Archer MR200 V Huawei B315


(Andrzej....) #1

Witam. Posiadam oba powyższe routery. Korzystam z LTE dla domu Orange. Przy speed testach TP - Link pokazuje 10- 20 Mb, a Huawei 20- 40 jest bardzo duży rozrzut. W obu ustawione jest preferowane LTE siła sygnału waha się od 75 - 100 %. Wolałbym korzystać z T - Linka na Huwei jest oprogramowanie Orange. Nie zmieniałem ustawień w T - Link ustawienia są standardowe. Czy aż taki duży rozrzut moze być?


(Jakub Danecki) #2

Jak rozumiem testujesz za pomocą komputera będąc podłączonym przez ethernet i pilnujesz, żeby w obu przypadkach testować ten sam serwer w speedtest.net czy innej cholerze?
Zdarza się, że firmware operatora ma jakieś optymalizacje i stąd lepsza wydajność.


(Andrzej....) #3

Tak. Testowałem na kilku speed testach w tym orangowym i sprawdzałem czy łączy z tym samym serwerem


(Heinz) #4

Sam dziś miałem podłożony MR6400v2 w miejsce B315. Oba routery ze standardowymi antenami.
B315 osiąga około 25Mbit/s, a MR6400 tylko 8Mbit/s
Widocznie MR6400 gorzej sobie radzi ze słabym sygnałem.


(Andrzej....) #5

tylko tu nie ma raczej słabego sygnału. Nadajnik ok 1 km. siła sygnału na obu waha się od 75 do 100 %


(Heinz) #6

U mnie to było ponad 3km do nadajnika.
Kiedyś testowałem PLAY na MR200 to udało się uzyskać 65Mbit z 70 umownych, więc ten sprzęt do najgorszych nie należy, jednak Huaweii ma większe doświadczenie w sprzęcie do internetu mobilnego.


(Jakub Danecki) #7

Raczej dopatrywałbym się optymalizacji tzw. radioromu (części routera, która zwykle działa na osobnym rdzeniu procesora głównego pod kontrolą systemu czasu rzeczywistego, która jest bezpośrednio odpowiedzialna na komunikację z operatorem). Orange z Huawei współpracuje na tyle, że radiorom z brandowanego routera może być zoptymalizowany do pracy z siecią i lepiej się dogaduje, niż taki generyczny, który jest ustawiony na maksymalną zgodność ze standardami.

Przykład potwierdzonej optymalizacji: routery i modemy robione dla Play z własnym radioromem są "bardziej chętne" do działania w zasięgu macierzystym operatora i trudniej (przy słabszym sygnale) przeskakują na roaming krajowy (dla ustawień domyślnych). To akurat nie zawsze jest na korzyść prędkości, ale z pewnością na korzyść operatora. Ale zdarza się, że dzięki temu modem trzyma połączenie LTE tam, gdzie normalnie modem spadłby do 2G/3G lub na roaming i prędkości są wyższe dzięki temu.

I uwaga co do sygnału - % nam nic nie mówi, potrzebne wartości do oceny sygnału to jako podstawa RSSI (moc w uwzględnieniem jakości) i pochodne (RSRP - sama moc i RSRQ - sama jakość).