TL-WR702N - nie da się wejść w konfigurację (FunBox neostrada i TL-WN422G)

Witam,
Zacznę od sprzętu:

  • PC Windows XP
  • Z internetem łączę się poprzez adapter WiFi w gnieździe USB TP Link TL-WN422G, który łączy się bezprzewodowo z FunBoxem neostrady (do 80mb/s). Do TL-WN422G podłączona jest antena TL-ANT2408C Ver. 1.2.
  • Router znajduje się na 2-gim piętrze, a PC znajduje się na 1-szym piętrze, dzieli ich ściana/sufit/ściana
    Z uwagi na to, że siła sygnału skacze między dobrą i niską chciałem kupić repeater, ale przypomniało mi się, że mam jeszcze TP Linka WR702n, którego używałem do multiroomu nc+.
    WR702N podłączyłem do PC za pomocą kabla ethernetowego, zasilanie dostał z gniazdka w ścianie.
    System skonfigurowałem wstępnie zgodnie z instrukcją, czyli:
    Kliknij dwukrotnie na Protokół internetowy (TCP/IP)
    zaznacz opcję "Użyj następującego adresu IP:"
    Wprowadź następujące parametry:
  1. Adres IP: 192.168.0.10
  2. Maska podsieci: 255.255.255.0
    Naciśnij przycisk OK aby zakończyć wprowadzanie ustawień
    Naciśnij przycisk OK aby zapisać ustawienia
    Niestety mimo powyższych ustawień nie da się wejść do ustawień WR702N poprzez 192.168.0.254
    Nie mam pojęcia co robię źle. WR702N był wcześniej zresetowany.
    Dodam, że jakieś półtorej roku temu jak konfigurowałem WR702N pod multiroom to jakoś udawało się wejść do tych ustawień. Wtedy ten sam PC łączył się z routerem funbox poprzez kabel, ale jakie to ma znaczenie skoro do konfiguracji WR702N trzeba wypiąć kabel z FunBoxa żeby można było wpiąć WR702N?
    Pomóżcie proszę 

Aktualizacja:
Już miałem rezygnować z konfiguracji WR702N, ale z ciekawości zmieniłem mu źródło zasilania i zamiast z "gniazdka w ścianie" podpiąłem mu zasilanie poprzez USB z PC-a i ALLELUJA nagle coś się podziało i dało się wejść w konfigurację.
Wszystko skonfigurowałem i jakość sygnału jest teraz stabilna i cały czas znakomita. Tak właściwie to tą antenę TL-ANT2408C Ver. 1.2. mógłbym chyba teraz zwrócić bo nawet na tej małej antence z kompletu TL-WN422G powinien łapać nienagannie.
Najważniejsze, że się udało chociaż nadal nie wiem czemu wcześniej się nie dało skoro robiłem wszystko zgodnie z instrukcją gdzie był wolny wybór zasilania, albo z gniazdka albo z USB.

może masz uszkodzony zasilacz USB (230V~ -> 5V=)

Po przeprowadzeniu konfiguracji podłączyłem WR702N z powrotem do gniazdka żeby nie był na stałe podpięty do PC-ta i wszystko na to wskazuje, że jest OK.

Szukam jeszcze jakiegoś programu na PC-a, którym mógłbym dokładnie sprawdzić poziom sygnały WiFi z włączonym i wyłączonym WR702N. Możecie coś polecić?
Sprawdziłbym poprzez smartfona ale używam Lumię 535, a na windows phone nie ma takiej aplikacji.

Pobierz sobie Inssider .

