Dwa routery TP Link po kablu

Witam :slight_smile:
Mam pytanie czy można zestawić połączenie dla uzyskania większego zasięgu netu Neo w domu łącząc po kablu dwa routery, jeden podpięty pod Neo TP Link WD8951ND (lub TP Link TD-W8901G) i do niego TP-Link TL-MR3220? Podpięty po kablu TP-Link TL-MR3220 miałby dalej rozsiewać net po WiFi i po kablu. Będę niezmiernie wdzięczny za jakiś opis ustawień obu połączonych ze sobą routerów :slight_smile: W każdym routerze jest firmware producenta.
Pozdr.serd. 8)
Bardzo dziękuję.

Oczywiście, przykładowa konfiguracja drugiego routera jako AP -

Witam.
Jeżeli chciałbym połączyć po kablu kolejny router to przypuszczam należy mu wyłączyć również DHCP, ale jaką dać adresację IP? Główny router z internetem ma IP 192.168.1.1, więc kolejnemu dałem zgodnie z zasadą 192.168.1.250.
Jakie IP dać kolejnemu podpiętemu po kablu do (192.168.1.250) tak, żeby dalej mieć dostęp do internetu z routera głównego?
Druga sprawa, czy z każdego kolejnego miejsca (routera) będę mógł się zalogować do głównego routera?
Pozdrawiam.

Daj temu kolejnemu 192.168.1.251 albo np. 192.168.1.249
Ważne żeby było:
192.168.1.XXX, gdzie XXX to numer spoza zakresu DHCP ustawionego na głównym routerze (np na głównym routerze DHCP przydziela dynamicznie zakres od 192.168.1.100 do 192.168.1.200, więc żeby było spoza tego 100-200, aby czasem DHCP nie dał tego samego IP dwóm urządzeniom)
oraz
jeśli masz w sieci inne urządzenia z ustawionym stałym IP, to żeby (co oczywiste) adresy się nie powtórzyły (co się zdarza jak konfigurujesz ręcznie dużo urządzeń)

Wtedy zalogujesz się do głównego lub kolejnego routera z dowolnego urządzenia w Twojej sieci, ponieważ wszystkie urządzenia będą miały adres 192.168.1.XXX i będą się różnić tylko tym XXX między sobą. Urządzenia będą się też wzajemnie widzieć w sieci.

Wielkie, 100-krotne dzięki. Jestem w trakcie kończenia budowy domu. Chcę rozdzielić i zwiększyć zasięg sygnału sieci / netu, góra / dół, najpierw kablem potem już po WiFi. Pozdrawiam serdecznie.

No, więc wg zaleceń zrobiłem tak: główny router Tp Link 8951ND (192.168.1.1) z Neo - dalej po kablu Tp Link 8901G (192.168.1.250) - dalej po kablu od Tp Link 8901G - Edimax LT-6408n (192.168.1.252) - jeden ma siać net po WiFi na górze (Tp Link) drugi na dole (Edimax).
Jak mam podpięty bezpośrednio do głównego (Tp Link 8951ND) - Tp Link 8901G lub (nie oba na raz!) Edimax LT-6408n wszystko działa OK. Każdy sieje po WiFi. Gdy jednak są połączone jw opisałem to Edimax ma ograniczony dostęp i daje jakieś dziwne IP - 169.254.144.119.
Coś jest nie OK. Chyba, że wszystko ma działać tak: router główny - z niego switch kablowy - z niego (switcha) osobno - kabel do Tp link 8901G i drugi osobno kabel do Edimax.
Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam.

To adres nadawany automatycznie przez system przy braku adresacji z DHCP. Jeżeli masz wyłączone DHCP na routerze a brak komunikacji z głównym to będzie właśnie tak się działo.
Jak dobrze rozumiem Edimax ma działać jako kolejny AP?

Tak dokładnie Edimax ma być kolejnym AP po kablu i siać net po WiFi z głównego. Jak to zrobić?

Tak jak z resztą, wyłączyć serwer DHCP i zmienić adresację tak aby by nie było konfliktu i mieć swobodę w zarządzaniu.
Problemem może być jeszcze to że AP w tym routerze może nie być w bridge-u ze switche-em ale nie mam tego routera przy sobie aby to sprawdzić na 100%

Na Edimaxie dałem mu IP 192.168.1.252 i wyłączyłem DHCP. Tak samo jest na Tp Linku 8901G - IP 192.168.1.250 i wyłączone DHCP. Jak są spięte to jest efekt jak opisałem wyżej. Jak działają osobno, albo jeden albo drugi podpięty do głównego po kablu to OK.
Ma działać tak: Neo - główny Tp Link 8951ND - po kablu od niego Tp Link 8901G - od niego (Tp Link 8901G) po kablu Edimax.
Na obu ma być net Neo po WiFi.
Czy to powinno zadziałać?

Zamieniając miejscami urządzenia też jest taki sam efekt? Przewody masz zrobione zgodnie ze standardem ethernet? Jakie odległości przewodów?

Przewody chyba raczej OK, bo jak zamienię sprzęty to każdy router z osobna działa - bezpośrednio podpięte pod główny.
Góra dół to może być sporo 10 - 30 m. ...? Problemy są, gdy są spięte routery TP Link 9001G z Edimax.

No to raczej czy napewno? Zrób zdjęcia wtyczek czy masz to poprawnie wykonane

Wtyczki zrobione w standardzie "B" - sprawdzałem. Jak kabel był w TP Link 8901G - z drugiej strony w kompie net był.

Dioda od portu zapala się po wpięciu przewodu do Edimax-a?

Tak oczywiście lampka się świeci po wpięciu kabla pod LAN. Sprawdzę jeszcze raz wszystko na krótszym kablu (Tp Link 8901G - Edimax), a jak będzie OK, również na innym routerze (zamiast Edimax), na tym długim kablu. Zobaczymy.

Przewód to oczywiście skrętka komputerowa cat.5e?

Tak. Na krótkim kablu jest OK. Zrezygnuję z wtyczek RJ45 i założę gniazda - to jest o wiele bardziej pewniejsze. Dziwe, bo na kablu router - ten sam walnięty jak się okazuje kabel - komp net działa i jest 100 Mb/s ... ?

Zrób fotki tych wtyczek RJ45 i wrzuć na forum ocenimy

Tak to zrobiłem

Może wtyczki nie za bardzo OK lub trzeba mieć jakąś lepszą zaciskarkę? Czy lepiej mimo wszystko założyć gniazda dla wtyczek RJ45 czy może lepsze wtyczki? Wtyczki to bardziej estetyczne i ekonomiczne rozwiązanie, gniazda pewniejsze. Będę wdzięczny za podpowiedź. Pozdrawiam.