Archer C1200 czy C50 - internet 100Mb/10Mb

Witam.

Chodziłem już po różnych forach i zadawałem parę pytań odnośnie routerów i w końcu mój wybór padł na firmę TP Link. Po wstępnej selekcji zawęziłem grono poszukiwanych routerów do dwóch modeli a mianowicie Archer C1200 oraz Archer C50. Mam wątpliwości co do paru istotnych kwestii i mam nadzieję, że tu znajdę odpowiedź.

Otóż posiadam internet o prędkości 100Mb ściąganie i 10Mb wysyłanie. Różnica między Archer'em C1200 a C50 to obecność portów LAN i WAN 1Gb/s na korzyść tego pierwszego oraz szybszy procesor i więcej pamięci RAM również w tej pierwszej opcji. Czy w moim wypadku port WAN 1Gb/s da jakąkolwiek różnicę? Skoro mój dostawca oferuje internet do 100Mb, to czy warto dopłacać do szybszego portu w przypadku C1200? Po sieci LAN nie będę nic przesyłać ani strumieniować.

W mieszkaniu posiadam 2 telewizory, ale za jakiś czas będą 3, dodatkowo 3 komórki, 3 laptopy oraz 1 tablet oraz będę jeszcze podłączać raspberry pi do portu LAN oraz dwie kamerki IP z czego jedna po Wi-Fi a druga najprawdopodobniej po porcie LAN. Łącznie więc będzie działać 11 urządzeń po Wi-Fi ( oczywiście nie jednocześnie ) oraz 2 urządzenia na porcie LAN.

Czy Archer C50 ze swoim procesorem 580MHz i pamięcią RAM 64MB da radę uciągnąć tyle urządzeń? Czy nie będzie zrywać połączeń? Wiadomo, że lepiej dla pewności kupić szybszy router i z większą pamięcią, ale jestem biedną osobą i muszę uważać na finanse. Czytałem parę opinii na stronach różnych sklepów i niektórzy właśnie skarżyli się, że router działał dobrze dopóki było podłączonych niewiele urządzeń. Gdy ta wartość wzrosła to zaczęły się problemy z rozłączaniem po Wi-Fi. Nie wiem czy traktować poważnie te opinie, może państwo wiecie coś więcej na ten temat?

I jeszcze jedna ważna kwestia. Archer C1200 posiada 3 anteny a C50 ma ich 4. Czy w obu przypadkach mamy do czynienia z antenami 5dBi? Czy w Archer C50 te 4 anteny są dwuzakresowe, czy też dwie są na pasmo 2,4GHz a kolejne dwie na 5GHz?

Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania. Jeśli komuś by się nie chciało rozwodzić, to może chociaż w skrócie ktoś napisze, czy warto zapłacić za Archer C1200 2x tyle co za Archer C50?

[quote="vwrafi, post:1, topic:10454"]
Czy w moim wypadku port WAN 1Gb/s da jakąkolwiek różnicę? Skoro mój dostawca oferuje internet do 100Mb, to czy warto dopłacać do szybszego portu w przypadku C1200? Po sieci LAN nie będę nic przesyłać ani strumieniować.[/quote]
100Mbit/s oznacza, że tyle wyciągniesz maksymalnie, w praktyce dla użytkownika zostaje nieco mniej. Ja bym obstawiał, że lepiej kupić urządzenie z 1 Gbit/s.

[quote="vwrafi, post:1, topic:10454"]
Czy Archer C50 ze swoim procesorem 580MHz i pamięcią RAM 64MB da radę uciągnąć tyle urządzeń? Czy nie będzie zrywać połączeń?[/quote]
Ilość RAMu ma wpływ na liczbę jednocześnie nawiązanych połączeń i szybkość ich obsługi, ale to ma znaczenie jak przekraczasz kilak tysięcy połączeń na raz (otwarcie jednej strony internetowej to kilkanaście połączeń TCP/IP).

