Konfiguracja małej sieci

Witam,
Potrzebuję we własnym zakresie zmodernizować małą sieć w ośrodku składającym się z 3 budynków. Ze względu na odległości większe niż 70m pomiędzy nimi, oparta jest na WiFi.
Budynek A ma na dachu antenę kliencką operatora internetu radiowego (zwykła 5GHz z poe). Żeby zrobić internet w pozostałych budynkach do tej samej rurki do której jest przekręcona antena kliencka, dołożyłem pałkę 9dB która podpięta jest do routera który bierze internet z tej 5GHz. W każdym z budynków jest zestaw dwóch routerów (jeden klient podpięty do kierunkowej wycelowanej na pałkę, drugi jako AP). Niestety obecna konfiguracja robi mi różne podsieci, chcę by teraz wszystkie komputery i urządzenia były w tej samej sieci, czyli żeby router z pałką był jedynym DHCP.
Kupiłem do tego celu używane WA501G bo ponoć są przezroczyste. Podobno też WR740N również jest przezroczysty na alternatywnym oprogramowaniu, podobnie WR753ND.
Jak skonfigurować te 501G aby cokolwiek podpięte do AP z tej pary otrzymywało IP z głównego DHCP. Czy klientom ustawiać tryb bridge ?

Jak już masz te 501G to ustaw każdy jako klient ( oczywiście każdy musi mieć inną końcówkę adresu IP) i następny sprzęt z nim ( dowolny Ap czy router) podłącz do portu LAN ( nie używaj portu WAN). W tych AP/routerach musi być wyłączony serwer DHCP oraz LAN IP też z inną końcówką.
np IP głównego punktu : 192.168.1.1
Serwer DHCP 192.168.1.100-200
Adresy IP WA501G 192.168.1.10-30
Adresy IP AP/routerów 192.168.50-70
Warto też odpowiednio ustawić kanały WiFi takiej sieci.
Główny AP nadaję na 1 kanale, a w domkach na przemian 6 i 11 kanał, aby wyeliminować zakłócenia w sieci.

Witam ponownie,
Bardzo dziękuję za wsparcie.
Zrobiłem tak jak poleciłeś i wygląda na to że działa. Takich par (klient-AP) będę miał ze 2, ale niestety w jednym budynku będę musiał za AP dać WR740N (również aby działał przezroczyście), natomiast w drugim chciałbym wykorzystać WR743ND, bo akurat taki mi się trafił.
Gdzieś wyczytałem że WR740N musi mieć wgrane alternatywne oprogramowanie, aby mógł działać przezroczyście. Wgrałem wczoraj ""gargoyle-1.6.0.3-ar71xx-tl-wr740n-v4-squashfs-factory.bin"", ale nijak nie mogę go skonfigurować.
Błąd jaki popełniałem przy 501G był taki że aby mieć z gościem kontakt, dawałem mu IP LAN jako static, mając nadzieję że IP przez WIFI będzie miał pobrane z DHCP. Wynikło że to urządzenie ma jedno IP.
Czy w WR740N też tak jest że muszę wyłączyć nadany statyczny adres IP na LAN'ie (dany tylko żeby mieć do niego dostęp) ?
Może wgrać inne oprogramowanie ?
Generalnie nie chcę stawiać na każdym AP nowego sewera DHCP.

Jeśli to ma działać tak jak zakładasz to w sieci nie może być żadnego DHCP.
Te sprzętu które łączą się z głównym AP muszą być w trybie client ( nie mogą być jako WISP czy Client Router)
Clienty będą miały jeden adres IP tylko statyczny i przez ten adres dostaniesz się do tego AP z każdego miejsca w sieci.
AP w domkach podłączasz pomijając port WAN i Wyłączając DHCP jak już wyżej napisałem.
Te Client co wyżej napisałeś czyli WR740N i WR743ND po wgraniu Gargoyle ustawiasz jako most bezprzewodowy i łączysz się do AP ( nie włączasz przekaźnika) i pod niego podłączasz AP.

