TL-WDR4300 - okazyjne lecz bardzo przeszkadzające lagi

Witam
Posiadam router jak w tytule. Problem jest taki, że co jakiś czas coś się z nim dzieje i pojawiają się na kilka minut straszne lagi, które uniemożliwiają granie w gry sieciowe. Czasami nawet potrafi wtedy zerwać połączenie (routera z laptopem).
Oprogramowanie jest oficjalne, najnowsze. Połączenie poprzez wifi 2,4GHz, 40MHz, 300Mbps. Moc sygnału bardzo wysoka, bo siedzę jakieś 2m od routera. Na pewno to wina routera bo na tym samym komputerze gdy siedzę na innym routerze (badziewny Technicolor od UPC) problemu nie ma. Również nie jest to wina internetu, bo podczas tego "ataku lagów" gdy pinguję router/inny komputer w sieci tak samo jest bardzo duży ping (koło 500ms).
Próbowałem zmieniać zakres na 20MHz ale nic to nie dało, dodatkowo połączenie było wtedy z prędkością 54Mbps, nie wiem czemu nie 150Mbps, zasięg maksymalny, ustawione w routerze mixed. Na tym Technicolorze jest 150Mbps więc to nie wina karty w laptopie. Również próbowałem wyłączyć WMM - bez zmian. Wyłączyłem IGMP Proxy bo słyszałem że stwarza straszne problemy - też nic.
A i jeszcze co do wifi to router działa tylko w 2,4GHz, nie chcę go obciążać 5 jak sobie nawet z samym 2,4 nie radzi, a nie mam żadnych urządzeń co by pod 5 działało. Zmieniałem kanały na kilka różnych też nic to nie dało, sieci w pobliżu za dużo nie ma, chyba tylko 2 mają średni sygnał, raczej niemożliwe żeby to tak przeszkadzało.
Ktoś wie co by można jeszcze spróbować zmienić w ustawieniach? Ja już nie mam pomysłów. Tyle kasy za router a takie głupie problemy... Z góry dziękuję za pomoc.

Zacznij od diagnostyki sieci bezprzewodowej -


O jakiej prędkości łącza internetowego mówimy? Próbowałeś podmienić zasilacz?

http://www.speedtest.net/my-result/4947870370

Na tym ostatnim zdjęciu widać ten moment co zaczyna lagować. Akurat ten przypadek był bardzo krótki, przeważnie lagi trwają dłużej jakieś 30 sekund, potem przechodzi albo zrywa na chwilę połączenie z routerem. W ciągu godziny 3-5 razy to się dzieje.
Łącze mam 60/6 Mbps. Z tym zasilaczem nie próbowałem, nie mam takiego drugiego w domu, może uda mi się załatwić od kogoś ale to pewnie nie prędko.

powyżej 8 kanału masz pusto w eterze? (screenshot jest ucięty) - sorry powiększyłem sobie obrazek że aż mi ucięło :smiley: jakkolwiek włąściwie nie wiadomo która sieć to twój router - drogą eliminacji odrzuciłem te które z pewnością nim nie są
ustaw eksperymentalnie kanał 8 w routerze
a oprócz tego w trakcie testu ping do routera nie uruchamiaj inssidera ani nie obciążaj łącza wifi z innych komputerów
no i jeszcze jedno:
czy możesz wyłączyć wifi w innym routerze który posiadasz?

sądząc po tym co widać na obrazku to jest nieco inaczej
jak napiszesz jakie masz SSID tej sieci z TP-Linka będzie nam łatwiej (i jeszcze jedno - prawdopodobnie sam sobie zakłócasz eter innym routerem - tym od operatora, więc jeśli możesz w nim wyłączyć wifi to zrób nowe screenshory z inssidera)

