Problem z dostępem do internetu WR740N

Mam podobny problem.
Krótki opis sytuacji:
Jesteśmy szkołą podstawową. Od tygodnia mamy internet od TOYA. Do tej pory był od Neostrady.
Posiadamy łącze kablowe od operatora TOYA (Łódź) Operator udostępnia 32 adresy.
Do modemu od operatora (modem posiada 4 gniazda) podłączone są 3 routery TP-Link - do trzech różnych gniazd - każdy z nich tworzy osobną sieć - adresy routerów tplink:
TP Link TL-WR 740N adres routera w sieci: 192.168.1.1
TP Link TL-WR 740N adres routera w sieci: 192.168.20.1
TP Link TL-MR 3420 adres routera w sieci: 192.168.10.1
We wszystkich ustawione DHCP.
Do każdego z routerów podłączone są różne komputery tworząc sieć z wykorzystaniem swichy.
Do jednego z adresem 192.168.1.1 jest podłączona pracownia SBS przydzielający wewnętrzne adresy dla komputerów w pracowni.
Problem:
Przez trzy dni było wszystko w porządku. Internet był na wszystkich komputerach w szkole.
Od piątku mam problem. Dwa tplinki (WR740N) nie przekazują stron www. W cmd: ipconfig - pokazuje właściwą adresację; ping - działa właściwie - pokazuje łączność ze stronami www oraz z innymi routerami w sieci.
Pomogło wyjęcie w tych dwóch TPlinkach przewodu od internetu i ponowne włożenie!!! dodam, że wyłączenie prądu od tplików nie pomogło.
Pomyślałam sobie, że problemem mogą być dzierżawy adresów - ustawione jest na 120 minut.
W sobotę był internet a dzisiaj musiałam najpierw wypiąć i wpiąć kabel od internetu. Teraz internet mam.
Dodam że komputery mają różne systemy Windows XP są też z windows 8. Więc to chyba nie problem komputerów.

Jakieś pomysły na rozwiązanie problemu? Z góry dzięki za podpowiedzi.
Proszę nie mieszać wątków. Wydzieliłem jako nowy wątek - jimasek

W DHCP Settings TP-Linków dopisz jakieś DNS-y, najlepiej te od operatora klikasz save i robisz reboot.
Urządzenia SOHO nie są najlepszym rozwiązaniem dla tak dużej ilości komputerów.

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zaraz to sprawdzę - test dopiero jutro. Bo dzisiaj jak są włączone kompy to cały czas adresy dzierżawy się uaktualniają ( - sprawdzam w kompie ipconfig).
Mam świadomość, że sprzęt kiepski i musimy kupić coś lepszego.
Byłabym wdzięczna za wskazanie sprzętowe. Ważne, aby miały firewall. Na razie, jak to w szkole krucho z kasą :frowning:

jeszcze dodam: miałam jeszcze taki pomysł aby dopisać MAC adresy do routerów :frowning: - nie wiem, czy to by coś dało?) Tylko nie wiem czy kilka urządzeń nauczycieli na wifi mogłyby dostawać adresy IP dynamicznie?

Montowałem ostatnio też w jednej szkole router na komputerze z dwoma kartami sieciowymi. Nazywa się pFSense i jest całkowicie bezpłatny z interfejsem web-owym i mnóstwem możliwości konfiguracyjnych plus pełen monitoring sieci plus możliwość postawienia VPN-ów.
Rozwiązaniem są też routery SMB od TP-linka, cała seria ER

Test wypadł pomyślnie. Otwierają się strony www z routera, na którym ręcznie wpisałam DNSy usługodawcy. Ale również otwierają się strony z routera, gdzie nie wpisałam DNSów. Więc teraz zupełnie nie wiem jaka była przyczyna braku www. Obserwuję dalej :slight_smile:
Myślałam o jakimś sprzętowym routerze z zabezpieczeniami do sekretariatu zamiast stawiać na komputerze. Oczywiście fundusze szkoły są ograniczone więc to mogłoby być coś do 400 - 600zł.
Przyjrzę się tym, które wskazałeś.
2xWAN chyba mi nie potrzebne, raczej im więcej LAN tym lepiej (oczywiście w granicach ceny :slight_smile:

Dziękuję za pomoc pozdrawiam Lidia

No to polecam TP-Link ER6020, router SMB dwu WAN-owy, można podłączyć jeszcze jakieś łącze GSM-owe/LTE jako backup. Doskonale nadaje się do zarządzania większą siecią.

Ciekawostka z dzisiejszego dnia:
tam, gdzie wpisałam DNSy ręcznie kolejny dzień jest OK, strony się ładują.
Tam, gdzie nie wpisałam DNSów, pomimo że wczoraj strony się wczytywały, dzisiaj strony się nie ładowały :frowning:
Więc wpisałam DNSy - będę testować dalej :slight_smile:
Jutro ciąg dalszy sprawdzania.

Czekamy na dalsze informacje w temacie.

