Aktualna sytuacja forum TP-Link


(Mikhail Morfikov) #1

Zapewne wielu z was zastanawia się cóż takiego stało się z polskim forum TP-Link (zwanym dalej "starym forum"), które kilka miesięcy temu zniknęło z sieci praktycznie z dnia na dzień bez żadnego komunikatu co do przyczyny całego zdarzenia? Odpowiadam zatem, że stare forum zostało zamknięte przez polski oddział TP-Link na wniosek centrali z Chin. Są wersje oficjalne i nieoficjalne przyczyn zdjęcia forum ale nie będę ich tutaj poruszał, bo i tak nie ma to większego sensu -- stare forum jest martwe i nic tego faktu już nie zmieni.

Niestety rozleciała się także ekipa, która zarządzała starym forum. Przez kilka tygodni braku jakichkolwiek informacji odnośnie całego zajścia postanowiłem w końcu poszukać przyczyny i odpytać kogoś ze starego forum czy wie co się wydarzyło. Napisałem do kolei @Heinz i ten wyjaśnił mi pokrótce wszystko. Po wymianie szeregu maili postanowiliśmy reaktywować forum i nazwać je Nieoficjalne Polskie Forum TP-Link, które w zasadzie od starego forum różnić się będzie wszystkim, za wyjątkiem wsparcia dla użytkowników korzystających z urządzeń marki TP-Link.

Discourse

Wraz z reaktywacją Nieoficjalnego Polskiego Forum TP-Link został wymieniony całkowicie silnik forum. Ten używany uprzednio (Invision Power Board) był i tak bardzo krytykowany z mojej strony jako niezbyt przyjazny autorom tych nieco bardziej zaawansowanych artykułów. IP Board to przeszłość i przy tworzeniu tego forum założenia co do oprogramowania były w zasadzie trzy -- Free, OpenSource & MobileFriendly. Było kilka ciekawych aplikacji ale naszą uwagę najbardziej przykuł Discourse, choć swoje waży (2 GiB RAM).

Po kilku tygodniach pracy z Discourse stwierdziliśmy, że ma on praktycznie wszystkie niezbędne nam rzeczy, zarówno pod kątem edytorskim, jak i administracyjnym i to właśnie Discourse postanowiliśmy zaufać i w oparciu o niego zbudować społeczność miłośników urządzeń i rozwiązań marki TP-Link.

Porozumienie z jdtech.pl

Może i aplikację forum udało nam się pozyskać na start bez żadnych opłat ale z hostingiem już tak wesoło nie było. Discourse do w miarę przyzwoitego działania wymaga minimum dwóch dość szybkich rdzeni i 2 GiB pamięci RAM. Obecnie działamy na 2x Intel(R) Xeon(R) CPU E3-1225 V2 @ 3.20GHz i 4 GiB RAM. Tego typu VPS z dostępem ssh/root trochę kosztuje, a zabierając się za pierwsze pracę nad tym forum, tak naprawdę nie byliśmy zbytnio przekonani co do powodzenia całego przedsięwzięcia i nie chcieliśmy się pchać w nadmierne koszty.

Na szczęście przyszedł nam z pomocą Jakub Danecki z serwisu/bloga/forum jdtech.pl. Zapewnił nam on trochę miejsca u siebie, dzięki czemu komfort przeglądania jak i korzystania z forum uległ znacznej poprawie i nawet Google zauważył sporą różnicę:

2017-09-19-22:43:39_Selection

Poprzedni backup Bazy danych

Koszt związany z licencją forum oraz hostingiem mieliśmy z głowy. Te warunki z kolei sprawiły, że "zaczęło nam się co raz bardziej chcieć" przebrnąć przez trud związany z postawieniem i skonfigurowaniem forum oraz późniejszym jego utrzymywaniem. Nie chodzi tutaj o zainstalowanie się na kawałku maszyny wirtualnej bazującej na dystrybucji Debian, bo to akurat nam nie sprawiło żadnych problemów ale wyzwanie, które próbowaliśmy podjąć dotyczyło przywrócenia bazy danych.

Migracja naturalnie przebiegła bez większych problemów, przynajmniej z perspektywy działania forum. Dzięki uprzejmości udostępnienia backupu nie startujemy teraz od zera, choć brak tych najświeższych tematów i postów jest chyba najbardziej dotkliwy.

