Duza siec domowa - CCTV, NAS, VPN - prosba o pomoc


(witomin) #1

Witam wszystkich serdecznie, to moj pierwszy post, takze jezeli naruszam jakis punkt regulaminu to prosze o wyrozumialosc.
Mam prosbe do zaawansowanych uzytkownikow o porade odnosnie do sprzetu, softu i konfiguracji.
Sprzet juz posiadany to Ruter TPlink WR1043 V1, switch, NAS i nagrywarka CCTV. Musze dokupic dwa rutery i calosc skonfigurowac. Schemat sieci tak jak na rysunku: czyli WAN od UPC 80 MB, jako mostek (przezroczysty dla WAN-LAN) Potem glowny ruter - tu meslalem o moim starym WR1043, potem switch i dalej dwa nastepne rutery na pozostale pietra. Do switcza podlaczona nagrywarka CCTV i NAS. Teraz Pytania:

  1. Jakie rutery polecacie do rozszerzenia cieci? Ew. czy lepiej kupic jakis lepszy niz 1043 i go uzyc jako glowny ruter, a 1043 jako repetytor?
  2. Jaki soft polecacie? zostac przy orginalnym czy wgrywac cos opcjonalnego?
  3. I najwazniejsze - jak to skonfigurowac zeby net smigal jak naszybciej? (jestem raczej laikiem - ale majac klarowne instrukcje poradze sobie za konfiguracja)
  4. Jaki darmowy serwis DDNS polecacie?
  5. Na WR1043 V1 jest mozliwosc skonfigurowania VPN? (orginalny soft)
    Z gory dzieki za wszelka pomoc


(Heinz) #2

Jeśli i tak masz coś dokupić to zamienił bym tego staruszka na nowszą wersję czyli WR1043ND v3 i używał bym go jako głównego routera.
Starego WR1043ND daj tam gdzie ma być "router" i ustawiony jako AP ( po co robić dodatkową podsieć). Jako 3 AP może być coś tańszego np wr842N [quote="witomin, post:1, topic:9419"]2) Jaki soft polecacie? zostac przy orginalnym czy wgrywac cos opcjonalnego?[/quote]

Tutaj odpowiem naraz na dwa pytania bo z DDNS polecam polski serwis noip.pl który jest obsługiwany w openwrt. Standardowy soft posiada 3 serwisy DDNS z czego jeden płatny.

Jeśli masz łącze poniżej 20/1Mbit to warto włączyć QoS na routerze ( dobrze działa na gargoyle). Więc jak masz dobre łącze to nie trzeba nic zmieniać.

Tylko jako klienta L2TP oraz PPTP, Jeśli potrzebujesz serwera VPN to polecam soft gargoyle.


(witomin) #3

Dzieki za szybka odpowiedz.
czyli reasumujac:
Soft raczej gargoyle - podmienic z orginalnym na wszystkich trzech?
Dwa rutery jako AP - Jakies wskazowki dodatkowe czy standartowo tak jak opisane tutaj?:


VPN sobie zostawie na deser, jak juz wszystko bedzie dzialalo.


(Heinz) #4

Jak już wybierzesz gargoylke to na wszystkim lepiej wgrać, nie będzie się mieszało, Konfiguracja AP w gargoyle odbywa się nieco inaczej, bo można wybrać w konfiguracji WAN na wyłączony. Można nawet użyć porty WAN jako Lanowego jeśli by brakło miejsca w switchu