Brak Portu WAN i internetu

gargoyle

(spider12) #1

Witam mam TPLINK 1043nd v1.8 kupiłem go za 30 zł , podłączyłem działa za wyjątkiem portu WAN , dioda nie świeci nie mruga , nie ma internetu.
inny rotuter stary linksys działa internet po wpięciu tego rj 45 z internetu działa i śmiga , o co chodzi jak go sprawdzić , dodam że zrobiłem jeszcze tak bo gdzieś to wyczytałem krótki kabel zakończony rj45-rj45 podłączyłem do LAN i do Portu WAN i dioda od WAN się zaświeciła , klonowanie mac też sprawdzałem i mac się zgadza z tym z kompa z którego jest ściągnięty.

Proszę o pomoc

(Heinz) #2

Witam,
Możesz spróbować podłączyć pod Linksysa który działa TP-Linka do portu WAN. Dioda się zapali?
Jest połączenie z internetem przez TP-Linka?

(spider12) #3

połączyłem je razem i tak : cały port Lan linksysa od p1-p4 łączyłem z Portem Lan od p1-p4 i diody stanu po obu stronach świecą, połączyłem Port WAN tplinka z Portem Lan od p1-p4 i nie świeci z obu stron dioda stanu , co to może oznaczać?

(Heinz) #4

Domyślam się że Linksys ma porty 100Mbit/s a WR1043nd ma porty Gigabitowe. W portach 100Mbit używane są tylko 2 pary przewodów, a w gigabitowym 4 pary.
Pewnie port wan w TP-Linku jest uszkodzony ( tylko na dwóch parach) przez co nie wykrywa linku z urządzeniami 100Mbit/s a podłączając go z innym portem LAN gigabitowym nawiązał połączenie, diody się zapaliły, ale i tak ruchu nie będzie.

Normalnie teraz router może posłużyć jako AP do rozszerzenia sieci lub instalując OpenWrt możesz zamienić jeden port LAN na WAN.

(spider12) #5

mam identyczny router jest uwalone w nim co innego bo atheros sie sfajczył , i może mi posłużyć jako dawca , co mam przelutować ? i jak to jeszcze w inny sposób sprawdzić by mieć pewność że to je to ?

Co to za element?

(Heinz) #6

Ten element co zaznaczyłeś to transformator separacyjny. Jest możliwość jego uszkodzenia jednak większe prawdopodobieństwo jest w okładzie realteka. Sprawdź jeszcze fizycznie port WAN czy czasem jego "blaszki" nie są powyginane.

(spider12) #7

czy da się potwierdzić że to układ Realteka jest walnięty z konsoli putty? jaki jest rysunek wewnętrzny tego trafo separacyjnego? wiesz może mogę sprawdzić miernikiem?

(Heinz) #8

Nie. Chip ten normalnie działa dla portów LAN ale "nie widzi" podłączonego kabla do portu WAN.
Od strony "systemu" jest wszystko wporządku.

(spider12) #9

system gargoyle działa bo wchodzi normalnie do menu ustawień 192.168.1.1 , nie działa Wan , czyli realtek jest od portów LAN więc na 100 procent jest okej ??

(Heinz) #10

Nie. ten chip jest od całego interfejsu LAN/WAN

(spider12) #11

więc co dalej zrobić mając dawce w ręce, aa zrobiłe tez tak że rj-tką spiołem razem port WAN z LAN i WAN świeci wtym tplinku.

(Heinz) #12

Już pisałem:

jak potrafisz to przelutuj port. Sprawdź czy komputer z portem gigabitowym zapali diodę WAN.

(spider12) #13

okej a w jaki sposób zmusić Portu LAN by przejął funkcje WAN w gargoyle.

(Heinz) #14

Ustaw połączenie WAN tak jak potrzebujesz a potem poślij cały plik /etc/config/network a ja opiszę co i jak zmienić w Vlanach.

(Jakub Danecki) #15

No właśnie od samego początku chciałem zaproponować:

• darować sobie ratowanie elektroniczne portu WAN - prawie na pewno oberwał jakimś przepięciem i popalone jest wszystko aż do wnętrza chipa, którego wymieniać się nie opłaca.
  • Zmienić soft na alternatywny (nie wiem, czy to padło wyżej) typu LEDE i przerobić konfigurację switcha tak, żeby funkcje porty WAN przejął jeden z portów LAN. Nie da się tego zrobić w oprogramowaniu fabrycznym.

(spider12) #16

trochę to zawiłe czy możemy się koledzy umówić któryś dzień na Teamviewer powiedzcie jakie oprogramowanie wam przygotować i skonfigurujecie mi to byłbym bardzo wdzięczny .

(Heinz) #17

Wybrałeś soft "Gargoyle" więc ustaw go tak jak powinien działać.
Zaloguj się przez WinSCP na routerze i skopuj z niego plik /etc/config/network
wstaw na forum.
Ja go zmienię i wrzucisz spowrotem do routera

(spider12) #18

hej wstawiam plik network:
network (867 bajtów)

heinz ustaw tak by WAN chodził na LAN1

Dziękuje

(Heinz) #19

Zmieniłem w linii 44 z '0 5t' na '1 5t' oraz w linii 39 z '1 2 3 4 5t' na '2 3 4 5t'
numery odpowiadają fizycznym portom na urządzeniu:
0 - WAN
1-4 LAN
5 - CPU ( tutaj musi być dodatkowo " t " aby port mógł być użyty w dwóch Vlanach.
Gotowy plik:
network (865 bajtów)

(spider12) #20

podmieniłem pliki niestety nie mogę wejść poprzez kabel do ustawień routera nie ma sieci wifi dioda od zasilania PWR świeci , od wifi brak co się stało?