Archer MR200 V Huawei B315

Witam. Posiadam oba powyższe routery. Korzystam z LTE dla domu Orange. Przy speed testach TP - Link pokazuje 10- 20 Mb, a Huawei 20- 40 jest bardzo duży rozrzut. W obu ustawione jest preferowane LTE siła sygnału waha się od 75 - 100 %. Wolałbym korzystać z T - Linka na Huwei jest oprogramowanie Orange. Nie zmieniałem ustawień w T - Link ustawienia są standardowe. Czy aż taki duży rozrzut moze być?

Jak rozumiem testujesz za pomocą komputera będąc podłączonym przez ethernet i pilnujesz, żeby w obu przypadkach testować ten sam serwer w speedtest.net czy innej cholerze?
Zdarza się, że firmware operatora ma jakieś optymalizacje i stąd lepsza wydajność.

Tak. Testowałem na kilku speed testach w tym orangowym i sprawdzałem czy łączy z tym samym serwerem

Sam dziś miałem podłożony MR6400v2 w miejsce B315. Oba routery ze standardowymi antenami.
B315 osiąga około 25Mbit/s, a MR6400 tylko 8Mbit/s
Widocznie MR6400 gorzej sobie radzi ze słabym sygnałem.

tylko tu nie ma raczej słabego sygnału. Nadajnik ok 1 km. siła sygnału na obu waha się od 75 do 100 %

U mnie to było ponad 3km do nadajnika.
Kiedyś testowałem PLAY na MR200 to udało się uzyskać 65Mbit z 70 umownych, więc ten sprzęt do najgorszych nie należy, jednak Huaweii ma większe doświadczenie w sprzęcie do internetu mobilnego.

Raczej dopatrywałbym się optymalizacji tzw. radioromu (części routera, która zwykle działa na osobnym rdzeniu procesora głównego pod kontrolą systemu czasu rzeczywistego, która jest bezpośrednio odpowiedzialna na komunikację z operatorem). Orange z Huawei współpracuje na tyle, że radiorom z brandowanego routera może być zoptymalizowany do pracy z siecią i lepiej się dogaduje, niż taki generyczny, który jest ustawiony na maksymalną zgodność ze standardami.

Przykład potwierdzonej optymalizacji: routery i modemy robione dla Play z własnym radioromem są "bardziej chętne" do działania w zasięgu macierzystym operatora i trudniej (przy słabszym sygnale) przeskakują na roaming krajowy (dla ustawień domyślnych). To akurat nie zawsze jest na korzyść prędkości, ale z pewnością na korzyść operatora. Ale zdarza się, że dzięki temu modem trzyma połączenie LTE tam, gdzie normalnie modem spadłby do 2G/3G lub na roaming i prędkości są wyższe dzięki temu.

I uwaga co do sygnału - % nam nic nie mówi, potrzebne wartości do oceny sygnału to jako podstawa RSSI (moc w uwzględnieniem jakości) i pochodne (RSRP - sama moc i RSRQ - sama jakość).

Zastanawiam się nad zmianą mojego routera 3g na dwa routery: TP-link archer mr200 lub Huawei B315. Po tym blogu o porównaniu Archer MR200 i Huawei B315: https://www.4gltemall.com/blog/tp-link-archer-mr200-vs-huawei-b315-router/
Myślałem, że kupię Huawei B315. Ale zobacz swój speedtest, myślę, że TP-link Archer MR200 może być dla mnie lepszy.

Technicznie (specs) są bardzo podobne. Huawei ma fajną możliwość sterowania zdalnego np. wyboru pasma i monitorowania. Za to TP-Link MR200 ma już jakąśtam przygotowaną wersję OpenWRT.
Ja bym tutaj brał tańszego B315, jak spełnia twoje wymagania. A najlepiej to bym kupił starego B593s-22, zwłaszcza w wersji z Plusa daje fajnych sporo opcji, jak obsługa telefonii SIP.