Witam ponownie,
Dla pełnego pokazania o co mi chodzi, przedstawiam grafikę.

Tak, wszystkie klienty muszą mieć czysty tryb client - dlatego 501G,
AP w domkach będą podpięte do jedynego gniazda w 501G, a one same będą rozsiewać internet w każdej z lokalizacji. W budynku C jako AP muszę dać coś innego niż 501G, bo 501G ma jedno gniazdo a ja muszę puścić jeszcze przewód na dół do kolejnego AP, stąd pytanie do WR740N i WR743ND.
Nie do końca rozumiem kwestii:

Te Client co wyżej napisałeś czyli WR740N i WR743ND po wgraniu Gargoyle ustawiasz jako most bezprzewodowy i łączysz się do AP ( nie włączasz przekaźnika) i pod niego podłączasz AP.

WR740N jak i WR743ND chcę dać tylko i wyłącznie jako AP (również przezroczyste) w dwóch różnych lokalizacjach, bo mają więcej niż jedno gniazdo by oprócz rozgłaszania była możliwość wpięcia np. drukarki, czy żeby poprowadzić przewód do kolejnego AP w tym samym budynku.

Konfigurację 501G jako CLIENT już dzięki Tobie rozwiązałem, kolejną kwestią jest konfiguracja tych 740N i 743ND jako transparentne AP. Wiem że 740N żeby był transparentny, musi mieć jakieś alternatywne oprogramowanie. Nie wiem czy dobre wybrałem, bo dodatkowo musiałem instalować jakieś LUCI, ale zginąłem w konfiguracji by brał IP z WAN'a, był transparentny i rozsiewał bez dhcp. Co rusz znikał mi LAN IP i musiałem go resetować. Pewnie podobnie będzie z 743ND, ale jego wezmę w obroty dopiero po 740N.
Ogólnie do skrzynki zamiast MR3420 aż prosi się dać mikrotika i obecnie mam 153, ale niestety to urządzenie w konfiguracji jest dla mnie zbyt skomplikowane, a muszę mieć coś co sam jestem w stanie skonfigurować. Ten MR 3420 ma Gargoyle'a, a MR3420 bo miałem pod ręką i jest na 12V więc jestem w stanie zasilić go z istniejącego POE, które zasila klienta 5GHz. Zastąpi RB153 w puszce na dachu ze względu na bliskość pałki.

Aha. Mam jeszcze dodatkowe pytanie odnośnie routerów z dwoma antenami, bo MR3420 ma dwie, a ja chcę użyć tylko jednego gniazda do podpięcia pałki. Czy będzie to działać ? Pałka z jednego gniazda routera, który domyślnie używa dwóch.

W tym trybie router może mieć dowolne oprogramowanie. ważnie jest prawidłowe ustawienie LAN IP i wyłączenie DHCP.

Tutaj lepiej użyć dwie anteny bo router działa w MIMO 2T2R. Niestety nie powiem czy zadziała na jednej.

A jeszcze jedno pytanie na temat tego konfigurowania "Router bezprzewodowy jako AP - punkt dostępowy".
Czy taki zabieg pójdzie też z 543G ? Bo tryb klienta ma tylko z wisp, ale też nie udało mi się go przestawić w tryb AP przezroczystego.
Nie znałem tego myka..
Bardzo dziękuję za już okazaną pomoc.

Niestety w trybie WISP czyli odbiornika będzie działał tylko jako router z NAT-em. Nie ma możliwości pracy jako bridge. Musisz kupić sobie WR743ND

Chodziło mi o tryb AP w tym 543G. Urządzenie jako klient ma tylko z WISP i chciałem się dowiedzieć czy też ten myk pójdzie jak będę chciał zrobić z niego AP.
Przetestowałem i działa. 543G również jako AP da się zrobić transparentnym.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Jeżeli temat rozwiązany to proszę o zamknięcie. W razie problemów zapraszam ponownie.