Router w na parterze i 1 piętrze. POMOC w wyboże routera

W każdym bądź razie jednym sprzetem nie ogarniesz wszystkiego. Jeżeli masz już instalację sieciową to tak jak pisałem. Chyba że koledzy mają inne pomysły 8)

Potwierdzam słowa kolegi jednym urządzeniem nie załatwisz dużego domu bo to fizycznie niemożliwe. Jeżeli antena na zewnątrz działa jako router to w garażu może być nawet switch chyba że potrzebujesz tam dobry zasięg wifi.

Hmm Powiem tak.
Antena na dachu odbiera internet radiowy. i tek kabel idzie do garażu, i tam dopiero rozdzielam internet lub podłączam router na dom.
Tylko teraz Jak to zrobić ?
Kupić switch i dwa routery ? Ale jakie i jak to skonfigurować ?

Możesz wszystko skonfigurować jako AP:

Oczywiście cały czas zakładam że antena działa jako router i przydziela w sieci adresy prywatne. W przeciwnym wypadku muszą być 3 routery.

Jak podłaczysz laptopa pod ten kabel w garażu to masz dostep do internetu?

Kolego Chyba nie. Ta antena na dachu działa jako odbiornik internetu.I ten kabel idzie do garażu jako WAN, tak mam internet.

Po pierwsze jak zakończony jest ten kabel- wtyk RJ45 czy rp-sma wkręcany?

wtyk RJ45

To switch i dwa routery na pietrach. Opis konfiguracji podał Admin. Antena robi jako AP. Switch możesz zastosować TL-SF1005.

ta firma mi dostarcza internet
https://www.interkar.pl/index.php?id=1569

Najpierw trzeba by było wiedzieć czy antena na dachu to WISP czy AP Client (bridge). Jeśli to pierwsze to wystarczy switch i AP po pokojach. Jeśli to drugie to ja bym zastosował w garażu 1 router ( np WR740N lub lepszy w zależności od wymagań) i on by zarządzał ruchem w całym domu. Dodatkowo ma on w sobie switch przez który można dołączyć dodatkowe AP.
Za AP może również służyć router WR740N z pominiętym portem WAN.
To jest najtańsza opcja lepsze opcje to użycie WiFi 300Mbit lub nawet urządzenia dualband i Gigabit.

Chyba Będzie to pierwsze WISP. Ten monter co zakładał antenę to powiedział że w garażu mam postawić switch. i te 2 wtyk RJ45 co mam wyprowadzone po piętach do niego podłączyć.

A jaki switch.
może ten Tp-Link TL-SG1005D

Do tego switcha wystarczy podpiąć routery i to wszystko ?
Czy muszę jakoś skonfigurować odpowiednio.
Chciałbym aby ten na górze i na dole były pod tą samą nazwą sieć, żebym nie musiał na nowo łączyć jak zejdę do salonu.

czy to będzie coś takiego:

Wystarczy ci TL-SF1005D jest to switch niezarządzalny. Podłączasz kabel z neten i działa. Routery podłaczasz do portu LAN. Na jednym z nich musisz zmienić adres IP bo inaczej będzie konflikt. Zmień wtedy na 192.168.2.1 i na taki adres bedziesz się za każdym razem logować. Nazwa sieci wifi ustawiona taka sama na obu routerach zabezpieczenie także, kanały nadawania mogą być różne.

Dzięki za konkretną odp.

Jeszcze jedno.A w tych routerach mam DHCP wyłączyć.

Jeżeli antena pracuje jako punkt dostępowy to zapewne ma załączony serwer DHCP i przydziela adresację. W takim przypadku wskazane jest aby serwery te w routerach były wyłaczone.

Jeszcze jedno pytanie.
Do routera wymienić anteny na 8dBi czy 12 dBi.
Też zwiększy zasiek .

Jak nie chcesz mieć kłopotu z odbiorem wifi to zostaw obecne anteny.