TD-W8960N czy dopłacić do czegoś innego?

Witam,
podpinam się do tematu, ponieważ mam podobny problem. Szukam niezawodnego routera pod neostrade, po wielu opiniach w internecie moją uwagę przykuł model TD-W8960N. Zależy mi aby router nie zrywał połączeń, ponieważ linia nie jest najwyższej jakości. Brać TD-W8960N czy dopłacić do czegoś innego? Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie powiększenia zasięgu. Znajomy ma do oddania router TL-WR543G praktycznie nieużywany. Chciałbym go podłączyć po kablu do głównego routera i jako AP powiększyć zasięg Wi-Fi. Czy TL-WR543G nadaje się do tego?
Temat wydzieliłem, proszę nie mieszać wątków - Administrator

W8960 jest na chipsecie Broadcoma-a więc doskonale nadaje się na słabsze linie. Co do WR543g też może działać jako AP podłączony kablowo do W8960N.

Bardzo dziękuje za odpowiedź i przepraszam za "mieszanie wątków" :slight_smile: Czy jest sens dopłacać do polecanego również modelu 8970? Czym one właściwie się różnią?
Czyli WR543g podłączony kablem do W8960N może dalej rozsyłać sieć wifi?

W8960N lepiej będzie działał na słabszej linii

Tak dokładnie.

Super, bardzo mi pomogłeś w podjęciu decyzji. Dziękuję za pomoc!

Zobacz jeszcze W8950N. Jest on zbudowany na ty samym modemie co Archer D5,D7,D9. Synchronizuje się u mnie na najwyższych parametrach, a cena jest OK. ( najtaniej można go dostać na stronie orange.pl tylko jest on brandowany i ma białą obudowę.)
Co do WR543G to tak jak kolega wyżej napisał - nadaję się.

Czym różni się W8950N od W8960N? Czy Orange ingerował jakoś w specyfikacje/oprogramowanie routera, czy tylko ograniczyli się do naklejenia loga? :slight_smile:
Powiem szczerze, że jestem sceptycznie nastawiony od sprzętu sygnowanym marką Orange. Na początku posiadałem Liveboxa 2.0 (ZTE), który działał wspaniale, ale niestety nie współpracował prawidłowo z dodatkowym AP. Gdy tylko podłączałem dodatkowy router Livebox od razu się zawieszał... Kilka miesięcy temu otrzymałem za darmo Sagemcom F@st 2704, ten ruter z kolei bardzo często potrafi stracić połączenie oraz znacznie obciął prędkość internetu...

8950N ma chipset Trendchip, który jest gorszy na długich liniach w porównaniu z chipsetem Broadcom używanym w 8960N. Orange ingerował w oprogramowanie 8950N sprzedawane pod swoim szyldem, choć w mniejszym stopniu jak przy Liveboxie/Funboxie.
Ja bym wybrał 8960N, mam go zresztą i porównywałem z 8901G, który ma podobny chipset Trendchip jak 8950N. Na mojej linii 8960N mniej sypie błędami niż 8901G, więc lepiej sobie radzi. Pokazuje też niższe tłumienie przy podobnym SNR i gdybym miał opcję DO 10Mb/s, to pewnie na 8960N wzrosła by prędkość w porównaniu do 8901G
Poza tym fajnym bajerem w 8960N jest EWAN, czyli możliwość użycia jednego z gniazd LAN jako gniazda WAN i dzięki temu, jakbyś kiedyś zmieniał dostawcę Internetu (np. na radiówkę, kablówkę), to możesz użyć tego samego routera. 8950N nie pozwala na to i musiałbyś wtedy kupić kolejny sprzęt.

Dzięki za wytłumaczenie. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw zdecydowałem się na 8960N. Wyczytałem że dostępne są różne wersje tego routera od v1 do chyba v6. Czy ma to większe znaczenie przy wyborze urządzenia? W sklepach internetowych nie informują jaką wersje 8960N mają w sprzedaży...

Nie spotkałem się, żeby w sprzedaży była wersja starsza niż v3. jak ja kupowałem 2 lata temu, to ciężko było ją dostać. Powszechna była v4, a wchodziła już nawet v5. Różnic zasadniczych nie ma. Flaki generalnie te same, w nowszych v5 i 6 dołożyli sieć wifi dla gości i obsługę IPv6 (która w Orange nie działa z niczym oprócz FunBoxa i Liveboxa 2)

Dodam tylko że W8950N a W8950ND to zupełnie inne sprzęty. W8950N to nowy model który został dodany do sprzedaży pod koniec 2014 albo na początku 2015r. Ten od orange ma brandowany soft jednak nie ma problemu z użyciem go do innego operatora. Na allegro oraz w sklepach internetowych ten model ma oryginalny soft tylko jest droższy o około 20-30zł.
W8950N można zobaczyć Tutaj:


W8950ND to starsza konstrukcja której nie polecam.

Działa na Tym W8950N od orange.

Dzięki Panowie za rady i informacje. Tak jak wspomniałem wcześniej wybór padł na TD-W8960N. Mam nadzieję, że sprzęt spełni moje oczekiwania. :slight_smile:

Witajcie ponownie :slight_smile:
Wczoraj dotarł do mnie TD-W8960N oraz WR543g. Od razu po rozpakowaniu przystąpiłem do konfiguracji sieci, która nie przysporzyła mi większych problemów. Prędkość jaką uzyskałem to 4,5mb/s! Wcześniej na Sagemcom Fast 2704 (Orange) otrzymywałem od 2,5 do 3mb/s, więc różnica jest ogromna. Ping pozostał bez zmian na poziomie około 50ms. Postanowiłem wymienić również przestarzałą sieć w domu, tzn wymienić przestarzałe przewody oraz gniazdka telefoniczne. Wykonałem kolejne pomiary i uwaga: ping spadł do 25ms, a prędkość wzrosła do 5,90mb/s. Przy czym warto zauważyć, że prędkość (oraz ping) jest bardzo stabilna, a wcześniej ze stabilnością był spory problem. Dodatkowo WR543g genialnie spełnia swoją rolę jako AP, teraz zasięg wifi jest w całym domu i ogrodzie. Jestem pod wrażeniem TD-W8960N sprzęt spełnił moje oczekiwania, a nawet wiele więcej! Bardzo dziękuje jeszcze raz za pomoc :slight_smile: