Drugie urzadzenie do W8970 (po kablu)

(berzer) #1

Witam,
Moj pierwszy post - wiec witam Wszystkich serdecznie :slight_smile:
Mam taki oto problem. W domu mam NEOSTRADE do 6Mbs, a do tego mam sprzet TP-LINK W8970, ktory w jakis tam sposob ogrania internet.
Urzadzenie jest na parterze i jest w stanie po WI-FI obsluzyc 2 komputery na tym wlasnie parterze.
Do tego urzadzenia (W8970) chcialbym po kablu podlaczyc drugi router/switch na pietrze aby obsluzyl 2 kolejne komputery (z parteru na pietro WIFI W8970 nie daje rady, na gorze ma byc jeden komputer wpiety po kablu, a drugi WIFI).
Z parteru na pietro, do pomieszczenia gdzie moge ustawic jakies inne urzadzenie, mam 35m.
Wiec moje pytanie - jaki sprzet najlepiej rozwiazalby moj problem?
Aktualnie mam tego W8970 i na pietrze NetGear'a JWNR2000. W domu wymienilem wszystkie wtyczki od telefonu, wymienilem koncowki, wtyki, zaciski zelowe, filtry i diabli wiedza co... ciagle mam problemy na pietrze z internetem. Muli neta, nieraz mam pingi 500-1000ms podczas grania, pingowania roznych stron. Ta 35m skretka jest nowka, prima sort :slight_smile: ladnie zaciski zrobione... sadzilem, ze juz moze tylko kabel stanowi problem ale to nie to...
Ostatnie slabe ogniwo to moze byc ten JWNR2000 - ma z 3 lata, a nie wiem jak sprawdzic czy on jest do d...
Czekam na info :slight_smile:
Pozdrawiam
PS: Dane routera:
Firmware Version:0.6.0 2.1 v000c.0 Build 130415 Rel.34164n
Hardware Version:TD-W8970 v1 00000000
PPS: Wlasnie wyskoczyl mi jakis blad na stronie routera, w zakladce status, nie wiem co to wiec podaje...
Error code: 71111
Failed to access data.

(Marcin) #2

Pytanie zasadnicze czy na g贸r臋 masz po艂o偶on膮 skr臋tk臋 komputerow膮 i czy wtyczki s膮 zarobione w jakim艣 standardzie?

lub

Pod艂膮czaj膮c komputer do kabla na g贸rze masz linka na karcie 100Mbit/s?

(CHACA) #3

W jaki spos贸b masz pod艂膮czonego tego drugiego routera na pi臋trze?

(Heinz) #4

W jakiej konfiguracji masz tego netgear'a?
Router czy AP?
Kana艂y WiFi si臋 nie nak艂adaj膮?
Daj screenshot z InSSIDera na parterze i na pi臋trze.

(berzer) #5

Spisane z oslony skretki - LEXTON UTP DATA CABLE 4PR 23 AWG 6E CAT. 244M
Moze nie trzymalem sie standartu kolorystycznego ale mam tak:
A - router W8970
B - JWNR
1-8 piny
A1 braz -> B1 braz
A2 b/braz -> B2 b/braz
A3 pomaranczowy -> B3 pomaranczowy
A4 b/pomaranczowy -> B4 b/pomaranczowy
A5 niebieski -> B5 niebieski
A6 b/niebieski -> B6 b/niebieski
A7 zielony -> B7 zielony
A8 b/zielony -> B8 b/zielony
Czyli wychodzi na to, ze mam T-568B

Tak, "Stan: Polaczenie lokalne" -> szybkosc 100Mb/s

Tzn?

InSSIDera mam zainstalowac np na lapku z wifi i odpalic? 8)
Nie wiem czy kanaly sie nakladaja ::slight_smile: i chyba pracuje jako router (jak to sprawdzic czy router czy AP?)

(Marcin) #6

A1 braz -> B1 braz
A2 b/braz -> B2 b/braz
A3 pomaranczowy -> B3 pomaranczowy
A4 b/pomaranczowy -> B4 b/pomaranczowy
A5 niebieski -> B5 niebieski
A6 b/niebieski -> B6 b/niebieski
A7 zielony -> B7 zielony
A8 b/zielony -> B8 b/zielony

To ju偶 pierwszy b艂膮d w twojej instalacji, masz do wyboru tylko te dwa schematy.

