2xnowy TP-LINK TL-WR1043ND v4.0 zrywają połączenie

Witam wszystkich i od razu bardzo dziękuję za pomoc, w szczególności koledze Heinz. Ostatnio pytałem o Bridgowanie dwóch takich samych routerów jak w temacie, pierwszy z nich R1 był ma już kilka lat i jest w wersji v2.1, drugi R2 zakupiłem nowy w wersji 4.0. Bridgowanie udało się przeprowadzić poprawnie (status RUN w WDS BRIDGING w konfiguracji routera), ale już po jednym dniu przekonałem się, że coś jest nie tak. Internet co jakiś czas zacinał się, przymulał, typu wpisałem coś na o2.pl na urządzeniu mobilnym strona do 3/4 paska ładowała się bardzo szybko, a potem zatrzymywała na 10 sekund, w często już na dobre, nie załadowała się do końca i przestój. Działo się to po Wi-fi na urządzeniach mobilnych, laptopie, ale także po LANie na drugim laptopie. Widoczne to było najbardziej w wyszukiwaniu "Grafika" w google.pl, ładuje się kilkadziesiąt obrazów a potem koniec, nie ładują się w ogóle, kilkanaście razy użyłem opcji "odśwież" w przeglądarce i znowu kilkadziesiąt się pojawiło, obłęd! Cudowałem w różnymi ustawieniami Bridgowania, ale nic nie pomogło. Sądziłem, że to mimo wszystko problem z Bridgowaniem routerów w innej wersji sprzętowej choć taka sama wersja nie jest przecież konieczna. Potrzebowałem jeszcze jeden router do domu więc wybrałem taki sam, specjalnie zakupiłem R3 oczywiście dla pewności w wersji 4.0. Ku mojemu zdziwieniu problem jest taki sam, ale to nie problem Bridgowania lecz samych pojedynczych routerów. Zacząłem je testować pojedynczo i jest taki sam problem. Każdy z routerów w wersji 4.0 działający osobno, pojedynczo, a więc zarówno R2 jak i R3 mają to samo, kilka razy na dzień taki sam problem jak opisałem powyżej. Po resecie do ustawień fabrycznych w R2 i R3 zmieniałem dla pewności tylko minimalną niezbędną ilość ustawień żeby być pewnym, że to wina routera: poprawna strefa czasowa, data, godzina, adres IP, brama, DNS, DHCP, nawet nazwy sieci wi-fi nie zmieniłem. Wcześniejszy router R1 w wersji v2.1 działał idealnie. Pingowanie jednoczesne bramy, www.o2.pl czy nawet google.pl podczas niemożliwości załadunku grafiki w wyszukiwarce jest idealne, zero strat, specjalnie robię z przełącznikiem -t oraz -l 300 żeby większe pakiety szły, ale bardzo dobre pingi i zero utraty! Co jest, ma ktoś jakieś pomysły? Jednoczesne pingowanie google.pl i używanie przeglądarki do wyszukiwania "grafiki" w tym samym czasie i pingi idealne a grafika się tnie albo w ogóle nie ładuje a dopiero po kilku odświeżeniach idą kolejne obrazy daje dużo do myślenia...
Dzisiaj jestem zmuszony podłączyć z powrotem v2.1 bo już od kilku tygodni nawet na tv nie można normalnie korzystać z netu, netflix się tnie, porażka, mam łącze 80Mbit/s.
P.S. Chciałem upgrade softu zrobić, ale obydwa routery mają soft:
Firmware Version: 3.16.9 Build 20160607 Rel.58297n
(Hardware Version: TL-WR1043ND v4 00000000)
Na stronie TP-Linka sprawdziłem, że nic nowszego nie ma na razie. Flashować tym samym softem i być może będzie lepiej? Routery zakupione obydwa w sklepie gral.pl, reklamować je, jak to uzasadnić bo pingi poprawne, a ciężko argumentować, że "mi się tnie"... Co robić?

Witam,

Na początek zapytam czy w głównym routerze kanał wifi jest ustawiony na stałą wartość? Jaki poziom sygnału?

