Archer D7 jako DHCP relay

Wymyśliłam sobie taką konfigurację sieci:

Archer D7 teoretycznie pozwala na ustawienie relaya, więc wykonałam takie kroki:

  1. Internet > wyłączenie NATa
  2. LAN > DHCP relay, adres serwera: 192.168.10.1
  3. Reboot
  4. Archer znika z pola widzenia, logi na Ubiquiti pokazują próby podłączenia z adresów typu 192.168.0-coś i inne
    Zresetowałam Archera szpikulcem od szaszłyka i wydarzył się cud. Adresy przydzielały się zgodnie z założeniem, tyle że sieć nazywała się TP-Link-cośtam. Ubiquiti nie widziało Archera w ogóle. Podłączyłam go tymczasowo bezpośrednio do neta i weszłam przez 192.168.1.1 na konfig, ustawiłam nazwę sieci na własną. Reboot, podłączenie do Ubi, działa. Urządzenia w domu dostają adresy z puli 10.x, Archer ma 10.2. Po jakichś 10 minutach wszystko wróciło jednak do poprzedniego stanu (samo) i Archer D7 ponownie robi za serwer DHCP.
    Co robię źle? Zastanawia mnie też, dlaczego Archer w ustawieniu LANów chce mieć adres IP swój i zdalny z różnej puli (np. 1.x i 10.x), chociaż jest ustawiony relay i wyłączone NATy.

Może mi się wydaje ale DHCP relay nie jest potrzebne skoro chcesz wyłączyć NAT.
Najpierw podłącz komputer do C7. wejdź w konfigurację. W Network - LAN zmień IP na swój z podsieci ubiquity ( 192.168.10.2). Przejdź do zakładki z DHCP i go wyłącz.
Kabel od ubiquity podłącz do portu LAN a nie WAN.
Jeśli będzie problem z DHCP to możesz go zostawić włączonego tylko musisz wpisać w ustawieniach DNSy i Bramę na 192.168.10.1

Pytanie czy podpinasz go do portu wan czy lan. Jeżeli do tego drugiego to wyłączony musi być serwer dhcp.

No właśnie po wysłaniu wiadomości pomyślałam o tym przepięciu z WAN do LAN, ale zrobię to dopiero rano, bo teraz tam ktoś śpi i się wkurzy, że łażę :wink:

[quote="Heinz, post:2, topic:8584"]Najpierw podłącz komputer do C7. wejdź w konfigurację. W Network - LAN zmień IP na swój z podsieci ubiquity ( 192.168.10.2). Przejdź do zakładki z DHCP i go wyłącz.
Kabel od ubiquity podłącz do portu LAN a nie WAN.[/quote]
Całkowicie wyłączyć DHCP, nie przestawić na relay?
Mam model D7, nie C7. Wiem, że różnica niewielka, ale zawsze.

No różnica w menu jest.
Wyłącz DHCP.

Nic nie przestawiaj, wyłącz tylko dhcp.

Dobra, dzisiaj zabrałam się za to i działa. Całość poszła gładko i zajęła jakieś 5 minut. Wyłączyłam DHCP w ogóle (po cholerę jest ten relay w takim razie?), wyłączyłam NAT, podmieniłam adres dla LAN na 198.168.10.3 i zrestartowałam router. Na koniec restartu przepięłam kabel z gniazdka WAN do LAN i wszystko poszło jak należy. Ubiquiti widzi adresy MAC jako 10.2 i 10.3, ustawienia wifi mogę sobie zmienić pod 10.3. Wrzucam obrazki jak to wygląda, może kiedyś się komuś przydadzą.
Wzmacniacz sygnału nadal działa, daje sygnał jako KatjaExt, ale nie widać go na DHCP. Prawdopodobnie działa teraz jako bridge.

Dziękujemy za info. Może komuś się na przyszłość przyda. Jeżeli temat wyczerpany to zamykaj.

Dopiszę tylko że wybierając w opcjach: Operation Mode - DSL Modem Router Mode zyskasz dodatkowy port LAN do którego można podłączyć dowolne urządzenie.