(berzer) #7

To ktore ma byc? Czy to "jeden pies" czy T-568A czy T-568B?

(Marcin) #8

To ju偶 jak sobie wybierzesz. Ma by膰 na dw贸ch ko艅cach tak samo czyli kabel prosty. Potem mo偶esz wrzuci膰 obrazki z inSSIDer-a.

(berzer) #9

Ok, ale poza tym, ze kolory zyl sie nie zgadzaja z obrazkami to chyba mam tak, ze jedna wtyczka ma dokladnie tak samo wpiete zyly w druga. Co oznaczaja te kolory bo serio nie rozumiem :confused:

(Marcin) #10

Kolego pr膮d kt贸ry p艂ynie w skr臋tce komputerowej do nie 230V/50Hz gdzie 艂膮czysz kable 1:1 tylko wiele wi臋ksza cz臋stotliwo艣膰 nawet 200-250MHz i wi臋cej. Dlatego odpowiednie skr臋cenie przewod贸w w kablu (kolejno艣膰) powoduje to 偶e impedancja falowa kabla jest niska dla tej cz臋stotliwo艣ci i nie t艂umi sygna艂u roboczego nie m贸wi膮c o tym 偶e wyt艂umia inne zak艂贸cenia.

(berzer) #11

A wiec tak, na nowo zarobilem koncowki wg T568B-T568B.
Na laptopie zainstalowlem w/w program - no i ciekawostki, przynajmniej dla mnie.

1. Przypadek pierwszy, jestem na parterze gdzie jest TP-LINK W8970

1. Przypadek drugi, poszedlem sobie na pietro tam gdzie jest ten JWNR

1. Przypadek trzeci, obszar w domu gdzie jest zasieg do jednej i drugiej sieci - no i pierwszy zonk ;D

1. hit sezonu, w pewnym miejscu w domu, chyba od strony ulicy - po drugiej stronie sa sasiedzi, w odleglosci 30-40m; w domu nikt nie ma takich urzadzen

Podkreslam, ze moje sieci to SZCZUREK_WIFI i DAMIAN_WIFI

(Marcin) #12

To nic dziwnego sieci pracuj膮 poprawnie odbierasz te偶 sieci s膮siad贸w. Co bym zrobi艂 to zmniejszy艂 szeroko艣膰 sieci z Netgeara. Nie wiem jak tam wygl膮da regulacja pasma 20MHz/40MHz i ustawi艂 bym 20MHz na sztywno.

(berzer) #13

Ok, wiec tak...

• w NETGEAR'ze moge ustawic tylko kanal - AUTO albo od 01-13; ustawic na cos konkretnego czy zostawic auto?
  • w TP-LINK'u mam jak wyzej: kanal AUTO/01-13 oraz mam tam wlasnie mozliwosc zmiany szerokosci na AUTO/20/40MHz - zmienic kanal na konkretna wartosc i szerokosc na 20?

(Marcin) #14

Wszystko ustawiasz na konkretne warto艣ci tak aby sieci si臋 nie nak艂ada艂y (bez automat贸w).

(berzer) #15

Ok, ale na tym TPLinku dac szerokosc na 20MHz? czy to akurat zostawic na AUTO?

(Marcin) #16

Je偶eli korzystasz tylko z internetu a nic nie przerzucasz przez sie膰 to wystarczy 20MHz zawsze jest stabilniej.

(berzer) #17

W sumie tylko z netu korzystam, sciagam duze pliki z internetu, gram etc.. ale zadnego przesylu danych pomiedzy komputerami w siecie domowej nie ma... hmmm... ustawie 20MHz :wink:
Mam nadzieje, ze bedzie dobrze.
Dziekuje z uwagi, sugestie, pomoc oraz poswiecony czas ;D

(Marcin) #18

Po testuj ustawienia radia na Netgearze, mo偶e masz tam gdzie艣 ustawienia 802.11g only wybierz i sprawd藕 co si臋 b臋dzie dzia艂o. Zapraszamy ponownie.

(berzer) #19

Na NETGEARze nie mam takiej opcji. A jak polecasz zamienik dla tego NETGEAR'a JWNR2000?

(Marcin) #20

To zale偶y ile chcesz wyda膰. Mo偶e by膰 WR740N lub WR841 dzia艂aj膮cy jako AP -