Duza siec domowa - CCTV, NAS, VPN - prosba o pomoc

Witam wszystkich serdecznie, to moj pierwszy post, takze jezeli naruszam jakis punkt regulaminu to prosze o wyrozumialosc.
Mam prosbe do zaawansowanych uzytkownikow o porade odnosnie do sprzetu, softu i konfiguracji.
Sprzet juz posiadany to Ruter TPlink WR1043 V1, switch, NAS i nagrywarka CCTV. Musze dokupic dwa rutery i calosc skonfigurowac. Schemat sieci tak jak na rysunku: czyli WAN od UPC 80 MB, jako mostek (przezroczysty dla WAN-LAN) Potem glowny ruter - tu meslalem o moim starym WR1043, potem switch i dalej dwa nastepne rutery na pozostale pietra. Do switcza podlaczona nagrywarka CCTV i NAS. Teraz Pytania:

  1. Jakie rutery polecacie do rozszerzenia cieci? Ew. czy lepiej kupic jakis lepszy niz 1043 i go uzyc jako glowny ruter, a 1043 jako repetytor?
  2. Jaki soft polecacie? zostac przy orginalnym czy wgrywac cos opcjonalnego?
  3. I najwazniejsze - jak to skonfigurowac zeby net smigal jak naszybciej? (jestem raczej laikiem - ale majac klarowne instrukcje poradze sobie za konfiguracja)
  4. Jaki darmowy serwis DDNS polecacie?
  5. Na WR1043 V1 jest mozliwosc skonfigurowania VPN? (orginalny soft)
    Z gory dzieki za wszelka pomoc

Jeśli i tak masz coś dokupić to zamienił bym tego staruszka na nowszą wersję czyli WR1043ND v3 i używał bym go jako głównego routera.
Starego WR1043ND daj tam gdzie ma być "router" i ustawiony jako AP ( po co robić dodatkową podsieć). Jako 3 AP może być coś tańszego np wr842N [quote="witomin, post:1, topic:9419"]2) Jaki soft polecacie? zostac przy orginalnym czy wgrywac cos opcjonalnego?[/quote]

Tutaj odpowiem naraz na dwa pytania bo z DDNS polecam polski serwis noip.pl który jest obsługiwany w openwrt. Standardowy soft posiada 3 serwisy DDNS z czego jeden płatny.

Jeśli masz łącze poniżej 20/1Mbit to warto włączyć QoS na routerze ( dobrze działa na gargoyle). Więc jak masz dobre łącze to nie trzeba nic zmieniać.

Tylko jako klienta L2TP oraz PPTP, Jeśli potrzebujesz serwera VPN to polecam soft gargoyle.

Dzieki za szybka odpowiedz.
czyli reasumujac:
Soft raczej gargoyle - podmienic z orginalnym na wszystkich trzech?
Dwa rutery jako AP - Jakies wskazowki dodatkowe czy standartowo tak jak opisane tutaj?:


VPN sobie zostawie na deser, jak juz wszystko bedzie dzialalo.

Jak już wybierzesz gargoylke to na wszystkim lepiej wgrać, nie będzie się mieszało, Konfiguracja AP w gargoyle odbywa się nieco inaczej, bo można wybrać w konfiguracji WAN na wyłączony. Można nawet użyć porty WAN jako Lanowego jeśli by brakło miejsca w switchu