Czy TL-WR843N jest w stanie obsłużyć przepustowość internetu 300 Mb/s?

Witam,

Mam router TP-LINK TL-WR843N, który rzekomo obsługuje przepustowość do 300 Mb/s.

I mam też pakiet internetu 300 Mb/s, ale niestety, ten router nie jest w stanie obsłużyć tego pakietu internetu. Gdy kabel od internetu jest podpięty do routera i kabel od routera do karty sieciowej to nie mam należytej prędkości internetu, a gdy kabel od internetu jest podpięty bezpośrednio do karty sieciowej komputera, to wszystko jest w porządku. Także chciałbym się dowiedzieć, czy faktycznie ten router jest za słaby na taki pakiet internetu.

Żaden element tego routera nie obsługuje prędkości 300 Mbit/s.
Ethernet: maksymalnie 100 Mbit/s. Samo podłączenie kabla do niego przycina prędkość do 100 Mbit/s.
WiFi: 300 Mbit/s w standardzie N, czyli realnie nieco poniżej 100 Mbit/s (obstawiam bliżej 70-80).
Obstawiam, że chipset w nim użyty nie da sobie rady z obsługą NAT z pełną prędkością, więc jak masz powyżej 50-60 Mbit/s po ethernecie to i tak już sprzęt ledwo zipie.

Dzięki za wyjaśnienie. Więc teraz już wiem, dlaczego ten router ograniczał mi przepustowość internetu 120 Mb/s. :sunglasses:

Zapytałem o to samo TP-Link Polska i otrzymałem szczegółową odpowiedź:

Cześć,

Mimo teoretycznego wsparcia routera dla jakiegoś standardu (np. 802.11 n, 300 Mb/s), wcale nie znaczy to, że rzeczywiście uda się osiągnąć szybkość transferu danych oferowaną przez ten standard. Te 300 Mb/s to wartość czysto teoretyczna. Jest to sytuacja całkowicie normalna, gdyż podczas transmisji danych przez sieć WiFi między komputerami nie płynie jedynie strumień informacji z tą właściwą zawartością, którą chcemy się podzielić. Płynie tamtędy też sporo nadmiarowych danych, w tym także i tych, które niezbędne są, by sieć w ogóle działała. Na to wszystko dodatkowo wpływa tłumienie ścian, oddziaływanie innych urządzeń czy sieci, a także niemało pozostałych czynników, przez co w efekcie uzyskujemy znacznie niższą szybkość transmisji.

Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać prędkość łącza, które posiadasz, powinieneś rozejrzeć się za routerem w standardzie AC z gigabitowymi portami (ten, który masz ma „setkowe” porty).

Jeżeli możemy coś zasugerować, sprawdź Archera C6: https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-c6/

Jest to urządzenie w przystępnej cenie, które umożliwi Ci wykorzystanie Twojego łącza w pełni. :blush:

Zobacz proszę jak rozkładają się wartości teoretyczne i praktyczne w poszczególnych standardach:

Wybór tego routera za takie pieniądze to pewnie jest dobry wybór, faktycznie sądząc po zdjęciach, jakość plastiku jest dość kiepska i szkoda, że nie ma portu USB 3.0. I zastanawiające jest to, dlaczego nie dodają polskiego interfejsu do nowych routerów. :roll_eyes: Sądzę, że najlepiej byłoby wybrać z TP-LINK-a model Archer C2300, ale kosztuje ponad 500 zł.

Ciekawe artykuły:

Jaka jest różnica pomiędzy częstotliwością 2.4 a 5GHz WiFi?

https://socialwifi.pl/baza-wiedzy/technologie-wifi/jaka-jest-roznica-pomiedzy-czestotliwoscia-24-5ghz-wifi/

Jaka jest różnica między Wi-Fi 2.4GHz a 5GHz? Czy warto dopłacać?

https://www.download.net.pl/jaka-jest-roznica-miedzy-wi-fi-24ghz-a-5ghz-czy-warto-doplacac/n/7064/

Najważniejsze standardy WiFi

http://www.sieci-wifi.pl/wifi/index.php/technologia-wifi

Najważniejsze standardy WiFi 802.11

 • 802.11b - pasmo 2.4 GHz, transmisja do 11 Mbps.

 • 802.11a - pasmo 5 GHz, transmisja do 54 Mbps.

 • 802.11g - pasmo 2.4 GHz, transmisja do 54 Mbps.

 • 802.11n - pasmo 2.4 GHz lub 5 GHz, transmisja do 150 Mbps w jednym strumieniu danych; do 600 Mbps, dla 4 strumieni. W praktyce maksium 100 Mbps dla użytkownika.

 • 802.11ac - pasmo 5 GHz; transmisja 433 Mbps do 1,69 Gbps w zależności od konfiguracji MIMO. Zagregowana: 1.69 Gbps, do 6.77 Gbps w fazie 2 standardu (MU-MIMO). Do 8 niezależnych strumieni - 8x8:8 MIMO. Urządzenia mogą używać kanałów o szerokości 20, 40, 80 i 160 Mhz, wybór kanału jest dynamiczny.

 • 802.11e - Standard określający realizację QoS (Quality of Service), czyli obsługę priorytetów transmisji danych multimedialnych różnego typu: "voice", "video", etc. Definiuje także realizację oszczędzania energii przez urządzenia mobilne.