Niemniej jednak, po zaimportowaniu bazy danych, która przeżyła dwie czy nawet trzy inne migracje skryptów forum, okazało się, że posty wyglądają tragicznie. Jako, że backup bazy danych był w strasznym stanie oraz, że baza zawierała przy tym około 44K postów, to rozpoczął się żmudny proces przerabiania i dostosowywania każdego pojedynczego posta, tak by był należycie sformatowany i nie zawierał martwych odnośników, zwłaszcza do treści wewnętrznej (na tym forum). Część roboty udało się nam zrobić przez zapytania SQL ale w pozostałych przypadkach trzeba było edytować posty ręcznie i na tym zeszło nam sporo czasu ale biorąc pod uwagę obecny wygląd zawartości -- było warto. Jeśli przez przypadek dostaliście informację o edytowanych postach, to już wiecie dlaczego. Tak czy inaczej, to zadanie mamy z głowy. Być może gdzieś tam jeszcze znajdują się martwe linki czy pozostałości kodu HTML ale powinny to być raczej pojedyncze przypadki. Naturalnie jak tylko się na tego typu błędy natkniemy, to zostaną one wyeliminowane natychmiast.

Domeny tplink-forum.pl i tplinkforum.pl

Uprzednie forum miało domenę tplink-forum.pl. Niemniej jednak, z racji zamknięcia projektu starego forum, musieliśmy zarejestrować nową domenę, bo do tej poprzedniej nie mieliśmy zwyczajnie prawa. Dlatego też adres uległ zmianie i obecnie jest to tplinkforum.pl (różnica jedynie w myślniku).

Wyszukiwarki i indeksowanie forum

Forum zostało dodane do szeregu wyszukiwarek i trwa jego indeksowanie przez boty. Ten proces potrwa zapewne jeszcze parę tygodni, aż forum zostanie w pełni zindeksowane. Dlatego też jeśli nie znajdujecie nas w wynikach na Google czy Bing, to również wiecie już dlaczego. Niemniej jednak, z każdym dniem powinno nas być na wyszukiwarkach coraz więcej, choć nasza pozycja z początku może nie być najlepsza...

Stare forum (to z domeną tplink-forum.pl) również jest widoczne w wynikach wyszukiwarek, z tym, że linki są przekierowywane na oficjalną stronę polskiego TP-Link'a. Nie mamy żadnej kontroli nad tymi wynikami (ani nad starą domeną) i prosimy by nie wiązać ich z naszym nowym forum.

Facebook

Nieoficjalne Polskie Forum TP-Link posiada profil w serwisie społecznościowym Facebook i ten profil jest już aktywny i działa. Jest to ten sam profil, który był wykorzystywany wcześniej, z tym, że jego nazwa uległa zmianie z tplink-forum.pl na tplinkforum.pl (@TPLinkForum). Poprzednie wpisy na Facebooku odnoszące się do starego forum mogą nie działać z racji innej domeny.


(Mikhail Morfikov) #2

(ext) #3

Moglibyście napisać, dlaczego nakazano zamknąć forum, które pomagało wielu użytkownikom sprzętu TP-LINK. W czym to forum przeszkadzało firmie TP-LINK z CHIN?


(Mikhail Morfikov) #4

To pytanie lepiej skieruj do support'u TP-Link.


(ext) #5

A Wy nie otrzymaliście informacji, dlaczego tak się stało?


(TytusXP) #6

Skoro stara ekipa się rozleciała, to mam propozycję, abyśmy na innych forach, na których się udzielamy - wstawili w sygnaturkę link do reaktywowanego Forum TP-LINK, aby nieco reklamy zrobić. A może trafimy na Starą Gwardię i zacznie ona wracać na "stare śmieci" ?

Jeszcze małe niedyskretne pytanko: Czy sprawa z serwerem jest rozwiązana? Chciałbym, aby nasze Forum uniknęło konieczności zarabiania na reklamach, więc jeśli byłyby kłopoty z finansowaniem serwera, to może warto pomyśleć o jakimś Patronite czy czymś? Sam chętnie rzucę parę złotych, jeśli będzie trzeba, bo wiele się nauczyłem dzięki tutejszym poradnikom.