Sieć na W8970

Witam, już kiedyś pisałem tutaj o rozwiązanie, ale mam kolejny problem. Zacznę od rozmieszczenia, Router W8970 rozsyła sygnał( jedna antenka kierunkowa) i odbiera to router wr543g i dalej kablem plus do tego korzysta z WiFi 3 laptopy. UPC 20 Mb.
Od pewnego czasu łaczę to jest niestabilne, chodzi mi o to że występują minimalne lagi czasem skacze o 10 i spada, czasami do 1200ms.
Moje pytanie jest czy da się to jakoś naprawić ? Czy jest to może wina że podłącza się telefon bądź laptop i przez to się psuje ( zmienia się standard ?). Zauważyłem że jak tylko ja jestem podpięty to jest to nie tak bardzo zauważalne ??
Mieszkanie w kamienicy, dużo sieci, ale router WR543g odbiera sygnał na poziomie 50-60dB. Co do pingu na router główny to 2ms, czasami skoczy do 6 ms.
Czy jest to może winna innych użytkowników np gdy ogladają tvn player albo twitch ? Zbierają całą sieć ?
Ważne dla mnie jest to aby był niski ping, bo w grach typu CS, nie da się grać.
Edit:

Co do tej kierunkowej, to bez niej to już w ogóle słaby zasięg.

Dużym błędem jest zamiana jednej anteny na inną kierunkową, już to może powodować niestabilności i dziwne zachowanie routera.

To ma ktoś jakiś pomysł jak zrobić aby internet działał bez skoków pingu w pokoju obok tego własnie WR543 ??
Jeszcze teraz z ciekawości zobaczyłem pingi ode mnie na ten router, oto co otrzymałem:

Wcześniej nie miałem takich problemów. Czy sprzęt już wysiada ??
Ostanio wymeinili licznik do prądu na ten elektroniczny, czy to może on robi takie zakłócenia ??
Wiem że najlepsza opcja to kabel, ale nie mam jak go pociągnąć do tego pokoju, routera też nie ma jak przenieść.

Bierz pod uwagę że nie widzę twojej sieci i tego co masz tam skonfigurowane. 192.168.3.1 to adres IP W8970?

Tak, 192.168.3.1 to do W8970, WR543 jako AP Client i ma 192.168.2.1. Jak zauważyłem niekiedy tak szaleje ten AP i nie wiem co może być tego przyczyną. Ten ping mierzony z mojego laptopa podłączony pod WR543 i dalej do W8970.

Jak wygląda poziom sygnału z W8970 na routerze WR543g? Zrób też diagnostykę sieci bezprzewodowej na komputerze w okolicach gdzie ustawiony jest WR543g -

WR543 ma 54 dB sygnału od W8970, natomiast laptop bezpośrednio przy na WiFi ma :

Wprawdzie internet działa na laptopie w pokoju, ale jest słaby i mało stabilny.
Tutaj jeszcze screan z pingu przy routerze na laptopie po WiFI:

-45dBm to bardzo dobry poziom sygnału pytanie jak jest w drugą stronę jak W8970 "słyszy" twoją transmisję. Nadal obstawiam że problemem jest dodatkowa nieorygnalna antena która mogła nawet uszkodzić twoje radio w W8970.
Testowo przestaw radio na W8970 na 802.11g (bez N) i sprawdź czy coś się zmieni w stabilności.

Jak mam sprawdzić jak słyszy mnie W8970 ??
Edit:
Po zmianie na tylko g, nie ma takich skoków, muszę jeszcze potestować.
WR543 pokazuje teraz 36dB

Nie ma takiej możliwości w tym modelu na oryginalnym oprogramowaniu.