Drukarka sieciowa dla TD-W8970

Dotychczas swoją drukarkę Samsung M2070 miałem podpiętą lokalnie do PC - a ten kabelkiem zapięty do routera. Ale jak wiadomo - co jakiś czas coś trzeba popsuć :slight_smile:
i dlatego zdecydowałem, żeby podpiąć ją do TD-W8970 (v.1.2) tak, aby lapki (mojej małżowinki i córy) - podłączone przez WiFi do routera - mogły też coś bezpośrednio na M2070 wydrukować. Zapiąłem kabelkiem drukarkę do routera. Odinstalowałem sterowniki lokalne Samsunga.
Po kilku próbach drukarka dla PC ruszyła - głównie dzięki użyciu TP-Link USB Printer Controllera.
Teraz uprzejmie proszę o oświecenie: jak na lapkach podłączyć się do drukarki przez router? (Wifi)
Domyślam się, że na lapku (kliencie) muszę najpierw uruchomić instalkę sterowników drukarki - a następnie uruchomić i skonfigurować TP-Link USB Printer Controllera.
Gdy - kierując się dotychczasowaymi doświadczeniami np. z sieci firmowej w miejscu pracy - usiłowałem znaleźć drukarkę przez otoczenie sieciowe lub z poziomu istalatora sterowników drukarki - te próby kończyły się niepowodzeniem. Drukarki nie widzę w otoczeniu sieciowym. A instalator sterów drukarki - gdy wybrać instalację sieciową - za cholerę też nie znajduje już zainstalowanej dla routera drukarki.
Proszę o wskazówki - ale jakieś dla prostaczków 8) jak ja.
Z góry dziękuję!

http://www.tp-link.com.pl/FAQ-415.html
W tym routerze nie ma print serwera tylko funkcja która działa jako print serwer wraz z aplikacją TP-Link USB Printer Controllera zainstalowaną na danym komputerze. Drukarkę instalujesz lokalnie na komputerze tak jak by była podłączona przez port USB.

Dziękuję.
Miałem ten FAQ na ekranie, ale wydawało mi się, że obok tego coś jeszcze w trawie piszczy. Ale ok, mam jasność.

Instalujesz normalnie drukarkę plus aplikację TP-Link USB Printer Controller

Na laptopie - kliencie - zainstalowane sterowniki drukarki (widać drukarkę w systemie) plus Print Controller. Laptop łączy się do W8970 po Wifi - niestety wydruk jest niemożliwy: kontroler pokazuje brak połączenia do serwera wydruku. Zatem: sieciowa drukarka pozwala na druk tylko gdy komputer podpięty jest po kabelku - przy połączeniu wifi do routera to jest niemożliwe.
Jakieś pomysły/porady?

Sprawdź izolację klientów na routera dla sieci bezprzewodowej

khm... khm... przepraszam, ale nie rozumiem.... :cry:

choć moim zdaniem ta opcja nie powinna mieć wpływu…
ale sprawdzić nie zaszkodzi
natomiast z tego co wiem, to obsługa drukarek jest zorganizowana na zasadzie "USB over Ethernet", więc w danym momencie tylko jeden komputer może być połączony z drukarką (nie wiem natomiast na jakich zasadach port jest zwalniany, a nigdy nie używałem tego typu rozwiązania, więc doświadczenie mam zerowe, logika nakazuje dla pewności wyłączyć komputer, który dotychczas był skonfigurowany do pracy z drukarką aby nie mógł wywoływać konfliktów)

... dzięki za wskazówki. sprawdzę dzisiaj wieczorem.

Ciekawy trop - sieciowość polega na tym m.in. że do jednego urządzenia możesz podpiąć kilka innych równocześnie - nawet jeśli zadania są kolejkowane. No bo co to za sieć w której może być tylko jedna para drukarka-komputer....

izolacja klientów - włączyłem ją: bez efektu - wydruk z lapka łączącego się po wifi do routera jest niemożliwy. printer controller pokazuje (jak poprzednio) 'skonfiguruj serwer'

Izolacja klientów ma być "odptaszkowana" czyli wyłączona.

Ta opcja domyślnie jest wyłączona. Połączenie do drukarki nie działa bez względu na stan on/off izolacji.
Będę z tą martwą materią jeszcze walczył...

Czy podłączenie tego komputera kablowo zmienia coś w "widoczności" drukarki? Testowo wyłącz antywirusa i firewall-a systemowego.

Masz na myśli kabel lapek<>drukarka, czy lapek<>router?

Piszesz że masz problem z wydrukiem przez wifi. Co się dzieje kiedy ten właśnie komputer przełączysz na kabel do routera.