Czy zastosowanie repeatera ma u mnie sens?

Witam
Posiadam router w standardzie "g" a konkretnie WR543G z antena 8 dBi i chciałbym bez wierceń, nowych kabli mieć lepszy internet (albo w ogóle mieć sygnał) na innych kondygnacjach domu.
Testowałem już sprzęt repeater/wzmacniacz Mediona (był tani i zwrot był dla mnie bezkosztowy) pod nazwą którego ukrył sie Edimax ale rezultat w sąsiednich pomieszczeniach na tym samym piętrze co repeater (czyli piętro poniżej routera) był zaskakująco znikomy bo poprawa była rzedu 1-5%.
W pomieszczeniu z routerem sygnał mam "znakomity". W pomieszczeniu z ewentualnym repeaterem (pietro niżej, prawieże pionowo) "oryginalny" sygnał jest rzędu -70 dBm zaś na tym samym piętrze co repeater ale 2 pomieszczenia dalej jest rzedu -95 dBm. Czy w takiej sytuacji jakikolwiek repeater (np. 730RE + antena 8 dBi) ma szanse faktycznie wzmocnić mi sygnał w tym odległym pomieszczeniu czy też wzmocnienie będzie teoretryczne?
Proszę o Wasze doświadczenia.

Przy sygnale rzędu -70dB wzmacniacz powinien działać bez żadnych problemów. Niestety sygnał -95dB może być problemem gdyż stosunek szum sygnał jest niekorzystny. Trzeba pamiętać że repeater wzmacnia całe pasmo. Może zainstaluj inSSIDer-a i daj jakieś obrazki na forum. Trzeba sprawdzić też czy nie ma tam zakłóceń od innych sieci. Można zastosować 2 wzmacniacze ale to napewno wpłynie negatywnie na szybkość w sieci. Powiem także przy tak słabym sygnale nie ma złotego środka w teorii. Trzeba podłączyć i wyszukać najbardziej korzystne miejsce.

Dzięki za odpowiedź. Sygnał -95 dBm występuje w miejscu docelowym obecnie, tzn bez wzmacniacza. Pytanie brzmi ile w tym miejscu dałby mi wzmacniacz zainstalowany w miejscu obecnych -70 dBm ale tego chyba nie da sie łatwo oszacować. No a zastosowanie we wzmacniaczu anteny 8 dBi zamiast oryginalnej bedzie miało chyba niewielki wpływ podobnie jak taka sama zamiana którą zrobiłem w routerze...

Trzeba pamiętać że antena z większym zyskiem energetycznym zawęża pasmo promieniowania bo jakoś musi uzyskać ten zysk (wzmacniaczem nie jest). Przy zastosowaniu wzmacniacza na tych -70dB poziom sygnału na niższej kondygnacji też się na pewno poprawi. Tu tylko metoda prób i błędów z ustawieniem routera i wzmacniacza.

Dzięki! Nareszcie przeczytałem to co do tej pory tylko podejrzewałem :slight_smile: tzn o tym zawężeniu...
W takim razie proszę jeszcze o podpowiedź który model wzmacniacza powinien sie u mnie lepiej sprawdzić 730 RE czy tez 830 RE? Bo komputery mam niezbyt nowe no i standard n i tak bedzie u mnie raczej niewykorzystany (nawet gdybym zmienil router) a dostawca daje mi net w predkosciach kilkunastu Mb/s...

Myśląc o przyszłości to szybszy model, standardy wireless można zmieniać w panelu konfiguracyjnym tu nie ma problemu.

Przetestowałem WR743ND jako repeater u siebie... w krytycznym miejscu sygnał po wzmocnieniu ulegał dużym wahaniom ale można przyjąc że był wzmocniony o ok. 10 dBm.