Ciekawe jak z termostatem? czy się da?

Witam. Zalogowałem się na tym forum z nadzieją na Waszą pomoc. Chciałbym połączyć sterowanie zdalne ze smartfona z każdego miejsca na świecie z termostatem wi fi ogrzewania w domu po przez TP Link MR TL 3420 Jestem laikiem i od paru dni z tym walczę przeglądając forum.bez dobrych rezultatów.
MR-TL 3420 podłączony jest do sieci 3G po przez modem Huawei E 220. Do routera podłączyłem termostat w/g zaleceń producenta i działa ale tylko wewnątrz sieci. Producent zaleca stałe IP ale wiadomo usługi GSM tego nie oferują. Ktoś radził za pomocą no-ip. Próbowałem ale poległem.Termostat to pt 32 WI FI i do niego aplikacja na android

.

fragment instrukcji:

I pełna instrukcja
.pt32wifi-pl.pdf (2,2 MB)

Tak wygląda z poziomu PC ustawienia termostatu (stałe) wprowadza się przez USB i zapisuje potem odłącza i ma śmigać na wi fi

Dzięki za pomoc lub jakąkolwiek chęć pomocy

Niestety nie mam dobrych informacji: nie ma możliwości, żebyś bez dodatkowych inwestycji uzyskał dostęp do tego termostatu spoza domu.
Problem od strony technicznej nazywa się: jestem za NATem własnym oraz NATem operatora.
Opcji jest dużo, pytanie ile jesteś gotowy na to wydać pieniędzy.

  1. Wykupienie usługi od operatora, która zapewni ci zewnętrzny IP (nie wszyscy to dają, koszt rzędu 15 PLN miesięcznie)
  2. Zmiana routera lub oprogramowania na jakieś urządzenie z obsługą VPN i wykup usługi VPN gdzieś w sieci, żeby mieć bezpośredni dostęp do sieci domowej. Nie wiem czy i ile kosztują takie usługi.
  3. Dobre przeszkolenie się z OpenWRT pozwala na ominięcie problemu NATu za darmo, ale zawsze musimy gdzieś mieć kogoś znajomego z zewnętrznym IP, kto będzie pośredniczył.
  4. Postawienie w domu komputera, który będzie działał cały czas (koszt prądu!), a ty się do niego będziesz łączył przez takie darmowe rozwiązanie, jak TeamViewer i dalej do termostatu (ale nie przez telefon, tylko przez przeglądarkę internetową na komputerze).
  5. Wymiana termostatu lub jego oprogramowania (to mniej prawdopodobne) na takie, które obsługuje jakąś chmurę, przez którą będziesz sterował. Zagrożenie - chmura może sterować termostatem potencjalnie bez twojej zgody (zwłaszcza chińskie różne rozwiązania mają mnóstwo problemów z bezpieczeństwem).

Super. Dzięki za wyjaśnienie Czyli uzyskanie stałego IP pozwoli mi na korzystanie z tego routera?
Pozdrawiam
Rafał

Nie chodzi o stałe IP, ale o IP z dostępem z zewnątrz(zewnętrzne/publiczne IP). Choć stałe jest lepsze niż dynamiczne. Do dynamicznego potrzebujesz dodatkowo domenę DDNS np w serwisie noip lub ddns

Po podłączeniu do routera modemu z kartą która ma publiczne IP należy jeszcze przekierować port na IP na którym nasłuchuje termostat.

Dziękuję. Zgłosiłem też temat do przedstawiciela handlowego mają sprawdzić co można zrobić. Ja bez łopatologi nie dam rady :grinning:

Doprecyzujemy kwestię tego IP:

  1. Zewnętrzny IP - IP, który można bezpośrednio zaadresować przez internet. Np. 8.8.8.8 (adres serwerów DNS firmy Google).
  2. Wewnętrzny IP - adres z puli IP tzw. prywatnej, której adresy nie funkcjonują w sieci publicznej IP - pule 192.168.x.x, 10.x.x.x oraz 172.16.x.x. Takie adresy IP są zawsze ukryte za tzw. NAT (lub inaczej maskaradą) jednym, albo nawet kilkoma. Można się komunikować z Internetem, ale Internet nie może się odwołać bezpośrednio do Ciebie i nawiązać połączenia z własnej inicjatywy.
  3. Stały-Zmienny IP - dane urządzenie, czy klient (w przypadku operatorów komórkowych - urządzenie z daną kartą SIM) może dostawać zawsze ten sam adres IP, albo przy każdym połączeniu (lub co zadany czas) dostaje inny adres IP od operatora.
  4. Blokady połączeń (firewall). Operatorzy komórkowi często blokują możliwość inicjowania połączeń od strony Internetu nawet, jak dostajesz zewnętrzny i stały adres IP. Chodzi o uniemożliwienie stawiania serwerów usług, np. stron www, czy serwerów plików.

TUTAJ: Ty potrzebujesz zewnętrzny IP przypisany bezpośrednio do twojego modemu bez blokady połączeń od strony sieci, aby sterować automatyką domową.
NIE jest niezbędny stały IP, bo z tym można sobie poradzić, ale jak dają to będzie po prostu wygodniej (nie trzeba będzie obsługiwać zmiennego IP za pomocą usług typu dynamic DNS).

UWAGA strategiczna: nie mówić operatorowi, że to do automatyki domowej, bo mogą ci kazać wykupić taryfę tzw. telemetryczną, która może mieć zaporową cenę. Oficjalnie nie wolno używać zwykłych taryf do komunikacji stricte M2M (maszyna-maszyna).

Serdeczne dzięki za poświęcony czas i za tak wyczerpującą odpowiedź. Teraz wiem jak działać. Jeszcze raz dziękuję

Wiesz może dlaczego w powyższej konfiguracji działa prosta tania kamera ip. I to jeszcze ma tyle opcji jak obracanie, diody ir, itp. i śmiga na zwykłym prepaidzie. Ma na to wpływ opcja w routerze UPnP ?

Zapewne kamera jest połączona z chmurą a aplikacja do jej obsługi nie potrzebuje połączenia bezpośredniego tylko całość odbywa się przez tę chmurę.

Niemal identyczne rozwiązanie używa program TeamViewer o którym wspomniał kolega @jakubd

To wyjaśnię jeszcze, czym jest w skrócie UPnP:
Internet - Router z NAT - sieć lokalna

UPnP działa na routerze z NAT i na życzenie (tutaj) kamery otwiera tzw. przekierowanie portu (port forwarding) od strony internetu prosto do kamery.
Może to jednak zrobić tylko na poziomie tylko tego jednego routera.

W przypadku sieci komórkowej masz jednak taką konfigurację:

Internet - Router z NAT brzegowy - Router z NAT 2 - Router z NAT 3 - modem komórkowy - Router z NAT w domu - sieć lokalna

Jak wykonasz UPnP to przebijesz się tylko przez jedną warstwę routerów - tą w domu. Pozostałe routery z NAT w infrastrukturze operatora nawet nie dowiedzą się, że było żądanie UPnP, albo je zignorują.

Dlaczego to działa wyjaśnił Heinz. W połączeniu z kamerą pośredniczy bliżej nieokreślona (często zainstalowana gdzieś w Chinach) chmura, która często nie tylko pośredniczy, ale także potrafi przechowywać nagrania (czasem bez wiedzy użytkownika).