Archer C6 AC1200 + modem Technicolor cga2121 (multimedia)

Witam,
posiadam modem technicolor - dostawca to multimedia, który niestety nie umożliwia dostępu do modemu. Postanowiłem podłączyć do modemu własny router tp link przez WAN. Rozumiem że należy poprosić dostawcę o przełączenie modemu w tryb bridge. Jeśli podłącze teraz router, cały DHCP będzie po stronie modemu, czy jest możliwość konfiguracji żeby router zarządzał całą siecią domową?

A na 192.168.0.1 nie działa ?

W zależności od operatora jest czasem dostęp do klienckiej części interfejsu użytkownika (UPC daje). Dane do logowania są wtedy na spodzie routera.
Nie mam pojęcia, czy w Multimedii w ogóle dają opcję bridge, czy DMZ, czy coś innego.
Dodatkowo: W zasadzie konieczności zmiany ustawień nie ma - jak podłączysz swój router Technicolor_LAN -> router_WAN to będziesz miał po prostu dwa NAT i dwa serwery DHCP odizolowane i niezależne od siebie. Warto tylko zadbać o to, żeby podsieć używana po w routerze domowym i Techniolorze były różne (np. 192.168.0.0/24 w Technicolor, wtedy 192.168.1.0/24) - inaczej możesz mieć różne nieoczekiwane problemy.

Wady podwójnego NATu są dwie podstawowe:

  • nieco większy ping (~5ms)
  • brak możliwości wystawienia portów na zewnątrz (jak chcesz jakiś serwer postawić)
    I ogólnie mniejsza kontrola nad łączem, ale to złudne i czasem niebezpieczne tak samemu wszystko kontrolować.

Spróbuj poprosić multimedię, aby wyłączyła serwer DHCP i Wi-Fi na technicolorze. Ty podepnij do niego kablem TP-Linka. [technicolor _LAN TP-Link _WAN]. Tym sposobem TP-Link będzie zarządzał całą siecią domową. Po zakończonej operacji wyślij screena ze strony Status w TP-Link.

Wyłączenie DHCP to za mało, a w zasadzie błędna propozycja. Trzeba przełączyć we wspomniany tryb bridge, gdzie IP nadal jest podawany przez DHCP, ale zawsze jeden i ten sam.

@jakubd czyli z tego, co zrozumiałem technicolor ma mieć włączone DHCP i dawać adres IP TP-linkowi,a on następnie będzie dawał IP urządzeniom połączonym przez WiFi i kabel do tp-linka ?

Tak zwykle realizuje się bridge dla wygody użytkownika. Bridge po ethernet bez DHCP wymaga ręcznego wpisywania IP przez klienta, co zwykle jest dla nich bardzo trudne, poza tym ten adres się zmienia, o ile nie mamy wykupionego stałego adresu IP.

Technicolor

  1. Zostawiamy DHCP
  2. Wyłączamy WiFi
  3. Do portu LAN podłączamy TP-Link
    TP-Link
  4. Kabel od technicolor wpinamy do WAN

Punkt 5 po co? bo nie rozumiem.

W umowie mam opcję wifi więc żeby wyłączyć musiałbym poprosić o zmianę umowy - tak mnie poinformowała Pani z multimedii i tryb bridge na razie nie wchodzi w grę. Poszedł kabel z lan do wan, działam na razie na dwóch niezależnych DHCP tak jak napisał @jakubd - są dwie podsieci 0.1 i 1.1.
Bez sensu, że multimedia nie daję dostępu nawet do podstawowych opcji technicolor, bo na co mi 2 sieci wifi, ale no cóż. Przynajmniej teraz hula po 200-300 mbps bo na technicolor to była tragedia.
Dzięki za pomoc.

Jeszcze jedno pytanie @jakubd, czyli jeśli chciałbym mieć jeden NAT bez podsieci, należy przełączyć modem w tryb bridge i DHCP w modemie włączone w modemie. A co z routerem - DHCP włączone/wyłączone?

Jak chcesz mieć jeden NAT, to w tej chwili wyłącz funkcje routera (w tym DHCP) w TP-Linku, podłącz technicolora do złącza LAN w TP-Link i używaj jako zwykłego AP (Access Point). Użyjesz lepszego radia z tego routera i już.

I uwaga: Nie mylmy funckji DHCP z routerem. DHCP jedyne co robi, to rozdaje adresy IP urządzeniom podłączonym do LAN, które o to poproszą. Wyłączenie powoduje, że tego już nie robi i tyle.
Funkcja routera jedyna co robi, to bierze pakiety TCP/IP kierowane do bramki (adres IP routera) i próbuje be przepchnąć za pomocą czegoś, co się nazywa NAT, z interfejsu LAN do WAN.

Jeżeli wyłączymy DHCP w tplinku, to o ile wszystko podłączymy do portów LAN i WiFi tp-linka wtedy za przydział IP (czyli DHCP) odpowiedzialny będzie technicolor, podobnie za NAT/routing, a z TP-Linka zostanie ogryzek - funkcjonalność switcha ethernet i access pointa WiFi. I to może być bardzo pomocne w tym wypadku.