Sorki w sumie to nie napisałem bezpośrednio która to moja sieć, ale pisałem wcześniej że jestem 2m od routera, no to raczej ta najmocniejsza to moja - czyli RM+Dla Gosci. Sieci jest sporo, tylko mi chodziło że o mocnym sygnale (około -60dB) jest kilka. Dwie to może przesadziłem, ale chyba jakieś 3-4 są (nie licząc wi-free). Tak jak pisałem kanały już zmieniałem. Na 8 też miałem bo dobrze wyglądał, ale nic to nie dało.
Co do tego innego routera o którym pisałem (Technicolor) to w innym mieszkaniu, w innym mieście w ogóle jest. :slight_smile:
Podczas pingowania nic innego na komputerze nie chodziło, na innych komputerach w sieci na pewno nikt nic nie ściągał, ewentualnie mógł przeglądać www, no ale przecież nie powinno to przeszkadzać w routerze za taką cenę, z takim radiem.

Spróbuj tego:

http://wydajnykomputer.pl/lag-w-windows-vista-7-i-xp-przyspieszanie-bezprzewodowego-internetu-wifi

Tak jak już wcześniej pisałem na innym routerze jest dobrze, więc to nie jest wina mojego komputera.

Spróbuj na kablu.

Jak najbardziej mogę, no ale to trochę nie o to chodzi. To takie uciekanie od problemu, którego w sumie nawet nie powinno być. Ciągnąć kolejny kabel... No ale dla świętego spokoju sprawdzę, chociaż będzie wiadomo czy to może tylko wifi nawala czy cały router.

Dokładnie o to chodzi. To tylko próba a nie na stałe. Masz może jakieś urządzenie z WiFi 5GHz?

no cóż ja jeszcze bym zaproponował wyłączenie "guest netwoirk"
(a jeśli nie jest Ci naprawdę realnie potrzebna sieć dla gości to wyłącz to "na amen")

Na kablu problemu nie ma. Testowałem kilka godzin i ani jednej zwiachy. Jakieś pomysły co jeszcze w tych ustawieniach można zmienić?

Próbowałeś sprawdzić system pod tym kątem -
http://wydajnykomputer.pl/lag-w-windows-vista-7-i-xp-przyspieszanie-bezprzewodowego-internetu-wifi

jeśli dysponujesz drugim komputerem z wifi czy po prostu laptopem
to proponuję test w taki sposób inssider uruchomić na tym drugim komputerze (jego szczególny tryb pracy… powoduje lagi na komputerze na którym jest uruchomiony)
a ping -t do serwera, który doskonale odpowiada na ping na komputerze na którym interesują Cię wyniki
w ten sposób zobaczysz czy powodem jest inna sieć wifi (niestety inssider nie pokazuje zakłóceń nie pochodzących od wifi, a takie też się mogą pojawiać, a do wykrycia tego jest potrzebny nieco bardziej zaawansowany analizator pasma, tak przy okazji metageek czyli firma-autor inssider'a sprzedaje jeden z najtańszych analizatorów opierający się na karcie Wi-Spy i oprogramowaniu Chanalyzer i taka zabawka to koszt rzędu 1000$)
wyłączyłeś "guest network"? (włączanie tego ficzeru powoduje pracę siekaną radia AP w twoim routerze)
jeszcze jedno ustawienia które optymalizuje pracę radia to wyłączenie trybu kompatybilności ze starszymi standartami czyli przełączenie z "11bgn mixed" na "11n only"

Napiszę bo może komuś się ta informacja przyda.

Przyczyną okazała się ładowarka impulsowa ORYGINALNA SAMSUNGA, znajdująca się w odległości PONAD METRA od routera. Radzę ten router trzymać zdala od wszelkiej elektroniki, najlepiej na stoliku na środku pokoju.

Dziękujemy za informację.
Ogólnie wszelkie urządzenia elektroniczne należy odsunąć jak najdalej od urządzeń nadawczo/odbiorczych. Tak samo jest z modemami 3G/LTE, ładowarkami, transmiterami PLC itp.

Pozdrawiam