Nowy problem:
Wczoraj WR702N jako repeater działał ładnie, a dziś jak łączę się z "repeatowaną" siecią poprzez TL-WN422G nie mogę wejść do internetu i wyskakują takie problemy:

Teraz jestem połączony poprzez TL-WN422G z internetem, który udostępniam sobie z komórki Lumia 535 i nie ma problemu.
Po wyłączeniu repeatera z prądu mogę się łączyć bez problemu z tą siecią wzmacnianą przez WR702N:

Pomóżcie proszę :slight_smile:

możesz wstawić niezamalowane screenshoty dane które zamalowałeś nie są "danymi wrażliwymi"
nie dostajesz adresu z DHCP, skonfiguruj na próbę adres karty WIFI statycznie na jakiś spoza puli DHCP
np. 192.168.1.222 (strzelam, bo nie znam ustawień głównego routera)
maska 255.255.255.0
brama oraz jeden z DNS 192.168.1.1
a jak wygląda eter widziany w aplikacji inssider?
to zdanie się kupy nie trzyma

jeśli masz wyłączony repeater to sieć nie jest "wzmacniana"

Czy mogę prosić o podpowiedź jak to zrobić? (laikiem jestem :frowning: ) Masz na myśli wprowadzenie zmian w ustawieniach repeater wr702n czy karty pod usb TL-WN422G. Chciałbym podkreślić, że TL-WN422G działa dobrze kiedy repeater jest wyłączony. Wystarczy, że włączę repeatera to zaczynają się problemy.

Co do zdania co się kupy nie trzyma:
Mam na myśli to, że działający, czyli wpięty do prądu repeater daje jakość sygnału znakomitą, ale powoduje wyżej wymienione problemy.
Jak wyłączę repeatera to zasięg sieci jest oczywiście słabszy, ale działa bez problemu.
Podsumowując coś jest nie tak z repeaterem, który najwyraźniej zamiast pomóc przeszkadza w poprawnym łączeniu z siecią.

chodzi o zmianę ustawień karty sieciowej
(w windows 7 robisz to w "centrum sieci i udostępniania" -> zmień ustawienia karty sieciowej -> wybierasz tą właściwą -> właściwości -> TCP/IP v4 i tam to ustawiasz w karcie "ogólne", w innych systemach jest dość podobnie)
co do zdania to właśnie dlatego się nie trzyma :stuck_out_tongue:

ale dzięki za uściślenie - wniosek albo masz nieprawidłowo skonfigurowany TL-WR702N w charakterze repeatera (zrób screenshoty z jego konfiguracji, potrzebne są też screenschoty z ustawień głównego routera, część sobie odgadłem z tych zamalowanych, ale nie wszystko…),
albo jest on umieszczony w innym miejscu niż powinien być - np. poza zasięgiem WiFi głównego routera
zwykle jest to (umowna) połowa odległości między routerem, a miejscem gdzie pragniesz mieć zasięg
PS biorąc pod uwagę wszystko co napisałeś wcześniej jednym z podejrzanych jest też jego zasilacz, czy możesz podpiąć go do innego zasilacza USB?

Router FunBox ma takie ustawienia:

Co do ustawień wr702n to proszę sobie wyobrazić, że dziś do jego ustawień znów nie da się wejść.
Wczoraj podpinałem ethernet do karty sieciowej i usb do wejścia usb w PCie i dalo się wejśc w ustawienia, a dziś robię to samo i za cholerę nie chce wejść na http://192.168.0.254/
Nie mam siły do tego urządzenia. Kurde człowiek chce wykorzystać urządzenie, które leży w domu i niby spełnia określone zadanie ale po prostu się nie da.
Chyba kupię po prostu Access Point TP-LINK TL-WA850RE - mam nadzieję, że przynajmniej ta zabawka nie będzie stwarzała problemów.

Aktualizacja:
Kupiłem repeatera TP-LINK TL-WA850RE, konfiguracja poszła błyskawicznie, siła sygnału znakomita ... ale pojawił się i zniknął taki komunikat:

Jak również rozłącza i łączy ponownie co jakieś 20-30 minut :frowning: :frowning:
Wykres z inSSIDera:

  • czerwona sieć to ta wzmocniona przez WA850RE
  • zielona to ta sama sieć bezpośrednio z routera
  • dwa razy darmowe orange wifi to wysyła funbox dla wszystkich za darmo i nie mogę tego wyłączyć

