Kompletna instalacja sieci w nowym budynku

Witam wszystkich.
Posiadam dom jednorodzinny 3 kodygnacje(piwnica, parter, 1 pietro). Chciałbym zrobić jakąś sieć bezprzewodową. Dostawcą usług internetu będzie neostrada.
Chciałbym np. tak: na parterze jakiś dobry router, i od tego co dalej aby na każdym piętrze(piwnica i 1 piętro) żeby był doskonały zasięg sieci wifi.
Proszę o jakieś pomysły. Budynek jeszcze nie o tynkowany w środku to można nawet jakieś kable poprowadzić.

Zapoznaj się z tym

Załóżmy ze robię tak. na parterze jest przyłącze od głównego dostawcy i router niech będzie ten TL-WR740N i od niego dwie skretki do piwnicy i na 1piętro do 2 punktów dostępowych np. Tl-WA801ND. Teraz mam pytanie, mam łącze 10 Mb/s do tego pierwszego routera. Jakie będzie połączenie na tych 2 punktach??? Też 10Mb/s czy mi to podzieli na 2 i będę miał po 5Mb/a.

Nic nie podzieli Ci łącza . Będzie w po 10Mb/s jeżeli w danym momencie będzie korzystać więcej urządzeń to wtedy to już oczywista rzecz że będzie nieco wolnej .
Chyba że podzielisz pasmo dla poszczególnych urządzeń przypisując odpowiednią przepustowość , ale to nie w tym temacie .

WR740N nie pasuje do neostrady. Musisz kupić router z modemem ADSL np. W8961 lub W8970

Tylko taki przykład podałem. Na pewno kupię dobry pod adsl, tylko mam jeszcze pytanie, jakim kablem połączyć router z punktem dostepowym?? zwykłym ethernet krosowany???

Tak skrętka komputerowa prosta. Nie musisz nic krosować

Czyli zwykła prosta od routera do access pointa, a z tego access pointa do kompa stacjonarnego to już musi być krosowany??

Jeżeli kupisz access pointa to nic więcej nie podłączysz bo typowe AP-ki mają tylko jedno gniazdo ethernet. Możesz kupić WR740 i skonfigurować jako AP -


wtedy będziesz miał do dyspozycji 3 porty ethernet (możesz podłączyć dodatkowo komputer). Wszystko łączysz prostym kablem.

A router( nie AP) z komp. to jakim kablem?? tez zwykłym??

Router możesz skonfigurować jako AP (punkt dostępowy) tu nie ma problemu a masz do dyspozycji więcej portów ethernet.

Wszystko łączysz kablem prostym. Chyba że masz starsze komputery i chcesz je połączyć (komputer-komputer).

Komputery to nowe. Tylko ja w piwnicy będę miał swoje biuro z swoim komputerem stacjonarnym.I myślałem że to się łączy za pomocą krosa. A wyżej to już będą laptopy.

Wszystko prostymi kablami takimi jak podałem na obrazku kilka postów wyżej.