C3150 duży problem z wanem

witam
Mam problem z C3150 a konkretnie z portem wan. Po zainstalowaniu pierwszego dni wszystko bylo ok w speed tescie na reuterze pokazywał 900Mbps/ 90. Czyli faktycznie tyle ile powino być. Nastepnego dni speed test nie dalo sie już zrobić. Po transferach po wifi i lanie widze ze jest 100/90... Do wana wpiety jeat kabel do switcha gb a switch wpiety jest do innego reutera i ten reuter pokazuje polaczenie 1000. Gdy podepne zamiast c3150 starego reutera wszystko jest ok, laptop bezposrednio wpiety tez pokazuje ok. Cos sie stalo z c3150 że nie chce przejsc na 1000, albo źle szukam albo w tym reuterze nie da się podgladnac szybkosci portow. Resetowanie reutera nie pomogło, przywrócenie ustawień fabrycznych też nie. Tryb pracy mam ustawione na "reuter" a co dziwne jak zmienie trn tryb na 'punkt dostępowy" to nagle mam pełna predkość na reuterze, ale zaś występują inne problemy. Ktoś ma jakiś pomysł?

Jeżeli switch pokazuje, że jest link 1 gbit/s to znaczy, że po drugiej stronie (c3150) także jest 1 gbit/s.

  1. Rozważ aktualizację do najnowszej wersji firmare i przywrócenie ponowne ustawień fabrycznych.
  2. Jeżeli w trybie routera jest wolniej, niż w trybie AP to problemem może być wydajność routera (na pewno na początku działało poprawnie w trybie router a nie AP?) Np. dodałeś jakieś reguły typu QoS czy coś w tym stylu. Zostaw minimalną liczbę opcji.
  3. Pamiętaj, że WiFi i Eth to jednak inna skala wydajności i problemów. Testuj na Ethernecie i wyłącz WiFi w komputerze testowym.
  4. Pamiętaj, że takie badziewia jak speedtest.net i inne mają wesołe problemy z doborem punktu docelowego pomiaru - wiele maszyn nie potrafi osiągnąć 1 Gbit/s, a do tego czasem najbliższy fizycznie serwer połączony potrafi być przez pół świata.

PS: to urządzenie/tryb pracy się nazywa router, czyta się ruter.

Sprawa się wyjaśniła. Okazało się że pomogła zmiana wtyczki od kabla który wchodził do switcha. Wszystkie inne urządzenia wpięte do tego switcha z uszkodzoną wtyczka poprawnie wykrywały 1000 a c3150 nie i koniec. Po wymianie wszystko śmiga. pozdrawiam