Czy TL-WR843N jest w stanie obsłużyć przepustowość internetu 300 Mb/s?

Witam,

Mam router TP-LINK TL-WR843N, który rzekomo obsługuje przepustowość do 300 Mb/s.

I mam też pakiet internetu 300 Mb/s, ale niestety, ten router nie jest w stanie obsłużyć tego pakietu internetu. Gdy kabel od internetu jest podpięty do routera i kabel od routera do karty sieciowej to nie mam należytej prędkości internetu, a gdy kabel od internetu jest podpięty bezpośrednio do karty sieciowej komputera, to wszystko jest w porządku. Także chciałbym się dowiedzieć, czy faktycznie ten router jest za słaby na taki pakiet internetu.

Żaden element tego routera nie obsługuje prędkości 300 Mbit/s.
Ethernet: maksymalnie 100 Mbit/s. Samo podłączenie kabla do niego przycina prędkość do 100 Mbit/s.
WiFi: 300 Mbit/s w standardzie N, czyli realnie nieco poniżej 100 Mbit/s (obstawiam bliżej 70-80).
Obstawiam, że chipset w nim użyty nie da sobie rady z obsługą NAT z pełną prędkością, więc jak masz powyżej 50-60 Mbit/s po ethernecie to i tak już sprzęt ledwo zipie.

Dzięki za wyjaśnienie. Więc teraz już wiem, dlaczego ten router ograniczał mi przepustowość internetu 120 Mb/s. :sunglasses:

Zapytałem o to samo TP-Link Polska i otrzymałem szczegółową odpowiedź:

Cześć,

Mimo teoretycznego wsparcia routera dla jakiegoś standardu (np. 802.11 n, 300 Mb/s), wcale nie znaczy to, że rzeczywiście uda się osiągnąć szybkość transferu danych oferowaną przez ten standard. Te 300 Mb/s to wartość czysto teoretyczna. Jest to sytuacja całkowicie normalna, gdyż podczas transmisji danych przez sieć WiFi między komputerami nie płynie jedynie strumień informacji z tą właściwą zawartością, którą chcemy się podzielić. Płynie tamtędy też sporo nadmiarowych danych, w tym także i tych, które niezbędne są, by sieć w ogóle działała. Na to wszystko dodatkowo wpływa tłumienie ścian, oddziaływanie innych urządzeń czy sieci, a także niemało pozostałych czynników, przez co w efekcie uzyskujemy znacznie niższą szybkość transmisji.

Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać prędkość łącza, które posiadasz, powinieneś rozejrzeć się za routerem w standardzie AC z gigabitowymi portami (ten, który masz ma „setkowe” porty).

Jeżeli możemy coś zasugerować, sprawdź Archera C6: https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-c6/

Jest to urządzenie w przystępnej cenie, które umożliwi Ci wykorzystanie Twojego łącza w pełni. :blush:

Zobacz proszę jak rozkładają się wartości teoretyczne i praktyczne w poszczególnych standardach:

Wybór tego routera za takie pieniądze to pewnie jest dobry wybór, faktycznie sądząc po zdjęciach, jakość plastiku jest dość kiepska i szkoda, że nie ma portu USB 3.0. I zastanawiające jest to, dlaczego nie dodają polskiego interfejsu do nowych routerów. :roll_eyes: Sądzę, że najlepiej byłoby wybrać z TP-LINK-a model Archer C2300, ale kosztuje ponad 500 zł.

Ciekawe artykuły:

Jaka jest różnica pomiędzy częstotliwością 2.4 a 5GHz WiFi?

https://socialwifi.pl/baza-wiedzy/technologie-wifi/jaka-jest-roznica-pomiedzy-czestotliwoscia-24-5ghz-wifi/

Jaka jest różnica między Wi-Fi 2.4GHz a 5GHz? Czy warto dopłacać?

https://www.download.net.pl/jaka-jest-roznica-miedzy-wi-fi-24ghz-a-5ghz-czy-warto-doplacac/n/7064/

Najważniejsze standardy WiFi

http://www.sieci-wifi.pl/wifi/index.php/technologia-wifi

Najważniejsze standardy WiFi 802.11

  • 802.11b - pasmo 2.4 GHz, transmisja do 11 Mbps.