  1. co do wykresu z inssidera to musisz zaznaczyć wszystkie sieci aby był jako taki pogląd na sytuację w eterze, bo w grę wchodzą zakłócenia od sieci sąsiadów, których jak widać nie brakuje (brązowe "darmowe orange wifi" jest siecią któregoś z sąsiadów, twoje jest jasno-niebieskie)
  2. być może niepotrzebnie kupowałeś kolejne urządzenie, bo problem prawdopodobnie leży w błędnej konfiguracji lub uszkodzonym zasilaczu (jeśli chcesz wyrzucić wr702n to go chętnie przyjmę, biorąc pod uwagę, że może ma uwalony zasilacz)
  3. biorąc pod uwagę aktualizację ostatniego posta - masz konflikty adresów IP w sieci wynika to najprawdopodobniej z ustawienia tego samego statycznego IP dla kilku urządzeń (albo nieprawidłowego działania serwera DHCP w funboksie?)
  4. opis jak wyłączyć "darmowe orange wifi" (jest akurat w punkcie 4. tamtejszego FAQ :smiley: )
    http://www.orange.pl/darmowe_wifi.phtml
  5. podstawowa konfiguracja jest opisana tam:
    TL-WA850RE - konfiguracja wzmacniacza sygnału dla urządzeń w sieci domowej
    ale konfiguracja z funboxem może wymagać włączenia DHCP podobnie do tej z liveboxem
    Konfiguracja TL-WA850RE + Livebox 2.0
    jedyną modyfikacją jest to, że jeśli na repeaterze włączysz DHCP to ustaw pulę na od 192.168.1.151 do 192.168.1.200
    a adres bramy na 192.168.1.1
    pule DHCP ustawione na głównym routerze i repeaterze NIE mogą się w żadnym wypadku pokrywać, bo będzie to wywoływać konflikty (swoją drogą pulę na funboxie można zmniejszyć)
  6. no ewentualnie jeszcze musisz się przyznać ile masz urządzeń ze statycznymi IP w swojej sieci
    adres twojej sieci to 192.168.1.0 (i nie można go używać oczywiście jako IP urządzenia)
    adres IP 192.168.1.1 jest zajęty przez funboxa (i jest to równocześnie adres bramy dla wszystkich urządzeń w twojej sieci)
    pula adresów DHCP funboxa to zakres od 192.168.1.10 do 192.168.1.150 więc nie powinieneś ustawiać żadnego statycznego IP w tym zakresie
    jeśli ustawisz repeater na adres 192.168.1.254 to żadne inne urządzenie nie powinno mieć ustawionego takiego adresu statycznego
    no i ostatni adres 192.168.1.255 jest tzw. adresem rozgłoszeniowym (przy masce 255.255.255.0) więc jest również zarezerwowany nie dla urządzeń
    PS trochę chaos, ale oko mi się już zamyka

Jeszcze jest jedna opcja, że WA850RE podepnę do karty sieciowej PC bezpośrednio przewodem ethernetowym to chyba wtedy już powinno być wszystko OK?
Co do urządzeń łączących się z routerem:

  • 3 smartfony bezprzewodowo
  • 2 laptopy bezprzewodowo
  • na chwilę obecną jeden PC bezprzewodowo (ten o którym cały czas mowa)
  • główny tuner NC+ po kablu
  • jeden tuner multiroom NC+ po kablu
  • drugi tuner multiroom NC+ bezprzewodowo poprzez inny egzemplarz WR702N i w tym tunerze wprowadzony jest stały IP
    Przesyłam jeszcze raz screen z inSSIDera:

jeśli sytuacja w eterze jest w miarę stabilna to pracujesz na najgorszym możliwym kanale
(zakładam, że obie twoje sieci to "Kinkiet_z_borsuka" i ten nieszczęsny orange - tego jestem pewien - próbowałeś to wyłączyć?, natomiast sieci NIE twoje to "Bron_2" i nieznana o MAC C4:6E:1F…)
sugeruję przejście na kanał 11 w ustawieniach funboxa (repeatery i klienty same przeskoczą na nowowybrany kanał)
skoro dysponujesz laptopami, to możesz też zbadać eter w całym mieszkaniu a nie tylko w tym punkcie gdzie miałeś dotąd problem z zasięgiem


