Archer A9...padł

Kupiłem używany router Archer A9 z oprogramowaniem Open WRT. Chciałem wgrać fabryczny soft i router się zawiesił. Musiałem przerwać i pacjent jest warzywem. Włączyłem z wciśniętym resetem i ma funkcję recowery. Zainstalowałem serwer tftp 64, ale nie widzi pliku firmware. Domyślnie rozumiem, że powinien plik być widoczny w oknie programu. Sztuczki ze strony to link, z łączeniem przez 192.168.0.1 nie działają. Co robić dobrzy ludzie? Proszę o pomoc.

  1. To nie jest nigdy warzywo, zawsze się da odratować, tylko czasem może to być dla ciebie nieopłacalne.
  2. Czy wgrywanie wykonałeś zgodnie z procedurą dla tego urządzenia? Skąd brałeś obraz i jaką procedurę zastosowałeś? W wielu przypadkach potrzebujesz obrazu, który będzie pozbawiony bootloadera (ale nie jestem na bieżąco ze wszystkimi modelami).
  3. Procedura z recovery wymaga działającego bootloadera i recovery. Istnieje ryzyko, że je także uszkodziłeś - czy router zachowuje się poprawnie jakby był w trybie recovery? (zwykle jakaś dioda miga bardzo szybko, ale ponownie - dla tego modelu może to być inny objaw).
    Oczywiście w trybie recovery nie zwykle ma żadnego innego objawu.
    Warto poczytać jak używa się tftp. W skrócie (i z pamięci):
  • ustawiasz ręcznie adres IP swojej karty sieciowej w komputerze (na interfejsie ethernet podłączonym do odpowiedniego gniazda LAN routera (czasem WAN, nie LAN - zależy od recovery) zgodnie z tym, co masz w procedurze routera i recovery (są różne adresy).
  • odpalasz tfpd podając mu plik w odpowiednim formacie (zwykle jakaś odmiana obrazy binarnego)
  • odpalasz router zgodnie z procedurą wchodzenia w recovery dla tego modelu
    (przykład dla MR3420: adres IP komputera: 192.168.0.225/255.255.255.0/gateway bez znaczenia, może być pusty; nazwa pliku musi być tp_recovery.bin umieszczona w folderze dla danego serwera tftpd lub podana mu w konfiguracji; włączyć router trzymając reset 6-7 sekund, aż dioda SYS zacznie szybko migać, a tfpd zaraportuje wysyłanie pliku bin).
  1. Jak to wszystko zawiedzie - lutownica w dłoń, do tego interfejs szeregowy, wlutować się w płytkę z nóżkami i zobaczyć na terminalu jaki problem ma router.
  2. W skrajnym wypadku - programator flash w dłoń i wrzucić obraz pamięci flash bezpośrednio (czasem trzeba wylutować kość pamięci hotairem). Do tego trzeba przygotować wsad, żeby zgadzały się MAC adresy i inne rzeczy.
    Jak widać zawsze się da naprawić, nie zawsze warto :slight_smile: