Archer ax1500

Witam,
zakupiłem Archera ax1500. Jak ustawić w tym MU-MIMO? Nie ma u mnie takiej funkcji.
Dałem taką samą nazwę dla 2,4 i 5 Ghz i takie samo hasło. Wg wifianalizera ustawiłem kanały dla 2,4 i 5 Ghz.
Moja prędkość to średnio 100 - 150 Mbps. Raz się zdarzyło 250. Od dostawcy mam 300/100. I nijak nie mogę ustawić tak, żeby było ponad 200 Mbps.
Router stoi jakieś 1.80 od podłogi.

Pytanie wymaga podania, czym łączysz się z drugiej strony (jaka karta WiFi) i jak daleko masz do routera. No i jak wygląda sąsiedztwo też ma znaczenie.

Intel AC 9560 160 MHz. Sterowniki ze stycznia 2021. Router mam 2 metry od siebie, zero przeszkód. Jest ustawiony ok. 1,8 od podłogi.
Wg wifianalizera będąc przy samym routerze mam 58 dBi. przy 5Ghz. Ustawione na kanał auto i 80MHz.
Inne sieci: 5GHz - brak. 2,4 GHz - są dwie (98 i 99 dBi, ponad 600 metrów wg programu) dlatego ustawiłem swoją na kanale 3. Tutaj mam przy samym routerze 54 dBi.

MIMO w tym routerze jest oznaczone jako OFDMA .
Jednak chętnie bym to zamienił na coś innego bo to ma połowę prędkości, którą mam na łączu. No i do tego zasięg w ogrodzie w porównaniu do starego tplinka jest tragiczny. Na archerze mam w ogrodzie max 2 Mbps. Tragedia.

Mam jeszcze pytanie: jak podłączyć do archera ten stary router wr841n? Jak podpinam do archera lan i do wr lan to mam 3 sieci: 2,4 i 5 GHz z archera i 2,4 z wr841n. Mogę się połączyć ze wszystkimi ale na 5GHz antywirus blokuje mi ruch sieciowy laptopa i daje komunikat o ataku ARP.
Próbowałem przez wps ale nic się nie dzieje. Ustawiłem wr841n jako punkt dostępowy. Ale tam mam ip zaczynające się od 172 a archer ma 192.
Jak wpisuję ręcznie na starym 192..... to pojawia się komunikat, że adres nie jest z początku adresów IP czy jakoś tak.
Jak te dwa routery ze sobą połączyć za pomocą kabla?

Ktoś ma jakieś pomysły?

Rodzaj MIMO nie powinien mieć większego znaczenia przy jednym urządzeniu.Mam podejrzenia co do jakiejś zgodności między Intelem a chipsetem routera. Sam walczyłem (i poległem) z tym samym intelem i WRT3200ACM - nie chciało działać stabilnie na kanale 160 MHz.

Ogólnie ja bym spróbował poszukać najnowszego softu (firmware do routera i stery do karty) oraz pogrzebał w ustawieniach samej karty. No i upewnił się, że na pewno kata jest dobrze podłączona (oba kable antenowe dobrze wpięte - w środku komputera). potem jeszcze reset do ustawień fabrycznych i testy z inna kartą WiFi (inny laptop?).

Co do starego routera: Dobrze podłączyłeś. Bzdurny komunikat o ataku ARP pewine wynika z tego, że się antywirus "nauczył" jak dane lecą przez nowy i stary router i nie rozumie twojej konfiguracji. Ja tym tę funkcję wyłączył, albo zmienił antywirus.

Aby WRT841n nie gadał bzdur to wyłącz w nim serwer DHCP i ustaw oczywiście jakiś rozsądny IP z puli 192.168... i będzie OK.

Nie sprawdzę w laptopie czy anteny są wpięte bo nawet nie wiem jak rozebrać acera. Sterowniki karty nowe, oprogramowanie routera wg opisu nowe.
Problem musi być bardziej złożony bo wymieniłem na huaweja. Laptop, tablet, telefony wskazują zbliżone wartości co do tplinka.
Sieci w pobliżu brak. Są na 80 - 90 dBi przy 2,4GHz. na 5GHz brak innych.

Mam eset jako antywirus, to pewnie da mu się zmienić, żeby nie pokazywał tego komunikatu.

Po wymianie routera na Huawei też masz taki problem? Jaki router?

Huawei AX3 dual core. Takie same wskazania były.
Miałem też tplinka ax50. Tu było ciut lepiej bo ok. 200Mbps na 5GHz. Ale na 2,4 100Mbps to był max.

Oddałem to dziadostwo. Odkładam na asusa lub mikrotika. Jeszcze nie wybrałem.