[quote="vwrafi, post:1, topic:10454"]
I jeszcze jedna ważna kwestia. Archer C1200 posiada 3 anteny a C50 ma ich 4. Czy w obu przypadkach mamy do czynienia z antenami 5dBi? Czy w Archer C50 te 4 anteny są dwuzakresowe, czy też dwie są na pasmo 2,4GHz a kolejne dwie na 5GHz?[/quote]
Liczba anten jest drugorzędna, część z nich może być w środku urządzenia. Pasmowość anten typu pałka to legenda, najwyżej mogą być podłączone do drugiego modułu radiowego, który np. nie obsługuje 2,4 GHz lub 5 GHz - wtedy tak, ale to się rzadko spotyka.

Tak czy inaczej ja bym kupował wyższy modem z powodu 1GHz gniazd.

Jak wyżej napisał @jakubd wolał bym użyć mocniejszego sprzętu.
C1200 ma wydajniejsze wifi od C50 który dodatkowo jest ograniczony portami LAN/WAN.

Dzięki. Odpowiedź Jakuba będę traktował priorytetowo. Kojarzę pana ze świetnej strony o Aero2 i widać, że ma pan wiedzę. Kupuję więc tego C1200. Jeśli nie zapomnę, a często mi się to zdarza, to napiszę jaki mam zasięg na tym C1200 w porównaniu do obecnego Cisco EPC3928.

Ja bym akurat tutaj bardziej zwracał uwagę na Heinza, bo ma znacznie większą wiedzę ode mnie w temacie TP-Linka. Tak czy inaczej na szczęście piszemy tutaj mniej więcej to samo :slight_smile:

1 polubienie

OK, mam już go. W porównaniu do Cisco EPC3928s zasięg jest ciut gorszy lub co najwyżej taki sam. Sprawdzane Wifi Analyzer. No chyba że muszę jakoś te anteny ustawić odpowiednio. Prędkość internetu właściwie taka sama, jedynie PING gorszy, ale to wiadomo, po drodze są teraz dwa urządzenia a nie jedno.

edycja:

Mam jeszcze jedno pytanie. Posiadam stały adres IP od Vectry. Router-modem od Vectry ustawiam w tryb Bridge i podłączam do niego Archer C1200. W routerze TP Link, w sekcji internet, ustawiam Static IP i wpisuję odpowiednie dane. Internet działa, ale mniej więcej przez godzinę, później występuję Ograniczony dostęp do internetu i nie można wejść na żadną stronę i świeci się pomarańczowa dioda od internetu na TP Link ( gdy jest internet to ta dioda jest zielona ). Gdy w tym momencie zaloguję się na router C1200 i zmienię Static IP na Dynamic IP to odzyskuję dostęp do internetu, mimo że i Static IP ( wpisany z ręki ) i Dynamic IP pobierany przez router są takie same, ten sam adres IP, bramy oraz ta sama maska. Czy coś państwu wiadomo na ten temat? Dlaczego muszę wybierać Dynamic IP zamiast Static IP a oba są takie same.

edycja:

oczywiście posiadam stały adres IP, nie zmienia mi się, mam wykupioną taką usługę i mój adres IP na zewnątrz jest zawsze taki sam

Teoretycznie można sobie wyobrazić, że mimo posiadania statycznego adresu IP operator w swojej infrastrukturze żąda, żeby było on regularnie pobierany przez DHCP - na wypadek np. zmiany usługi na IP dynamiczne.
Jak router nie zareaguje na to, ze wygasła mu dzierżawa w DHCP to odcina dostęp. Czy tak jest w Vectrze - nie wiem, nie znam tego operatora.
Ja bym się przejmował i jak działa - zostawił dynamiczny IP przydzielany przez operatora.

OK. A czy ten dynamiczny adres IP będzie działać jak statyczny? Powiem wprost, mam w mieszkaniu króliki, chcę na nie nastawić kamerkę IP i dostawać się do nich z zewnątrz po adresie i porcie kamerki ( stąd włączyłem tryb Bridge na modemie oraz dokupiłem router aby przekierować porty ). W zasadzie nie powinno być problemu, bo to dynamiczne IP jest takie samo jak to statyczne i nawet jak się "odnawia" to i tak jest takie samo.

Za adres jaki dostajesz z DHCP odpowiada DHCP - jak operator nagle da inny IP to wiele nie zrobisz, ale złamie w ten sposób umowę.
Możesz jako zapas użyć jakiegoś DynDNS, ale nie wiem czy warto.

Zostaw ustawiony dynamiczny skoro to operator przypisuje Ci IP. Zrób przekierowanie na kamerę i sprawdzaj czy wszystko działa. Jak zmieni CI IP to znaczy ze coś nie tak jest z Twoim statycznym adresem i tylko operator Ci pomoże.

Na dynamicznym działało, ale wolałem jednak statyczny, tak dla pewności. Zadzwoniłem do Vectry i musiałem jeszcze im podać adres WAN MAC mojego routera ( do tej pory był wpisany u nich WAN MAC ich modemu i podobno dlatego po jakimś czasie rozłączał się dostęp do internetu ). O dziwo, uzyskałem teraz publiczny adres IP inny od tego, który był wcześniej. Wszystko zaczęło działać, już się cieszyłem, ale znowu po czasie dostęp do internetu się rozłączył ( myślę, że po około 5 godzinach, więc lepiej niż wcześniej ). Sprawdziłem sobie ustawienia w routerze i zauważyłem, że router źle pobierał czas ( miał ustawione GMT+1, po przestawieniu na GMT+2 godzina była już dobra ). Teraz działa już drugi dzień bez problemów. Czy złe ustawienie czasu w routerze mogło mieć wpływ na rozłączanie się internetu podawanego przez modem do router'a?

I kolejne pytanie. Mój router posiada serwer VPN. Jak rozumiem, to gdy ustawię serwer VPN to wtedy będąc w pracy łączę się do mojego omowego VPN i mogę działać w sieci lokalnej tak, jakbym był rzeczywiście w domu. Tylko jednego nie rozumiem. Gdy ustawiłem sobie ten serwer na routerze, to oprogramowanie Archer'a chciało, żebym Client IP Address wpisał z innej puli niż adresy w sieci lokalnej. Czyli u mnie w domu adresacja LAN jest 192.168.1.x, a router domyślnie podpowiada mi zakres 10.0.0.11-10.0.0.20. Skoro mój komputer w pracy połączy się z moim VPN i dostanie adres 10.0.0.1 to w jaki sposób spinguje urządzenie np. 192.168.1.50? Uruchomiłem VPN na swoim telefonie komórkowym, wpisałem swój publiczny adres IP oraz użytkownika z hasłem i VPN się połączył. Ale jak próbuję spingować 192.168.1.50 to zawsze mam Requested time out. Na pewno czegoś nie rozumiem, tylko czego? Próbowałem szukać w google ale wszędzie jest tylko opisane jak się połączyć z VPN jako klient a nie jak ustawić jako serwer ( w moim przypadku na routerze ).

Dziwna sprawa. Czas routera nie ma wpływu na połączenie WAN jak i odnawianie adresu IP.

Co do połączenia przez VPN (OpenVPN) to dostęp do sieci lokalnej jest zawsze. Sprawdź czy komputer normalnie odpowiada (lub wyłącz zaporę windows na ten czas) na ping w sieci lokalnej lub spróbuj spingować inne urządzenie ( router odpowie pod adresem 192.168.1.1, Jeśli w konfiguracji wybrałeś Internet i Home network to całe połączenie z internetem odbywa się przez VPN ( tak jak byś korzystał z internetu w domu)

Open VPN nie włączam, bo później tego na komórce nie zainstaluję a PPTP działa niejako w standardzie na Android'zie.

W sumie to może być, że pingowałem komputer a on nie odpowiadał przez zaporę. Spróbuję jeszcze raz to ustawić i spinguję router. Czyli to, że w domu mam 192.168.1.x a w ustawieniach VPN na routerze wybieram 10.0.0.1 ( router podpowiada, żeby nie ustawiać tej samej adresacji co sieć domowa ) nie ma znaczenia i urządzenia powinny się widzieć, tak?

edycja:

Hehe, działa, spingowałem router i odpowiedział, czyli za szybko się poddałem i widocznie rzeczywiście powinienem wyłączyć zaporę w kompie. Dzięki.

Nie tyle wyłączyć, co odpowiednio ustawić. Całkowite wyłączenie nie jest najlepszym pomysłem.