 • 802.11i - Kluczowy standard określający realizację funkcji bezpiecznej sieci WiFi - "RSN", czyli Robust Secure Network. Obejmuje zagadnienia szyfrowania transmisji (CCMP/AES) oraz autoryzacji, w tym integracji z protokołami 802.1X/EAP.

Podaj budżet i jaką chcesz mieć prędkość oraz jakie standardy WiFi obsługują twoje urządzenia (bo jak tylko n-ki to i tak nie będzie szybciej).
Router ethernetem gigabitowym to wymóg brzegowy.

@jakubd

Jeśli chodzi o budżet to od 200 do 400/500 zł.

Obecnie mam pakiet internetu 300 Mb/s i chciałbym, żeby router obsługiwał normalnie ten pakiet przez kabel i Wi-Fi, a nawet 600 Mb/s, bo nie wykluczam, że kiedyś będę miał wyższy pakiet.

W ogóle są takie routery, które mają funkcję obsługi pakietu większego niż 600 Mb/s?

O co dokładnie chodzi z tym?

Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 1200 Mb/s (Wi-Fi)

Router mam podpięty do gigabitowej karty sieciowej w komputerze.

Mój smartfon obsługuje ten standard: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4/5 GHz

Suma teoretycznej prędkości dla wszystkich pasm. Taka bzdura marketingowa :slight_smile:
Osiągnąć 300mbit/s na wifi AC raczej problemu nie będzie o ile karty są 2x2 bo 1x1 może już mieć problem. jednak trzeba pamietać o dobrym zasięgu. 600Mbit/s na wifi to już najłatwiej nie jest. Musi być dobra karta w komputerze i router.

W przypadku N - podaną prędkość dla jednego pasma dzielisz mniej więcej przez 3. Dla standardu WiFi ac ten współczynnik jest nieco lepszy, ale ledwo do 2 dobija. Najlepsza technologia obecnie masowo dostępna to WiFi ac z kanałem 160 MHz w paśmie 5 GHz zapewnia nominalnie 1733 Mbit/s w praktyce wychodzi z tego ledwo 800-900 Mbit/s. Z tym, że to tylko teoria, bo mając Linksys WRT3200ACM + Intel 9260 nie działa to stabilnie mimo odległości poniżej metra.
No i mało kto i co ma karty WiFi takie.

Co do tego routera powyżej to spełni pewnie twoje wymagania na teraz i ma rozsądne WiFi (nie wiem co masz w laptopie/telefonach/tabletach, bo to też ma krytyczne znaczenie dla WiFi). Niestety nie wiem nic o realnej wydajności NATu w tym routerze.

Dzięki za wszystkie informacje, a co sądzicie o tym routerze?

Nie jest to TP-LINK, ale wydaje się być lepszy niż TP‑Link Archer C6:

https://www.x-kom.pl/comparison/466049,323652

@Heinz
@jakubd

Dlaczego ktoś ukrył moje posty? Wpisy zostały ukryte z powodu oflagowania przez społeczność.

"Twój post został oznaczony jako spam: społeczność czuje, że jest to reklama, czyli coś nadmiernie promującego, a nie użytecznego czy odnoszącego się do tematu".

To jakiś żart? :roll_eyes:

RT-AC58 - całkiem fajny router, ale WiFi szybsze pamiętaj tylko zadziała w paśmie 5GHz (867 Mbit/s czyli jakieś 400 Mbit/s realnie z odpowiednią kartą WiFi).

Co do filtra: sam się zablokowałeś :slight_smile: Automat wykrył, że opublikowałeś wiele postów dość szybko z linkami do jednej strony internetowej (do tego do sklepu). Typowe zachowanie spamera pozycjonującego.

 1. Staraj się linkować do producenta, a nie sklepów.
 2. Nie publikuj linków za dużo jeden po drugim.
 3. Nie publikuj linków do jednej strony jak robisz to tak szybko :slight_smile:
  Niestety jakoś fora muszą się bronić przed spamowaniem. Tutejszy automat działa całkiem sprawnie.

Rozumiem to, obecnie mam pakiet internetu 300 Mb/s światłowód i mam router TP-LINK TL-WR843N, który nie obsługuje przepustowości takiego pakietu, więc tak naprawdę płacę za większy pakiet internetu, ale z niego nie korzystam, bo router mi na to nie pozwala. Więc, gdy kupię np. ten router Asus RT-AC58U to ten router nie będzie ograniczał mi prędkości internetu przez Wi-Fi, ponieważ z tego co widzę obsłuży mój pakiet. Zgadza się?

Rozumiem, po prostu chciałem pokazać porównanie tych dwóch routerów, a są dostępne w sklepie x-kom i dlatego dodałem ten link.

Sam router przy wysyłaniu sygnału przez ethernet - NIE BĘDZIE ograniczał, bo tam masz 1000Mbit/s.
Natomiast przy WiFi - wszystko zależy od kart sieciowych urządzeń odbiorczych oraz pasma. Na 2,4 GHz będzie ograniczenie do 100 Mbit/s, natomiast na 5GHz jak będziesz miał kartę standardu AC to masz ograniczenie około 400Mbit/s na wszystkie urządzenia razem, więc będzie działało, ale jak masz limit na 300Mbit/s standard N, to niestety to urządzenie będzie działało z szybkością maks 100 Mbit/s o ile będzie super dobry sygnał.

Okej, rozumiem. Dzięki za wyjaśnienie.

Ciekawy artykuł: