Archer 1200 po włączeniu QoS spada prędkość połączenia

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Potrzebuję pomocy. Posiadam router Archer 1200.
Chciałem skonfigurować QoS dla usługi VoWifi, która działa na portach UDP 500 i 4500.
Mam łącze asymetryczne 15Mb download, 2Mb upload. Po włączeniu QoS i wpisaniu tych wartości prędkość łącza spada to ok 1,5Mb, testowane na speedtest.pl. Po wyłączeniu QoS prędkość powraca. Co może być przyczyną?

Przyczyną jest oczywiście nieprawidłowe ustawienie QoS. QoS jest bardzo nielogiczne z punktu widzenia szarego użytkownika (wyrzucać w powietrze i/lub opóźniać można tylko pakiety wychodzące z sieci lokalnej, a nie przychodzące, bo one już przecież... przyszły), poza tym niezbędne jest ustawienie dokładnej szybkości łącza, potem ustawienie wymaganych zasad QoS. Jak to działa w tym modelu na fabrycznym sofcie nie mam pojęcia, ale jak nie podałeś lub nie ma opcji podania wydajności łącza to to trochę bez sensu.
Do tego zawsze wydajność spada od kilku do kilkunastu procent, bo tylko tak da się zapewnić efektywność sterowania ruchem.