TL-WR1042ND - kłopoty z utrzymaniem połączenia przez wi-fi

Na wstępie witam wszystkich !
Od kilku dni jestem posiadaczem TL-WR1042ND - sprzęt od UPC - i zauważam pewną niestabilność połączenia/wykrywania routera, przez urządzenie wielofunkcyjne HP Photosmart C4780 (drukarka ze skanerem).

Jak dotąd, to posiadając kilka innych, rożnych routerów (WRT54GL, modem-router TC7200, oraz JNR3000) nie było z tym żadnego problemu, natomiast obecnie (od tych kilku dni) i owszem.

Cała sprawa rozbija się o konfigurację wi-fi.
I tak, gdy w ustawieniach wi-fi mam wybrane:

  • 11 bgn mixed
  • szerokość kanału auto
  • wersję szyfrowania auto
  • szyfrowanie auto

To wówczas nie mam najmniejszych problemów i po włączeniu C4780 szybko odnajduje router i wszystko śmiga należycie.

Ale, jeśli pozmieniam sobie na 'moje' ustawienia a w szczególności ustawię:

  • bg mixed
  • szerokość kanału 20 MHz (dla bgn)
  • wersję szyfrowania WPA2-PSK
  • szyfrowanie AES

i następnie zapiszę, to wszystko jeszcze działa, jednak po restarcie routera, już jest z tym problem.

Czasami jednak C4780 odnajduje router i drukowanie działa, ale ... system nie odnajduje z kolei skanera.

Wówczas to, muszę ustawić te powyższe parametry routera na auto i następnie po restarcie routera wszystko zaczyna zatrybiać.

Obecnie mam skonfigurowany router tak, jak zawsze to robiłem i oczywiście C4780 działa bez zarzutu - ale (już to wiem) tylko do kolejnego restartu routera.
I z tą (w sumie niewielką) niedogodnością, zwracam się do Was o jakąś ewentualną podpowiedź - czy coś z tym można zrobić ?
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

p.s.: czytałem o kłopotach ze skanerami, ale to dotyczyło podłączeń przez USB.

Jako, że dokonywałem sporo zmian w ustawieniach, to i tym samym wydawało mi się, że od wielu z nich zależy sprawne działanie/niedziałanie wi-fi.
Ale okazało się jednak, że aby wi-fi działo sprawnie, to MUSI być ustawione na 11bgn mixed a szerokość kanału ustawiona tylko i wyłącznie na auto
Każda inna opcja powoduje brak możliwości łączenia się z nią, albo po ewentualnym połączeniu, po krótkim czasie zrywa je.
(rodzaj szyfrowania nie ma jednak znaczenia)
W każdej opcji konfiguracyjnej, sieć jest widoczna !
Router resetowałem, jak i wgrałem na nowo oprogramowanie - zero jakiekolwiek poprawy.

Po reboot-ie routera tracisz połączenie z nim? Drukarka nie może nawiązać ponownie połączenia? Na pewno ustawienia radia bez żadnych automatów. Wszystkie parametry ustaw na konkretne wartości.

Dzięki za odzew !
Trochę namieszałem tymi swoimi licznymi, różnymi ustawieniami, gdyż poprawne działanie wi-fi ma miejsce tylko i wyłącznie wtedy, gdy mam ustawione 11bgn mixed i szerokość kanału na auto.
Każde odstępstwo od tych ustawień, kończy się niemożnością połączenia, lub zerwaniem go po max kilku minutach - dotyczy to jednak wszystkich urządzeń (nie tylko drukarki) na wi-fi.
Jak już pisałem, resetowałem router do wartości domyślnych, jak i wgrałem (odświeżyłem) oprogramowanie - jednak nie zauważyłem żadnej poprawy.
Temat zgłosiłem już do UPC i w poniedziałek ma ktoś przyjść, aby ewentualnie wymienić sprzęt.

Zrób diagnostykę sieci bezprzewodowej najlepiej na laptopie. W miejscu gdzie stoi drukarka i gdzie używasz normalnie laptopa -

Sądzę, iż problem jest z routerem, gdyż wymieniono mi go na ten właśnie na ten model, po niestabilnym działaniu innego routera, na którym - jak i każdym innym dotychczas używanym - wifi działało bez zarzutu.
Sygnał na kanale o szerokości 20 MHz mam na max, ale to połączenie szybko ginie, lub nie mogę się połączyć.
Przy 40 MHz jest nieco mniejszy, ale cały czas działa.
Oczywiście dobór kanału pracy, nie jest przypadkowym - w moim wypadku najkorzystniejszy jest nr 3 - i wynika z analizy skanowania otaczających mnie sieci wi-fi.

"Jaja jak berety" ...
Od dwóch dni, nic nie grzebałem, no i przyszedł serwisant z UPC i ... (nic nie 'czarując') wszystko bryka jak należy.
Teraz próbuję najrozmaitsze konfiguracje i wszystko działa w największym porządeczku :o
Nie wiem co było grane, ale teraz działa jak powinno. 8)

No i ... wszystko po staremu ...
Usterka powróciła, tyle, że tym razem - zgodnie z sugestią technika z UPC - sfilmowałem zachowywanie się wi-fi w zależności od jego konfiguracji.
Kolejne zgłoszenie i czekam - tym razem pewnie będzie nowy egzemplarz, albo i coś innego. :-\

Jestem po wymianie egzemplarza WR-1042ND i ... jest dokładnie to samo.
Tym samym, (raczej chyba) jest to bubel konstrukcyjny. :-\