Czy każdy router posiada NAT?

Witam, moje pytanie jest takie jak w temacie, otóż czy każdy router posiada NAT?
Jeżeli usługa jest włączona to rozumiem, że router pobiera jeden adres publiczny z sieci, a następnie przydziela prywatne, dokonuje translacji itd. Posiadam Archera C7 ,w którym to istnieje możliwość wyłączenia tej usługi? Co się wtedy dzieje, jaka jest zasada działania?

Producent pisze że router pracuje wtedy jako czysty router bez możliwości przekierowania portu i innych konfiguracji.

Ale czy to oznacza, że router nie przydziela w takim wypadku adresów wewnętrznych poszczególnym urządzeniom podłączonym do sieci?

Jeżeli NAT jest wyłączony to nie ma co przyznawać tych adresów. Masz ruch z sieci zewnętrznej bez żadnych przeszkód. Pytanie ile adresów IP od dostawcy dostajesz aby obsłużyć wszystkie urządzenia w sieci.

A co w takim wypadku jeśli posiadam internet od dostawcy radiowego, router mam podłączony pod port WAN do anteny NanoStation, jak zachowuje się wtedy NAT? Jeśli mam w routerze translacje NAT to czy również nie posiada jej moja antena pracująca w sieci dostawcy (wiem, że w panelu konfiguracyjnym anteny znajduje się taka opcja)? Czy ta translacja się nie powiela w jakiś sposób? Proszę wybaczyć jeśli pisze jakieś głupoty ale ciekawi mnie to, a wiem, że na tym forum można uzyskać naprawdę profesionalne odpowiedzi i wyjaśnienia :slight_smile:

Jesteś wtedy za podwójnym NAT-em, twojej anteny/routera i tp-linka. W normalnej pracy (dostęp do internetu i poczty) w niczym to nie przeszkadza.

A w przypadku jakich czynności taki podwójny NAT przeszkadza, mogą to być, np. torrenty?
Sprawdziłem swój adres poprzez jakąś stronę po wpisaniu w google IP i okazało się, że jest on w takiej oto postaci 195.xx.xx.xxx.
Czy to oznacza, że antena/ router nie NAT-uje adresów i mam publiczny?

Tak dla torrentów i osiągnięcia pełnych prędkości NAT jest problemem. Można użyć przekierowania portów lub DMZ w routerze. Ważne jest to aby adres IP publiczny był na WAN-ie tego routera. [quote="krystian93, post:7, topic:5537"]Czy to oznacza, że antena/ router nie NAT-uje adresów i mam publiczny?[/quote]
Tego to już nie wiem trzeba to sprawdzić w statusie routera lub karty sieciowej podłączonej bez pośrednio pod antenę. To że jesteś widoczny pod określonym adresem w internecie nie oznacza jeszcze że masz ten publiczny adres IP u siebie na routerze. Zwykle taka informacja jest w umowie.