Pytasz pewnie o poziom sygnału po kliknięciu przycisku Servey aby wybrać odpowiednią sieć do Zbridgowania oraz o stały kanał na głównym routerze i na klienckim przy Bridgowaniu... Ale tak jak napisałem powyżej, samo Bridgowanie działa ok, tzn działa źle, ale to wina obydwu routerów. Obydwa nowe routery v4.0 zachowują się tak przy samodzielnej pracy tzn nie są z niczym Bridgowane, jest włączony jeden pojedynczy router R2 a za kilka dni wyłączam go i podłączam i konfigurację nowy router R3 i jest ta sama sytuacja. Obydwa są zresetowane specjalnie wcześniej aby nie zostało żadnego śladu po wcześniejszym Bridgowaniu itp.

Dlatego padło pytanie o poziom sygnału, a co za tym idzie jakość.
Ile masz sieci WiFi w okolicy i czy jakieś są na pobliskich kanałach.

TL-WR1043ND v4 nie jest taką udaną konstrukcją jak v2 lub v3. Jeśli te urządzenia mają działać jako AP czy router to spróbował bym OpenWrt czy innego softu.

Każdy komputer czy urządzenie mobilne podłączone po wi-fi do routera R2 bądź R3 ma siłę sygnału znakomitą bo znajdują się kilka metrów od routera (wszystkie kreski siły sygnału). Routery R2 oraz R3 nie są sprzężone (Zbridgowane) więc nie mam możliwości podejrzenia jaka moc sygnału jest widoczna jeden przez drugiego. Od dawna używam routery pojedynczo i z każdym w wersji 4.0 jest ta sytuacja jak opisana powyżej. W ustawieniach Wireless Advanced:
"Transmit Power: High
Beacon Interval : 100 (40-1000)
RTS Threshold: 2346 (256-2346)
Fragmentation Threshold: 2346 (256-2346)
DTIM Interval: 1 (1-255)
Enable WMM
Enable Short GI"

Wireless Settings wygląda tak:
"Mode: 11bgn mixed
Channel Width: Auto
Channel: Auto
Enable Wireless Router Radio
Enable SSID Broadcast"

Po kliknięciu WDS Bridging i Servey aby wybrać sieci do zmostowania mam takie:
AP Count: 9
ID BSSID SSID Signal Channel Security Choose
1 28-BE-9B-05-BA-1D Thom_D0046714 42dB 1 WPA-PSK/WPA2-PSK Connect
2 C0-4A-00-B4-93-1C ksiezyc.pl_50/54_12 31dB 6 WPA-PSK/WPA2-PSK Connect
3 B0-48-7A-BC-44-6C ksiezyc_dom19 16dB 1 WPA2-PSK Connect
4 04-8D-39-38-C4-B9 Milutka 13dB 1 WPA-PSK/WPA2-PSK Connect
5 1C-87-2C-CC-F2-30 Mateusz :smiley: 12dB 1 WPA2-PSK Connect
6 B8-BC-1B-59-F1-98 HUAWEI-F198 12dB 9 WPA2-PSK Connect
7 9C-B2-B2-5F-35-A6 WLAN1-GA73G9 11dB 1 WPA-PSK/WPA2-PSK Connect
8 AC-F1-DF-51-2C-E4 dlink_sieradzka 11dB 4 WPA-PSK/WPA2-PSK Connect
9 B0-48-7A-E2-82-A0 ksiezyc.pl_10_6 8dB 1 WPA-PSK/WPA2-PSK Connect

Ale to są sieci obce bo mój drugi router jest wyłaczony, chcę aby na razie chodził poprawnie chociaż jeden, nie marzę już o Bridgowaniu...

Nie wiem czemu pytacie o sygnał skoro mają miejsce takie przycięcia zarówno po Wi-fi jak i po kablu po LANie....???