  • 802.11a - pasmo 5 GHz, transmisja do 54 Mbps.

  • 802.11g - pasmo 2.4 GHz, transmisja do 54 Mbps.

  • 802.11n - pasmo 2.4 GHz lub 5 GHz, transmisja do 150 Mbps w jednym strumieniu danych; do 600 Mbps, dla 4 strumieni. W praktyce maksium 100 Mbps dla użytkownika.

  • 802.11ac - pasmo 5 GHz; transmisja 433 Mbps do 1,69 Gbps w zależności od konfiguracji MIMO. Zagregowana: 1.69 Gbps, do 6.77 Gbps w fazie 2 standardu (MU-MIMO). Do 8 niezależnych strumieni - 8x8:8 MIMO. Urządzenia mogą używać kanałów o szerokości 20, 40, 80 i 160 Mhz, wybór kanału jest dynamiczny.

  • 802.11e - Standard określający realizację QoS (Quality of Service), czyli obsługę priorytetów transmisji danych multimedialnych różnego typu: "voice", "video", etc. Definiuje także realizację oszczędzania energii przez urządzenia mobilne.

  • 802.11i - Kluczowy standard określający realizację funkcji bezpiecznej sieci WiFi - "RSN", czyli Robust Secure Network. Obejmuje zagadnienia szyfrowania transmisji (CCMP/AES) oraz autoryzacji, w tym integracji z protokołami 802.1X/EAP.

Podaj budżet i jaką chcesz mieć prędkość oraz jakie standardy WiFi obsługują twoje urządzenia (bo jak tylko n-ki to i tak nie będzie szybciej).
Router ethernetem gigabitowym to wymóg brzegowy.

@jakubd

Jeśli chodzi o budżet to od 200 do 400/500 zł.

Obecnie mam pakiet internetu 300 Mb/s i chciałbym, żeby router obsługiwał normalnie ten pakiet przez kabel i Wi-Fi, a nawet 600 Mb/s, bo nie wykluczam, że kiedyś będę miał wyższy pakiet.

W ogóle są takie routery, które mają funkcję obsługi pakietu większego niż 600 Mb/s?

O co dokładnie chodzi z tym?

Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 1200 Mb/s (Wi-Fi)

Router mam podpięty do gigabitowej karty sieciowej w komputerze.

Mój smartfon obsługuje ten standard: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4/5 GHz

Suma teoretycznej prędkości dla wszystkich pasm. Taka bzdura marketingowa :slight_smile:
Osiągnąć 300mbit/s na wifi AC raczej problemu nie będzie o ile karty są 2x2 bo 1x1 może już mieć problem. jednak trzeba pamietać o dobrym zasięgu. 600Mbit/s na wifi to już najłatwiej nie jest. Musi być dobra karta w komputerze i router.

W przypadku N - podaną prędkość dla jednego pasma dzielisz mniej więcej przez 3. Dla standardu WiFi ac ten współczynnik jest nieco lepszy, ale ledwo do 2 dobija. Najlepsza technologia obecnie masowo dostępna to WiFi ac z kanałem 160 MHz w paśmie 5 GHz zapewnia nominalnie 1733 Mbit/s w praktyce wychodzi z tego ledwo 800-900 Mbit/s. Z tym, że to tylko teoria, bo mając Linksys WRT3200ACM + Intel 9260 nie działa to stabilnie mimo odległości poniżej metra.
No i mało kto i co ma karty WiFi takie.

Co do tego routera powyżej to spełni pewnie twoje wymagania na teraz i ma rozsądne WiFi (nie wiem co masz w laptopie/telefonach/tabletach, bo to też ma krytyczne znaczenie dla WiFi). Niestety nie wiem nic o realnej wydajności NATu w tym routerze.

Dzięki za wszystkie informacje, a co sądzicie o tym routerze?

Nie jest to TP-LINK, ale wydaje się być lepszy niż TP‑Link Archer C6:

https://www.x-kom.pl/comparison/466049,323652

@Heinz
@jakubd

Dlaczego ktoś ukrył moje posty? Wpisy zostały ukryte z powodu oflagowania przez społeczność.