Po wpisaniu DNS w drugim routerze, nie ma problemów z wczytywaniem stron. Wydaje się, że wpisanie DNSów rozwiązało problem (mam nadzieję).
Dodam jeszcze taką ciekawostkę, o której wcześniej nie pisałam.
Do jednego z routerów podłączony jest serwer SBS z komputerami uczniowskimi. Podczas problemów z routerem na komputerach uczniowskich, za serwerem SBS zawsze wczytywały się strony :-), mimo, że na innych komputerach podłączonych do routera strony się nie wczytywały.
(nie pamiętam teraz dokładnie ale chyba na serwerze SBS wpisany jest DNS jako adres routera).
Dziękuję za pomoc. Mam nadzieję, że do zakupu lepszego sprzętu ten układ będzie działać.
Pozdrawiam Lidia

Witam, odnośnie w/w sprzętu. Mam na dwóch takich routerach uruchomiony WDS, obydwa z najnowszym firmware. Konfiguracja fizyczna wygląda następująco: gniazdo RJ -> skrętka -> Router 1 -> WiFi (WDS) -> Router 2 -> TV/PS3. Problem polega na podłączeniu do tego konsoli PS3 najlepiej po WiFi. Początkowo myślałem że z PS3 coś jest nie tak bo były problemy z połączeniem WiFi. Następnie znalazłem wasze forum i w/g znalezionych porad od nowa uruchomiłem i skonfigurowałem WDS, możliwe ustawienia na obu routerach zrobiłem na sztywno bez automatów(Channel, mode, security itp) jednak nie wpisałem DNS w dziale DHCP gdyż całość szwankowała w połączeniu z PS3. Problem polega na tym iż PS3 nie potrafi nawiązać poprawnie połączenia z siecią PSN: PS3->WiFi->Router1, połączenie PS3->WiFi->Router 2 oraz PS3->skrętka->Router 2 działają bez zarzutu. Komputer podłączony po WiFi do obu routerów otwiera strony www poprawnie. Pytanie co jest z Router 1 lub co zmienić w PS3?
P.S. Do Routera 1 z automatu logują się dwa smatrfony.

Co to były za DNS-y? Najlepiej wpisać te od swojego dostawcy. Próbowałeś z wersją adresacji wpisanej na stałe do PS3?
Tak na marginesie WDS jest bardzo kapryśny przy słabym sygnale i dużych zakłóceniach.

PS3 często wędruje więc jestem za automatem w tym przypadku. Sygnał nie jest zły (między 5 a 10 w skali do 10). Tłok nie jest duży ale kanał mam ustawiony na sztywno taki z którego nikt nie korzysta w okolicy. Wracając do DNS to są to DNSy które mi się wyświetlają zawsze mimo dynamicznego przydzielania w dziale Network, sekcja WAN w nieaktywnych polach primary/secondary DNS (dostawca - prosto do gniazdka w ścianie :D), mam stałe zew. IP. DNSy to: 188.121.31.201 , 188.121.31.151. Jeśli je wpisać to gdzie dokładnie i na których routerach? Co zrobić z funkcją WMM. Z doświadczenia wynika iż faktycznie jest kapryśny ten WDS. Dziś na konsoli bez szwanku i kaprysów działał może 2h. Acha, zapomniałem dodać że min. raz dziennie Router 2 muszę resetować. Nie wiem czy to wada routera, jeszcze jest na gwarancji. Nie rozumiem dla czego PS3 nie chce bezpośrednio z Routerem 1 nawiązać poprawnego połączenia.

Osobiście wgrałbym do drugiego Gargoyle i skonfigurował tryb mostu bezprzewodowego.

Wszystko ładnie pięknie, tylko co to jest Gargoyle, gdzie pobrać jak zainstalować i jak skonfigurować oto jest pytanie.

Instalacja:

Konfiguracja:

Czyli Garaygola wgrać na Router 2, ten z włączonych WDS? Upewniam się.
Czy na Router 1 ustawić sztywno DNS czy zostawić automat, jeśli sztywno to gdzie? Zaznaczyć w NETWORK->WAN opcję "Use These DNS Servers" czy może wpisać je w DHCP Settings? A może w obu? Jeszcze kilka pytań uściślających:

  1. czy w dziale DHCP Settings na Routerze 2 powinnien być adres Router 1 (192.168.0.1) czy jego własny?
  2. czy w dziale Network->WAN wpisać nazwę Host Name i czy powinna być taka sama na Router 2 oraz czy zestawiając na sztywno połączenie WiFi np. z PS3 wpisywać tą nazwę?
  3. Na żadnym z obu routerów nie mogę zaznaczyć opcji "Enable Short GI" w dziale Wireless Advanced, dlaczego?
  4. Jak odinstalować Graygola gdybym z niego chciał zrezygnować?
  5. Właśnie znalazłem na forum PS3 info że problem rozwiązuje wpisanie OpenDNS, gdzie go wpisać w jakiej sekcji i w którym routerze?
    Z góry dziękuję za wyrozumiałość dla laika.

Tak dokładnie. Najlepiej dopisać DNS-y ręcznie do DHCP Settings głównego routera.

W drugim routerze DHCP powinni być wyłączone (disable) a adres IP najlepiej z puli (podsieci) głównego routera.

Tam nic nie musi być wpisane.

TO znaczy jest funkcja ale nie możesz jej włączyć.

Tak

Więc jak go odinstalować? Trzeba mu zainstalować na powrót oryginalne oprogramowanie i do serwisu, nadal jest coś nie tak, wychodzi na to że z konsolą również. Gdyż każde jej włączenie robi problemy na Router 2.

Jeżeli jeszcze sobie nie poradziłeś to zapraszam do lektury.