2 tryby WDS w urządzeniu airlive GDUO

Chciałbym zestawić współpracę routera tplink 3631 z accespointem airlive GDUO w trybie WDS+AP .
Gdy weszłem w ustawienia urządzenia airlive to jest tam opcja WDS STATION i WDS BRIDGE . Jaka jest między nimi różnica i którą z tych dwóch opcji powinienem wybrać :frowning:
Widzę że w ustawieniach WIRELESS routera tplink też jest opcja WDS .
Jest ona domyślnie nieaktywna , ale po zaptaszkowaqniu tej opcji pojawia się pole SCAN i po kliknięciu na to pole pojawia się po chwili wykryte urządzenie "airlive2" i jego adres MAC Router tplinka jest routerem głównym , AP-ek airlive jest jego "sługą" . Jak więc powinno się poustawiać opcję związane z WDS w routerze nadrzędnym [tplink 3631]
a jak poustawiać takie opcje w urządzeniu airlive GDUO by oba te urządzenia można było skonfigurować w trybie WDS+AP :slight_smile:

WDS między rożnymi markami to niestety wielka niewiadoma. Może działać a większości występują problemy.
WDS Station to rodzaj odbiornika (klienta) który jest przezroczysty w sieci. Osobiście zrobił bym Client+AP w G.DUO

Tak administratorze , chyba masz rację ; próbowałem obydwu opcji z tym WDS-em i za każdym razem oba urządzenia widzą się , ale połączenie nie wychodzi w "świat" . Będę musiał wrócić do trybu CLIENT+AP lub WISP+AP
Nie wiem tylko jak to poustawiać by w trybie WISP+AP klienci AP-eka widzieli się z klientami routera głównego . Słyszałem że trzeba by skonfigurowć jakiś statyczny routing i przekierować porty , ale co i jak to już nie mam pojęcia :-[ :-X

Dlatego mówię o konfiguracji Client+AP a nie WISP+AP:

http://airliveblog.pl/routery/konfiguracja-g-duo-client-ap-na-przykladzie-z-obrazkami

Dzięki administratorze za link :slight_smile:
A czy może mnie ktoś oświecić co oznaczają te różne rzeczy widoczne w tej tabelce ;
Zasady routingu systemu
Adres Docelowy Gateway Maska Podsieci Flagi Metric Ref Użyj Interfejs
255.255.255.255 0.0.0.0 255.255.255.255 UH 0 0 0 br0
224.0.1.178 0.0.0.0 255.255.255.255 UH 0 0 0 br0
239.255.255.250 0.0.0.0 255.255.255.255 UH 0 0 0 br0
192.168.1.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 0 0 0 br0
192.168.1.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 0 0 0 wlan0
169.254.0.0 0.0.0.0 255.255.0.0 U 0 0 0 br0
0.0.0.0 192.168.1.1 0.0.0.0 UG 0 0 0 wlan0

Wygląda na tablicę routingu ale bez bliższych danych trudno coś więcej powiedzieć.

Przy okazji tego tematu pozwolę sobie napisać taką prośbę ;
jeśli ktoś wie jak , to żeby napisał jakiś FAQ czy krótki tutorial na temat ;
udostępnianie plików w domowej sieci pomiędzy klientami routera i klientami AP-eka , gdy głowny router i AP-ek wspólpracują w trybie WISP+AP . ZApewne nie tylko ja byłbym wdzięczny za takie objaśnienie :slight_smile:

Jedno wyklucza drugie. Aby działało udstępnianie plików komputery muszą być w jednej podsieci. ( np wszystkie komputery muszą mieć IP 192.168.1.*)

Powiem wam rzecz ciekawą ; wyciągnąłem z szafy i uruchomiłem liveboxa
Włączyłem też router tplink 3631 i aktywowałem w nim funkcję WDS.
i o dziwo ; router tplinka od razu wykrył liveboxa, dodał jego MAC i SSID do pól "to be bridged" wywaliło ostrzeżenie że obydwa urządzenia nadają na innych kanałach WIFI i by to zmienić .

I cóż się dzieje ; tplink 3631 przechwytuje i przekazuje dalej sygnał wifi z liveboxa czyli jest jakby AP-ekiem . Jak powinno się poprawnie nazywać taki tryb współpracy ; WDS+AP czy jakoś inaczej . I jak powino być z DHCP; powinno być aktywne tylko w urządzeniu nadrzędnym czy w obydwu urządzeniach . Ale pomimo takiego niezwykłego [jak dla mnie] układu , nadal mam 2 sieci ; livebox d456 i tplink-3631 .
Co mógłbym zmienić w ustawieniach jednego lub drugiego routera by mieć tylko 1 sieć ?

NIe myślałem nigdy do tej pory że livebox może być urządzeniem stojącym wyżej w domowej sieci od tplink 3631

LB w sieciach domowych sprawdza się bardzo dobrze. W końcu po to był zaprojektowany. Niestety ten TP-link nie jest udaną konstrukcją w ofercie firmowej ale co zrobić nie zawsze wszystko się udaje.

Dodam do tego wszystkiego taką ciekawostkę ; urządzenie airlive GDUO nie chce wsółpracować w trybie WDS+AP
ani z liveboxem ani z routerem tplinka choć jest zbudowane jako typowy AP-ek .
A 2 routery ADSL-owe potrafią się "dogadać" między sobą , czy to nie dziwne :-\

Dla mnie nie jest dziwne bo WDS to tryb bardzo kapryśny i często dogaduje się tylko w obrębie jednej marki czy nawet jednego modelu.