Archer C6 i blokowanie dostępu do internetu dla danego zakresu adresów IP

Cześć,

Długie lata korzystałem z modelu TL-WR1043ND. Jak wziął był i umarł, to zdecydowałem się ponownie na TP-Linka - tym razem Archer C6. I mam z nim jeden problem.

Na TL-WR1043ND miałem dopisaną w ustawieniach regułę, która urządzeniom z zakresu adresów 192.168.1.45 - 192.168.1.50 blokowała dostęp do internetu. Inne urządzenia w sieci lokalnej były dla urządzeń z adresami IP z tego zakresu widoczne, ale dostępu do internetu nie miały.

Chciałbym to samo zrobić na Archerze C6 (mam ver. 2.0, 1.3.5 firmware 20200630 rel.57406(4555)), ale chyba mi coś poszło na wzrok, bo się nie mogę dogrzebać, gdzie to ustawić. Uprzedzając - chodzi mi o blokadę zakresu adresów IP bez zaprzęgania do tego MAC adresów, gdyż urządzenia mogą się często zmieniać.

Jakieś pomysły?

Tak, ten router na fabryce łączy urządzenia z MACami na filtrach. Jedyne wyjście jak musisz mieć 1:1 filtrowanie tylko po IP - użyć firmware alternatywnego.

To bardzo niefajnie się składa, bo akurat adresy MAC będą się zmieniały. Miałem takich kilka adresów celowo przyblokowanych, jak od kogoś znajomego dostawałem kompa z podejrzeniem, że jakiegoś nieproszonego gościa ma. I wtedy z zasobów narzędziowych z mojego serwerka w LAN korzystać mogło, ale z zewnątrz kontroli nad takim delikwentem nie można było złapać.

No to możesz podłączać przez ethernet poprzez tego serwerka, tylko potrzebujesz w nim mieć drugą kartę LAN i już. I masz pełną kontrolę.
To mniejszy wysiłek niż wymiana softu w routerze jak sądzę.

@jakubd

No w ostateczności tak zrobię, tylko sobie odpowiednio długiego patchcorda sprawię. I wtedy będę się po RDP wbijał na serwer po to, żeby się po RDP wbić na ogarnianą maszynę (jak masz pod ręką trzy do zrobienia w dwa dni - a tak mi się zdarzało - to skakanie od klawiatury do klawiatury potrafi wkurzyć, już nie wspomnę o tym, jak trzy leciwe laptopy potrafią wyć wiatrakami pod obciążeniem mimo, że chłodzenie wyczyszczone, pasta świeża nałożona). :slight_smile:

Zdziwiłem się po prostu nie mogąc się dogrzebać tej opcji. Miałem nadzieję, że ewentualnie będzie bardziej rozbudowana - tzn. blokowanie dostępu do netu po MAC adresie / po IP / po jednym i drugim. Heh. Komu to przeszkadzało, że można było sobie wbić zakres od IP do IP - blokuj wyjście do internetu? :frowning:

Niemniej jednak dzięki Ci za pomoc - już mi się wydawało, że mi się coś na wzrok rzuciło i to na pewno jest gdzieś na wierzchu, ino mi diabeł ogonem nakrył. :slight_smile: