Archer A9

Witam, mam taki problemi z nim. Internet mam u dostawcy 300 Mb/s, Tyle pokazuje mi jak połączę router z laptopem, podobnie jak jak łącze się przez 5Ghz ale już połączenie przez sieć 2,4 Ghz pokazuje mi tylko 30-40 Mb/s, czy to są wartości sieci 2,4 Ghz normalne? Zaznaczma że wysyłke mam w tym czasie ponad 100 Mb/s i pomiary robiłem w nocy. Ktoś może coś wie?

No nie wymagam tych 300 ale około 100 to bybylo dobrze

To "co pokazuje laptop" po połączeniu z routerem to jak rozumiem prędkość synchronizacji WiFi, czyli szybkość, z jaką komunikuje się karta sieciowa WiFi w laptopie z routerem.
300 Mbit/s wskazuje, że mówisz o technologii WiFi typu n (802.11n, a teraz Wi-Fi 4). I teraz dwie kwestie:

  1. To, że masz połączenie 300 Mbit/s oznacza, że możesz w technologii n wycisnąć porywach około 25-30% prędkości, czyli w porywach 100 Mbit/s. Wyższe prędkości tylko w standardzie ac.
  2. Żeby mieć ac, musisz mieć zarówno kartę sieciową ac, jak i router z ac.

A co do tematu szybkości w 2,4 GHz.
W paśmie 2,4 GHz masz dostępne częstotliwości 2400 MHz - 2483 MHz -> 83 MHz
W paśmie 5 GHz jest to (mniej więcej) 5150 MHz - 5875 MHz -> 725 MHz
Prędkość, jaką można teoretycznie uzyskać jest bezpośrednio zależna od:

  • szerokości kanału w MHz (stosuje się od 20 do 160 MHz)
  • zakłóceń od sąsiednich sieci (ruchu w eterze)
  • użytej technologii

Zakładając naiwnie, że nie masz sąsiadów z WiFi i siedzisz blisko routera, w paśmie 2,4 GHz możesz teoretycznie uzyskać kanał 40 MHz (wymagany do prędkości 300 MHz), ale wtedy zajmujesz praktycznie całe dostępne pasmo - bo potrzeba wtedy dwóch kanałów 20 MHz oddzielonych 20 MHz przestrzenią na zakłócenia.
Od wielu lat jednak w związku rożnymi regulacjami chipsety sprawdzają najpierw, czy są sąsiedzi i jak wykryje cokolwiek, ogranicza pasmo to 20 MHz. Wtedy maksymalnie można uzyskać 144 Mbit/s.
Jednak większość z nas mieszka z sąsiadami w zasięgu rzutu beretem i ja w pasmie 2,4 GHz widzę kilkadziesiąt sieci. Wtedy zakłócenia są tak duże, że wystarczy odejść od routera na kilka metrów i sygnał jest tak słabej jakości, że synchronizacja spada gwałtownie.

ERGO: jak chcesz mieć 300 Mbit/s docierające w całości od operatora do laptopa musisz mieć technologię ac i minimalną prędkość pokazywaną przez laptopa na karcie WiFi 766 Mbit/s. I to jest możliwe TYLKO w pasmie 5 GHz (no i w małej odległości od routera - najwyżej 20m bez przeszkód).

Warto także wybrać w konfiguracji routera kanał, na którym nie ma sąsiadów lub ich sygnał jest słaby.

Dzięki bardzo za wyjaśnienie ale raczej coś nie tak było z routerem, ( mam internet 300 Mb/s) bo speedtest pokazywał mi max 50 Mb/s na 2,4 ghz, więc wziąłem na spróbowanie ASUS RT-AC65P i on pokazuje mi w takich samych warunkach prawie 140 Mb/s na 2,4 Ghz i prawie 270 Mb/s na 5 ghz ( co prawda TP-Link Archer A9 na 5 Ghz w tym samym miejscu dawał 300 Mb/s na 5 ghz ale suma sumarum zrezygnowałem z tego tp-linka i wziąłem Asusa. pozdrawiam