przypuszczam (a nawet wiem, bo do jednego się przyznałeś :D), że część sprzętu masz skonfigurowaną na statycznych adresach IP (multiroom, tunery, pozostałe routery WR702N) jakie to adresy?
w kwestii adresacji nie ma znaczenia czy urządzenie jest podpięte po kablu czy bezprzewodowo czy jakkolwiek inaczej
najlepiej by było gdybyś wprowadził jakieś usystematyzowanie stałych IP, bo bałagan w adresach utrudnia dokładanie kolejnych urządzeń
albo po prostu ustawił je po kolei od najniższych wolnych adresów (mam na myśli tylko urządzenia stanowiące "stałą" infrastrukturę informatyczną)
może mnie poniosło z przykładową listą :stuck_out_tongue: ale np.:
192.168.1.1 funbox
192.168.1.2 router 2 (niezależnie od tego w jakim trybie pracuje tj. czy to repeater czy klient czy cokolwiek innego)
192.168.1.3 router 3 (niezależnie od tego w jakim trybie pracuje tj. czy to repeater czy klient czy cokolwiek innego)
192.168.1.4 router 4 (niezależnie od tego w jakim trybie pracuje tj. czy to repeater czy klient czy cokolwiek innego)
192.168.1.5 tuner 1
192.168.1.6 tuner 2
192.168.1.7 drukarka 1
192.168.1.8 drukarka 2
192.168.1.9 NAS
itd.itd.
dalej w tej chwili masz pulę DHCP idącą w górę od 192.168.1.10, ale generalnie funbox jest routerem, który można konfigurować z poziomu użytkownika (przynajmniej jeśli chodzi o podstawowe ustawienia) więc jeśli miałoby być wygodniej to tą pulę można zmienić
smartfony, laptopy i generalnie wszelkie urządzenia mobilne powinny używać ustawień automatycznych, bo tak po prostu jest wygodnie

Jedna rzecz jaką na szybko zrobiłem to zmiana kanału.
Zastanawia mnie co to za sieć Unknown, która jest tak mocna? Mocniejsza niż mój kinkiet z borsuka bezpośrednio z routera.
Darmowe orange wifi też wyłączyłem, ale te ustawienie wejdzie chyba dopiero za parę godzin.

no cóż wygląda na to, że masz niepoprawnie skonfigurowany któryś z repeaterów i nadaje on własną sieć z ukrytym SSID
albo masz "przyjacielskiego sąsiada" :smiley:
przesuń sobie podział kolumn tak, by było widać cały MAC-adres i porównaj go z MAC-adresami wszystkich twoich urządzeń
http://www.macvendors.com/
to tajemnicze urządzenie to… jakiś TP-Link
tym razem proponuję przeskanować sieć tym:
http://www.nirsoft.net/utils/wireless_network_watcher.html
możesz spróbować zidentyfikować to urządzenie poprzez… wyłączanie z zasilania kolejnych urządzeń (prawdę mówiąc sądzę, że to jednak twój sprzęt)

Podany link http://www.nirsoft.net/utils/wireless_network_watcher.html niestety nie działa :frowning:
Poniższy wykres przedstawia:

  1. najpierw wszystko jest podłączone
  2. wyłączyłem repeatera TL-WA850RE
  3. wyłączyłem WR702N, który jest podłączony do jednego dekodera multiroom NC+ i łączy się bezprzewodowo z routerem FunBox

Kolejny wykres jak po kolei włączam WR702N, a następnie repeatera TL-WA850RE

Najwyraźniej unknown to WR702N

no cóż zacytuję jedno z najsłynniejszych zdań świata: "u mnie działa…"

z tego płynie prosty wniosek - nieprawidłowo go skonfigurowałeś - zapewne miał pracować w konfiguracji AP-client a nie repeater
musisz trochę popracować nad swoją siecią