik, kiepski stan instalacji/zakłócenia" i dodatkowo spora odległość po kablach (i pewnie pętelki na nich) - informacje o prędkości na jakiej zestawione jest połączenie wewnętrznie - masz gdzieś na stronie statusu.
Niestety z takich urządzeń nie można się spodziewać dobrych parametrów połączenia - często są gorsze od WiFi na podobnym odcinku. Ciągle głupi kawałek starej zdychającej skrętki bez ekranu na 100m zapewni stabilne 100 Mbit/s bez problemu, a odrobinę lepszy kabel między 1Gbit/s a 10 Gbit/s nawet też. Z tym, że tutaj mamy 4 pary dobrze przygotowanych skręconych przewodów, a w HomePlug są jedynie 2 i to nieoptymalnie ustawione. I dlatego to nie będzie nigdy zastępstwo dla skrętki, tylko rozwiązanie awaryjne.
NO CHYBA, że mylisz jednostki (megabajt i megabit) i masz super wyniki:
80MB/s - 640Mbit/s - prawie maks, co można realnie osiągnąć :slight_smile: