Kilka pytań dotyczacych routerów TL-WDR4300 i sieci domowej

Witam, sieć w moim domu oparta jest na modemie kablowym Cisco (modelu nie pamiętam, ale to nieistotne) i dwóch routerach TP Link WDR4300. Jeden w wersji 1.3 (ma 2 lata), a drugi 1.7 (dokupiony niedawno).
Do modemu dochodzi przewód RG-6, z modemu wychodzi Ethernet do wejścia WAN Routera1. Router1 z routerem2 połączony jest przewodem RJ45 20m. przez wejścia LAN. I wszystko działa jak należy. Firmware routerów (oryginalny TP Linka) zaktualizowałem do najnowszych wersji. Routery działają grzecznie w roamingu (choć komunikują się ze sobą po kablu). Na Routerze2 wyłączyłem DHCP. Działają dwie sieci jedna 2.4 GHz (dla gości - nie korzystam) i 5 GHz (moja sieć, którą dla porządku ukryłem). Do Routera1 podłączony jest TV (przez LAN). I to by było na tyle.
Generalnie wszystko hula. Prędkości są zadowalające, straty niewielkie, cały dom ogarnięty szybkim Wi-Fi bez martwych punktów).

Wymyśliłem sobie że do routera2 podłączę przez USB pendrive - który będzie pełnił funkcje domowego serwera do przechowywania danych (ze zmianą na dysk zewnętrzny w późniejszym czasie). W ustawieniach routera2 włączyłem wszystkie parametry USB (storage sharing, ftp, media server). Co prawda adresu internetowego do serwera ftp mi nie wyznaczyło, ale to pewnie przez brak WAN. Tak czy siak do ftp loguje się przez host jak do routera tj. 192.168.0.2- czyli router2, (router1 to 192.168.0.1).
Dostęp jest, ale lokalny - połowiczne rozwiązanie. A jak bym chciał ściągnąć sobie dane z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu to już lipa :frowning:
I teraz moje pytanie: czy istnieje możliwość ustanowienia dostępu zdalnego do pendrive/dysku poprzez wyznaczenie adresu internetowego?

Druga sprawa to to, że wspomniany pendrive który w tym przypadku pełni role dysku sieciowego nie wyświetla wszystkich elementów w TV, z którym to połączył się jako serwer multimediów. Zarówno pendrive (jako dysk sieciowy/serwer multimediów) jak i TV są w tej samej sieci, więc TV go wynalazł i zakwalifikował jako wspomniany serwer multimediów.
Problem jest tego typu że TV nie widzi niektórych plików na pendrive przy połączeniu do routera, natomiast przy bezpośrednim podłączeniu do TV już je widzi. Zrobiłem mały eksperyment wyciągnąłem wspomniany pendrive z routera i podłączyłem bezpośrednio do TV przez USB. TV wyświetlił wszystko prawidłowo. Chodzi mi głównie o nagrania z kamery w formacie .MTS których na próżno szukać przy połączeniu do routera (po prostu ich nie pokazuje jak i innych plików). Tak więc wina ewidentnie leży po stronie routera. Śmiem twierdzić, że firmware routera...

Jeszcze inną rzeczą którą również zaobserwowałem przy połączeniu router+pendrive >>> TV jest to, że za każdym razem kiedy prześle plik powiedzmy z komputera na pendrive w routerze i powiedzmy chcę go zobaczyć na TV, muszę zalogować się do routera2 (czyli tego do którego podłączony jest pendrive [192.168.0.2]) przejść do zakładki "media server" zastopować go po czym wystartować ponownie, co pełni role resetu jak gdzieś wyczytałem. Troszkę to niewygodne zważywszy na to, że każdorazowo przy wymianie plików np. komputer pendrive trzeba ten proces powtarzać. Nie jet to wina TV sprawdziłem. Myślałem może, że to TV nie ściąga/aktualizuje zawartości zawartości pendrive, więc przesłałem jakiś film na pendrive, wyłączyłem i włączyłem TV wszedłem znowu do zawartości serwera multimediów i nic. Jak nie było tak nie ma. Powtórzyłem proces kilkakrotnie i dopóki nie zastopowałem i ponownie wystartowałem "media server" plik się nie pokazywał. Dopiero po tym procesie film ukazał się od razu.
Wspomnę tylko że synchronizowanie ftp (w tym przypadku na iPadzie) też nie działa za każdym razem pojawia się komunikat: "Folder you are trying to sync doesn' fit in device free space. Cancelled." Dopiero opcja push changes wysyła pliki na serwer. Korzystam z aplikacji Documents. Ale nie wiem którego urządzenia to wina.
PS. Korzystam z konta administratora z uprawnieniami do odczytu i zapisu.