"Twój post został oznaczony jako spam: społeczność czuje, że jest to reklama, czyli coś nadmiernie promującego, a nie użytecznego czy odnoszącego się do tematu".

To jakiś żart? :roll_eyes:

RT-AC58 - całkiem fajny router, ale WiFi szybsze pamiętaj tylko zadziała w paśmie 5GHz (867 Mbit/s czyli jakieś 400 Mbit/s realnie z odpowiednią kartą WiFi).

Co do filtra: sam się zablokowałeś :slight_smile: Automat wykrył, że opublikowałeś wiele postów dość szybko z linkami do jednej strony internetowej (do tego do sklepu). Typowe zachowanie spamera pozycjonującego.

  1. Staraj się linkować do producenta, a nie sklepów.
  2. Nie publikuj linków za dużo jeden po drugim.
  3. Nie publikuj linków do jednej strony jak robisz to tak szybko :slight_smile:
    Niestety jakoś fora muszą się bronić przed spamowaniem. Tutejszy automat działa całkiem sprawnie.

Rozumiem to, obecnie mam pakiet internetu 300 Mb/s światłowód i mam router TP-LINK TL-WR843N, który nie obsługuje przepustowości takiego pakietu, więc tak naprawdę płacę za większy pakiet internetu, ale z niego nie korzystam, bo router mi na to nie pozwala. Więc, gdy kupię np. ten router Asus RT-AC58U to ten router nie będzie ograniczał mi prędkości internetu przez Wi-Fi, ponieważ z tego co widzę obsłuży mój pakiet. Zgadza się?

Rozumiem, po prostu chciałem pokazać porównanie tych dwóch routerów, a są dostępne w sklepie x-kom i dlatego dodałem ten link.

Sam router przy wysyłaniu sygnału przez ethernet - NIE BĘDZIE ograniczał, bo tam masz 1000Mbit/s.
Natomiast przy WiFi - wszystko zależy od kart sieciowych urządzeń odbiorczych oraz pasma. Na 2,4 GHz będzie ograniczenie do 100 Mbit/s, natomiast na 5GHz jak będziesz miał kartę standardu AC to masz ograniczenie około 400Mbit/s na wszystkie urządzenia razem, więc będzie działało, ale jak masz limit na 300Mbit/s standard N, to niestety to urządzenie będzie działało z szybkością maks 100 Mbit/s o ile będzie super dobry sygnał.

Okej, rozumiem. Dzięki za wyjaśnienie.

Ciekawy artykuł:

@jakubd

Właśnie przymierzam się do zakupu routera i rozważam wybór Asusa i na temacie jest jeszcze jeden TP-LINK Archer C2300 i chciałbym się zapytać ciebie, który z tych routerów jest najlepszy? Jakie te routery będą miały rzeczywiste osiągi przez Wifi?

Porównanie routerów

RT-AC58U:

  • Przepustowość: 1300 Mbps

Kiedyś mi napisałeś, że ten router osiągnie w 5GHz (867 Mbit/s czyli jakieś 400 Mbit/s realnie). Obecnie mam pakiet internetu 300 Mb/s, a jeśli kiedyś miałbym pakiet internetu np. 600 Mb/s to ten router tego pakietu przez Wifi nie obsłuży. Zgadza się?

RT-AC66U:

  • Przepustowość: 1300 Mbps

  • Chipset 802.11ac piątej generacji oferuje jednoczesną pracę na dwóch zakresach 2,4 i 5 GHz dających w sumie aż do 1,75 Gb/s

  • ASUS RT-AC66U jest dwuzakresowym ruterem Wi-Fi piątej generacji o maksymalnej szybkości do 1,75 Gb/s – najwyższej obecnie na rynku! Wykorzystuje kontroler Wi-Fi Broadcom 802.11ac pracujący zarówno w pasmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Pasmo 5 GHz działa z szybkością do 1,3 Gb/s, przewyższając obecną transmisję przewodową sieci gigabitowych i jest trzykrotnie szybsze od 802.11ac.

