Dodatkowy AP i spadek prędkości

Witam. W korytarzu stoi router vdsl z dostępem do internetu (192.168.1.1, dhcp ON), 3 pomieszczenia dalej zamontowałem stary router z adsl jako AP (192.168.1.2 dhcp off), oczywiście między urządzeniami jest połączenie kablowe RJ-45. Na nich wi-fi ustawiłem identycznie aby była jedna sieć i komputery/urządzenia się automatycznie przełączały , na jednym urządzeniu na kanale 1 a na drugim na 6.
Na komputerze który jest w pokoju zaraz przy korytarzu gdy był tylko router VDSL osiągało prędkość koło 40 MB i zasięg fuul, a teraz gdy podłączony jest dodatkowy AP, zasięg jest słabszy i niższa prędkość ok 18 MB. Sieci się zakłócają?Chyba komputer łączy się z tym dodatkowym AP, który jest dalej i ma słabszy zasięg i niższy standard bodajże g. Co zrobić? Jak wymusić połączenie bezpośrednio z routerem VDSL? Jak to jest komputer łączy się z dwoma sieciami na raz czy transmisja idzie po jednej? Co można z tym zrobić, aby to działało na tym samym ssid.
Jak nic nie wymyśle z waszą pomocą to może ustawie na innym ssid (2 różne sieci) , ale może da się coś z tym zrobić?

Co to dokładnie za ADSL? Jeżeli działa w standardzie 802.11g to nie ma się co dziwić z tej prędkości.

Bardzo dobrze podłączone i ustawione.

Widać ze komputer został podłączony do AP z trybem G, stąd ta prędkość. Niestety w urządzeniach domowych "roaming" nie działa najlepiej. Karta WiFi trzyma połączenie do sieci z którą ostatnio nawiązała połączenie aż do momentu jej utraty i wtedy dopiero łączy do następnej sieci.
Najłatwiej ustawić różne SSID wtedy wiadomo do jakiej sieci jest komputer podłączony