Cześć. Jakieś 3 miesiące temu kupiłem ten sam router i od samego początku miałem problem z chwilowymi przerwami, objawy dokładnie takie same jak opisujesz w pierwszym poście. Na początku myślałem że to wina dostawcy i z racji tego że korzystałem z niego sporadycznie, olałem temat. Zmieniałem różne opcje wifi, kanały itp. itd., pomagało tylko na chwilę, po każdym restarcie router jakiś czas działał prawidłowo a potem znów fiksował.
Dzisiaj dostałem nerwicy, bo nie dało się spokojnie pobrać pliku 600 mb z powodu zrywania więc zacząłem grzebać. Podpiąłem po kablu laptopa do routera, puściłem ping -t i znowu to samo. Wypiąłem kabel od dostawcy, wpiąłem do laptopa - połączenie stabilne, ping jednakowy, żadnych timeoutów. Za to na routerze pakiety były gubione w zasadzie raz na 3 minuty i przez ten czas przez kilka sekund nie działał Internet na żadnym urządzeniu.
Firmware'a od TP-LINKa od dawna nie ma żadnego więc zaryzykowałem i przez stronę www routera wgrałem mu firmware z pliku "luci-17.01-snapshot-r3825-28483d4-ar71xx-generic-tl-wr1043nd-v4-squashfs-factory.bin". Jak widać jest to LEDE + środowisko graficzne LUCI. Aktualizacja przebiegła pomyślnie, po restarcie zalogowałem się (tym razem na adres 192.168.1.1, wcześniej na TP-LINKowym sofcie był 192.168.0.1), włączyłem wifi i...
...już z 7 godzin testuję router na wszystkich urządzeniach i połączenie śmiga tak, jak powinno.
Nie chciało mi się bawić w odsyłanie routera do sklepu więc zaryzykowałem i nie żałuję. Dam znać za jakiś tydzień czy nadal wszystko hula. Pozdrawiam

Hej, bardzo dziękuję za wiadomość. Nigdy nie flashowałem routerów innym softem niż oficjalny. Ten Twój normalnie przez przeglądarkę można wgrać, tak? A jak potem z konfiguracją routera, różnymi zmianami, interfejs graficzny w miarę normalny jest i mogę to robić przez przeglądarkę tak jak standardowo?
Mówisz o tej stronie do pobrania, tak?
https://eko.one.pl/
Czyli Ty miałeś problem z pingami jak testowałeś? Niekiedy pingi nie dochodziły, prawda? Bo u mnie 100% pingów dochodziło, ale net się zwieszał;-/

LUCI ma nieco namieszaną logikę dla przeciętnego zjadacza pakietów TCP/IP, więc ja polecałbym raczej Gargoyle jak jest - bardziej przyjazny interfejs.
A jak jest pełne wsparcie dla routera, to wgrywa się go dokładnie jak każdą aktualizację.

Hej. Tak, normalnie przez przeglądarkę. Dokładnie ta strona, plik wyszukiwałem tutaj: http://dl.eko.one.pl/firmware/ , podajesz model, która V i na końcu czy ma być z LUCI czy nie.
Powiem Ci tak, jestem przeciętnym zjadaczem pakietów jak mówi jakubd :slight_smile: , ale bez problemu wszystko poustawiałem. Router po aktualizacji softu się zrestartował i od razu pobrał adres IP i inne (adresu MAC nie klonowałem, u dostawcy (sieć osiedlowa) był podany ten z routera). Wystarczyło się zalogować (login: root z pustym hasłem), włączyć wifi (domyślnie po aktualizacji jest wyłączone) i ustawić zabezpieczenie do wifi. Wszystko jest po polsku, jeśli się zdecydujesz na tę wersję softu, spokojnie sobie poradzisz.
Jedynie przy logowaniu przez stronę www trzeba akceptować certyfikat bezpieczeństwa w przeglądarce, ale potem już wchodzi normalnie.
Tak, miałem problem z pingowaniem. Brak odpowiedzi i w tym czasie nie było połączenia. Dioda z routera świeciła w tym czasie o dziwo na zielono.
Dzisiaj rano wszystko działało jak należy więc zakładam że mój problem rozwiązałem :smile:. Pozdrawiam.