RT-AC68U:

  • Najszybszy na świecie router Wi-Fi z łączną przepustowością pasm 1900 Mbps zapewnia trzykrotnie większą wydajność, niż routery 802.11n.

  • Dwurdzeniowy procesor zapewnia szybkie i responsywne działanie z urządzeniami Wi-Fi, Ethernet i USB

  • ASUS RT-AC68U to najszybszy na świecie router Wi-Fi z łączną przepustowością dwóch pasm rzędu 1900 Mbps. 1300 Mbps 802.11ac na paśmie 5 GHz zapewnia gigabitową przepustowość bezprzewodową, a technologia Broadcom® TurboQAM™ przyspiesza 2.4 GHz 802.11n z 450 Mbps do 600 Mbpsdla kompatybilnych urządzeń. Zasilany dwurdzeniowym procesorem router RT-AC68U eliminuje spadki wydajności, z którymi mają problem inne urządzenia w intensywnie wykorzystywanych sieciach.

  • Zasilany 5-tą generacją Wi-Fi (5G Wi-Fi), nowy chipset 802.11ac zapewnia superszybkie działanie RT-AC68U. Co więcej, RT-AC68U wykorzystuje technologię TurboQAM™, która dodatkowo przyspiesza łączność 802.11acWi-Fi. Na paśmie 2.4 GHz jest o 33% szybszy, niż standardowy router 802.11ac, zapewniając transfer 600 Mbps, natomiast na częstotliwości 5 GHz zapewnia transfer rzędu 1300 Mbps - trzykrotnie więcej, niż 802.11n. To łączna, bezprzewodowa moc 1900 Mbps!

RT-AC86U:

  • ASUS RT-AC86U to najlepszy router dla graczy, ponieważ oferuje on superszybkie prędkości Wi-Fi rzędu 2917 Mbps.

  • Przepustowość: 2167 Mbps / 750 Mbps

  • Technologia NitroQAM™ (1024-QAM) zapewnia Ci maksymalne prędkości 5 GHz quad-stream (4x4) rzędu nawet 2167 Mbps, umożliwiając routerowi RT-AC86U osiągnięcie łącznej prędkości na poziomie 2917 Mbps.

RT-AC87U:

  • Ultraszybki router 802.11ac Wi-Fi oferujący łączną przepustowość dwóch pasm rzędu 2334 Mbps

  • RT-AC87U zapewnia największe na świecie prędkości, do 1734 Mbps na paśmie 5GHz - to więcej, niż trzypasmowe routery 3x3 - oraz równoległe 600 Mbps na paśmie 2.4GHz, co łącznie daje 2334 Mbps!

  • Ciesz się nowym poziomem wydajności łączności bezprzewodowej dzięki łącznej przepustowości rzędu 2334 Mbps z połączeń 802.11ac i 802.11n. Dzięki prędkości rzędu 600 Mbps na paśmie 2.4 GHz - za sprawą technologii Broadcom® TurboQAM™ - i równoległej przepustowości 1734 Mbps na paśmie 5 GHz, urządzenie jest szybsze, niż konkurencyjne, trzypasmowe routery 3x3.

TP-LINK Archer C2300:

  • Łączna prędkość bezprzewodowa 2,25Gb/s w pasmach 2,4GHz oraz 5GHz

  • Dzięki technologii NitroQAM, Archer C2300 osiąga prędkości do 1625Mb/s w paśmie 5GHz oraz
    do 600Mb/s w paśmie 2,4GHz.

Porównanie routerów Asus z TP-LINKiem ARCHER C2300:

Porównanie routerów


A który z tych TP-LINK-ów jest najlepszy?

Porównanie routerów

Te routery są na równi?

Asus RT-AC58U vs TP-LINK Archer VR600

Porównanie

Asus RT-AC58U/RT-AC66U vs TP-LINK ARCHER VR900

Porównanie

Asus RT-AC86U/RT-AC87U vs TP-LINK ARCHER C2300/ARCHER C3150

Porównanie

Mieszasz co najmniej trzy rzeczy:

  1. Wydajność WiFi
  2. Wydajność routera (jak szybko realizuje NAT)
  3. "jest najlepszy"

Ad.1: Jaką masz kartę WiFi w urządzeniach odbiorczych - jaki standard WiFi obsługują? Nie ma sensu kupować routera, który oferuje 1733 Mbit/s, jak twoja najszybsza karta WiFi i tak wyrobi 867Mbit/s, albo 600.
A wydajność finalna i tak zależy od tego, jak się dogadają poszczególne urządzenia i jakie masz zakłócenia od sąsiadów oraz jak daleko od routera siedzisz.

