Bezprzewodowe połączenie dwóch routerów. Przeniesienie anteny

Witam,
sytuacja wygląda następująco: TP-LINK TL-WR843ND służy jako router dla modemu ADSL. Z nim łączy się TP-LINK TL-WR740N z zainstalowanym DD-WRT, skonfigurowany jako Client bridge. Połączenie działa poprawnie, jednak jest problem z zasięgiem.
Routery są jakieś 10 metrów w linii prostej, jednak są w dwóch różnych budynkach i między nimi jest kilka ścian. Client Bridge co chwile gubi sygnał i zrywa połączenie. Mój pomysł to podłączyć 5 metrowy kabel antenowy i dociągnąć anteny z TL-WR843ND (routera) do samej ściany budynku, wtedy odległość w linii prostej to będzie około 3 metrów i po drodze tylko 2 ściany do przejścia.

Pytanie:

  1. Czy mogę przenieść tylko jedną antenę z routera, a drugą zostawić na miejscu?
  2. Czy przy ustawieniu trybu WiFi na b/g only obie anteny będą nadawać ten sam sygnał?
  3. Czy strata na tłumieniu kabla będzie mniejsza niż zysk z mniejszej odległości pomiędzy urządzeniami?
  4. Czy lepszym rozwiązaniem będzie kupno np. takiej anteny kierunkowej
    http://www.arest.pl/produkt/Sieci-routery/49,61,,,0,0,0,,/30442/Antena-WIFI-TP-LINK-TL-ANT2406A-kierunkowa-6-dBi-2-4GHz-zlacze-SMA-RP/ i jak wtedy wygląda sytuacja z podłączeniem, czy można zostawić drugą antenę w routerze?

Będę wdzięczny za wszelkie porady :slight_smile:

Jak już to dwie anteny bo możesz narobić sobie problemów w postaci niestabilnego działania WR843ND. Anteny działają symetrycznie. Poza tyn sieć bezprzewodowa w zabudowie to loteria i 100% gwarancji nikt ci nie da.

No dobrze, a opcja z kopnem tego: http://www.arest.pl/produkt/Sieci-routery/49,61,,,0,0,0,,/30442/Antena-WIFI-TP-LINK-TL-ANT2406A-kierunkowa-6-dBi-2-4GHz-zlacze-SMA-RP/ i postawieniem tak jak była stara antena, jednocześnie zostawiając drugą?
Nie potrzebuje dużych prędkości do AP, wystarczy nawet WiFi b i ~1mbps.

Trudno powiedzieć jak zareaguje na to radio w routerze, choć jeżeli obetniesz mu prędkość do 802.11b to nie powinno być problemów z taką transmisją. Dużo zależy od poziomu sygnału robisz "partyzantkę" która może wyjść lub nie. Nikt nie da ci tu gwarancji i nie powie tak będzie działać na 100%

Ja wiem, że gwarancji nie ma, chodzi mi tylko właśnie o możliwy konflikt przy zmianie anteny. Jasne jest, że przy wifi-n, każda antena nadaje na innym kanale i wymiana jednej da zupełnie nieoczekiwane rezultaty, ale myślałem, że przy wifi b/g obie anteny mogą być w różnych miejscach.
EDIT:
Jeszcze mały offtopic. Jak pisałem, AP stoi na DD-WRT w trybie AP Client Bridge, ale po wymianie routera, oba urządzenia TP-Link, więc mógłbym spróbować sparować je przez WDS na stockowym firmware. Czy to będzie lepsze rozwiązanie niż DD-WRT?

Myślę że przepchniesz taką prędkość bez problemu. Choć nie zdziw się jak coś zacznie rozłączać się lub drastycznie spadnie prędkość.

Ok, plan na razie mam taki, że przełączę router w try B only i zobaczę czy stabilność połączenia się poprawi. Jeżeli to nie pomoże, kupię tą antenę kierunkową i zobaczę czy to coś da. Dam znać jak poszło.

Czekamy na informację :wink:

Jeszcze mały offtopic. Jak pisałem, AP stoi na DD-WRT w trybie AP Client Bridge, ale po wymianie routera, oba urządzenia TP-Link, więc mógłbym spróbować sparować je przez WDS na stockowym firmware. Czy to będzie lepsze rozwiązanie niż DD-WRT?

Moim zdaniem nie bo WDS jest bardzo kapryśny i dobrze działa przy mocnym sygnale (radio musi nadać i odebrać sygnał w jednym czasie). Oczywiście spróbować nikt ci nie zabroni.