WR543G i organicznie łącza

Witam, posiadam ten router, trochę stary oraz internet od UPC 20Mb. Moje pytanie brzmi czy da się coś zrobić, jeśli ktoś się podłączy pod router, żeby nie zabierał za dużo pakietów. Chodzi mi głównie o to jak zauważyłem, ktoś ogląda film na yt to mi ping ze stałego 30ms skacze do 100ms. Po prostu czy da się zmienić jakoś priorytety albo ograniczyć komuś łącze. Czy jest możliwość ze czyjś laptop ma wirusy i obciąża łącze jak tylko się włączy.
Od niedawna mam ten problem, wcześniej nie było to zauważalne. Teraz jedynie jak sam jestem pod wifi to działa stabilnie, ktoś się podłączy i już się zaczynają skoki pingu.
Proszę o info czy coś się da z tym zrobić.

Ten router ma trochę mało wydajne wifi jak na dzisiejsze warunki. Polecał bym sprawdzić na innym routerze który obsługuje WiFi N MIMO 300Mbit/s

Pozostaje tylko potwierdzić że na dzisiejsze warunki to jest już staruszek.
Możesz się pobawić jak chcesz

Największy priorytet jest na porcie LAN1, wartościami możesz pozmieniać. Problemem jest też słaba wydajność procesora.

To ze staruszek to wiem, ale radził sobie bardzo dobrze w porównaniu do niektórych teraz (duży zasięg nawet).
Nie mam tej funkcji QoS, może to przez to że mam wersje V1. Wszytko zaktualizowane do najnowszych.

Czy warto zamienić go na W8970, bo akurat go posiadam nieużywanego. Czy on dużo zmienić na tle priorytetów itd. Żeby ktoś nie ściągał całego łącza tylko na siebie.

Wtedy nie było jeszcze ograniczeń (przepisów) co do mocy więc dlatego ma większy zasięg bo i większą moc na wyjściu.

Jak najbardziej można.

Konfiguracja jako router WAN-owy:

Ograniczenie prędkości dla hostów w sieci wewnętrznej:

Mam do was jeszcze jedno ważne pytanie. Chciałbym dowiedzieć się jak to jest z tymi antenkami w W8970. W mieszkaniu mam teraz tego WR543G i mam podpiętego pod niego własną antenkę(kierunkową) na dłuższy zasięg. Teraz nie wiem jak ją podpiąć pod te 3 ?? Czy to jest obojętne ?? Jak ustawić standard, bo tutaj miałem g, a tu mix ??? Wszystko po to, aby dobrze działał drugi WR543G jako AP.

Podłącz pod dowolną. Wszystkie działają tak samo, choć jest to nie polecany zabieg.

Potestuje z i bez, ale pewnie mi nie złapie takiego zasięgu bez niej.

zawsze możesz rozprowadzić kabel LAN i podłączyć tego WR543 w innym miejscu domu aby pokryć większy obszar.

Tak właśnie miałem, jeden router rozsyła z tą kierunkową antenką, a drugi odbierał na końcu mieszkania i resztę kablem. Teraz pojawiły się problemy, jak ktoś podłączy się laptopem i ogląda np tvnplayer lub yt to mi ping skacze ze stałego 28ms od 50 do 100. Ten ping nie jest stały tylko co chwilę się zmienia, bardzo chaotycznie. Wcześniej tego nie miałem. Jedynie jak nikt nie jest podłączony to jest w porządku, stałe 28ms.

Po testach, dalej mam problem jeśli ktoś się podepnie i włączy jakiś filmik na yt lub tvnplayer to ping skacze ze stałego 28ms do około 50-70ms. Próbowałem ustawiać te ograniczenia łącza ale to za bardzo nie działa tak jak chce. Ustawiłem nawet na 2Mb i też skacze strasznie. Czy tego nie da się wyeliminować ?

Polecam zakupić nowszy router z wydajniejszym procesorem. Polecam TP-Link WR1043NDv2.
Konfiguracja bandwitch control -

Próbowałem używać tej funkcji bandwidth na W8970 i powiem średnio mi to działało. Mam łącze 20Mb, ustawiłem nawet progi na 3Mb i nadal jak ktoś oglądał yt, streamy to lagowało.

Sorry mówimy teraz o W8970 czy W543g?

Przepiąłem na W8970 do testów żeby ogarnąć właśnie tą funkcję. Wiec teraz jestem podpięty pod ten nowy W8970.

Pokaż obrazek z tej konfiguracji na forum.

Wyłącz funkcję WMM na TP-Linku. Ona daje wysoki priorytet transmisji WiFi (chyba, ze grasz przez WiFi - wtedy zostaw)

Tutaj daje zdjęcie jak to ustawiłem. Jak zauważyłem IP się nie zmieniają, ale dałem mimo to rezerwacje. Czy może za dużo nadal ustawiłem limity. Mam 20Mb, ale nie chce żeby ktoś przez to miał bardzo słabego neta. Korzystają z niego 4 laptopy.

Ustaw jeszcze różne priorytety dla grup tych komputerów zgodnie z twoimi potrzebami.
Jakie masz realne prędkości? Te które pokazujesz w sygnaturce na forum?

Max jakie wyciągnie to 21 Mb, pobieranie to około 1,9Mb.
Im większy priorytet tym lepiej trzyma ?? Czy jak !?