Ad.2: Wydajność NATowania nie ma związku z wydajnością interfejsu WiFi - jak chcesz mieć pełen 1 Gbit/s ze światłowodu to w zasadzie do wyboru masz tylko Ethernet kablowy.
Testy wydajności znajdziesz np. na smallnetbulder, ale one są dość złożone do czytania, bo tyle masz tam czynników. Np. dodanie prostego QoS albo reguł filtrującyhc powoduje, że wydajność potrafi spaść o 50%. Ot tak sobie.
Oczywiście wydajność NAT testujemy tylko na linii Ethernet-Ethernet, bo WiFi wprowadza dodatkowe "zakłócenia" w pomiarze.

Ad.3: Ustal, jakich funkcji oczekujesz, to ustalimy, co to znaczy "najlepszy". Ale pamiętaj, że jeżeli jako urządzenie klienckie masz laptopa z Pentium serii B oraz kartą standardu N to zastanawianie się nie ma sensu.
Dociąganie najnowocześniejszego WiFi tylko z powodu smartfona też ma średni sens, bo nie wykorzystasz tego ani trochę.

Dlatego opisz wreszcie jakie masz urządzenia klienckie.

Jak na razie będę korzystał z WiFi w smartfonie Huawei P10 Lite, który ma WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4/5 GHz; SAR 1,14 - Zamierzam kiedyś kupić nowego laptopa, w którym będzie korzystało się z WiFi.

Więc nie ma szans przez WiFi uzyskać takiej prędkości internetu, jaka będzie występowała na komputerze? Chodzi mi też o to, że jak będę miał podpięty router przez kabel do karty sieciowej w komputerze, to chcę na komputerze mieć pełną prędkość internetu bez jakiegokolwiek ograniczenia, teraz mam ograniczenie prędkości internetu na komputerze przez router TP-LINK TL-WR843N. Prędkości internetu na smartfonie nie testowałem, ale na pewno jest ograniczona.

Oczekuję mocnego, szybkiego routera i tego, żebym nie miał ograniczenia prędkości internetu przez kabel, mam internet przez światłowód 300 Mb/s i obecny router TP-LINK TL-WR843N ogranicza mi prędkość internetu. Które routery z tych Asusów i TP-LINK-ów spełnią moje wymagania?

Nie znam się na sieci, ale chciałbym mieć też dobrą prędkość internetu łącząc się przez WiFi smartfonem, który obsługuje 5 Ghz i w przyszłości, jak będę miał nowy laptop, to nie chciałbym mieć ograniczenia prędkości internetu na laptopie, chyba że to jest niemożliwe, to rozumiem to. Więc ostatni raz zapytam dla ostatecznego doinformowania się, czy w smartfonie, który obsługuje 5 Ghz będę miał taką samą prędkość internetu, jak przez kabel? A co z prędkością internetu przez WiFi w nowym laptopie? Będzie taka sama jak przez kabel w stacjonarnym komputerze, czy prędkość będzie mniejsza? Pisząc nowy laptop, mam na myśli to, co jest teraz z nowości i z wyższej półki.

@jakubd

Na pewnym forum komputerowym gość mi wyjaśnił pojęcie odnośnie prędkości internetu poprzez WiFi.

Prędkość po WiFi 'internetu' to już w ogóle inna bajka bo realnie osiągane wydajności są znacznie mniejsze niż te nominalne, z wielu powodów. Choćby z samej natury przesyłu bezprzewodowego a pozatym nigdy nie masz idealnego połączenia pomiędzy kartą a routerem ze względu na odległość, przeszkody, zakłócenia.

Mógłbyś mi odpowiedzieć na moją poprzednią wiadomość? I co sądzisz o Asus RT-AC68U?