Ostatnie pytanie związane jest z widocznością sieci. Powiedzmy mam sieć wi-fi dla gości 2.4 GHz. Ustawiona w tryb roamingu pomiędzy dwoma routerami. W routerze1 włączony serwer DHCP i zaznaczona opcja "Enable SSID Broadcast". W routerze2 wyłączony serwer DHCP i odznaczona opcja "Enable SSID Broadcast" ażeby sieci się nie dublowały.
I mam teraz taką sytuacje że jak jestem na końcu mieszkania gdzie wspaniały i wyłączny zasięg ma router2. a ja nie podłączyłem się do sieci to nie mogę jej znaleźć tzn. nie figuruje na liście dostępnych sieci.
Oczywiście mogę wywołać sieć poprzez opcje:" znajdź sieć" i znajdzie i połączy ale nie p to chodzi. Tak jak na początku pisałem to sieć dla gości i gość nie zna nazwy sieci, po drugie takie znajdywanie ukrytej sieci to znowu komplikowanie sobie życia. Tak wiec aby gość mógł zalogować się do sieci musi się znaleźć w polu jej działania (tzn. przejść na początek mieszkania) później już wszystko działa cacy i routery się przełączają.
Teoretycznie najprostszym rozwiązaniem jest włączenie "Enable SSID Broadcast" ale nie do końca. Są miejsca gdzie sieci się przenikają, sieć się wtedy dubluje i na liście dostępnych sieci mam taką sytuacje:

  • jakas_siec1
  • jakas_siec2
  • moja_siec
  • moja_siec
  • jakas_siec3

Wygląda to kiepsko, gdy mam 2x tą samą sieć. Zależy mi na opcji aby oba routery wyświetlały nazwę sieci, ale żeby się nie dublowała żeby była rozpoznawana jako jedna sieć mimo, że z dwoma routerami. Mam nadzieję, że wyraziłem się dostatecznie jasno.


I to by było na tyle. Strasznie się rozpisałem (chciałem żeby było jasno opisane) i nie zdziwiłbym się gdyby nikt tego nie przeczytał. Mam jednak nadzieję, że znajdzie się jakiś chętny do pomocy (za którą z góry dziękuję). Piszcie co wam przyjdzie do głowy, czytałem o jakimś alternatywnym oprogramowaniu, ale poczekam najpierw co mi poradzicie.

Pozdrawiam serdecznie.

Tak. Musisz przekierować na pierwszym routerze port 21 na IP drugiego routera(192.168.0.2).

Router nie posiada pełnego certyfikatu DLNA. Ma on tylko niektóre opcje.

  1. Serwer DLNA pewnie sam by zaktualizował zawartośc pendrive. Masz tam opcję "scan every..." i możesz wybrać jak często serwer będzie przeszukiwał pendrive.
  2. Jak u mnie ustawiłem 2 AP z tą samą nazwą sieci i zabezpieczeniami to urządzenia znajdowały tylko jedną sieć.

Jeśli chodzi o Gargoyle to jest na nim łatwiejsza i bardziej zaawansowana konfiguracja FTP. serwer DLNA niestety wymaga extroota.

OK port przekierowałem. Wciąż nie mogę zalogować się do ftp zdalnie. Czy powodem może być to, że urzadzenie z którego próbuje się zalogować (w tym przypadku tablet) znajduje się w tej samej sieci?

Jeśli chodzi o Gargoyle to jest na nim łatwiejsza i bardziej zaawansowana konfiguracja FTP. serwer DLNA niestety wymaga extroota.

Czym jest extroot, i jakie korzyści by mi to przyniosło?
Czy w mojej sytuacji zainstalowałbyś Gargoyle (lub coś innego)?


dzieki za pomoc :slight_smile:

To jest jedna z przyczyn. dostęp po zewnętrznym IP/domenie działa tylko z zewnątrz.
Kolejna sprawa to czy masz na WAN IP ten sam adres który otrzymasz na stronie np: http://whatismyipaddress.com/

Extroot jest to rozszerzenie wewnętrznej pamięci flash przez przeniesienie systemu na dysk/pendrive. Korzyści to instalacja dowolnych pakietów jakie ma w sobie openwrt. DLNA, Torrent, TimeMachine, DropBox, OwnCloud i wiele więcej. Większość niestety wymaga znajomości trybu tekstowego linuxa. Oprócz tych które znajdują się jako pluginy Gargoyle.

W Twojej sytuacji (nie znając Twojego poziomu doświadczenia) to próbował bym jedynie z Gargoyle lub DD-WRT, do DLNA najlepiej użyć serwera NAS żeby działało to jak z prawdziwego zdarzenia.

Adres na podanej przez Ciebie stronie, jak i WAN IP jest taki sam.
O serwerzach/dyskach NAS już trochę czytałem, ale trzeba przyznać, że są to dość kosztowne rozwiązania. Pewnie się skuszę na zakup, ale w perspektywie ok. pół roku. Do tego czasu chciałbym wdrożyć jakieś przyzwoite rozwiązanie. Gdyby udało się postawić extroot dla DLNA to czy możliwości (większa ilość odczytywanych formatów w TV) zwiększyłyby się?
Swoją drogą widze, że trafiłem na "ogarniętego gracza" i nie zaszkodzi zapytać jaki serwer NAS mógłbyś polecić tak w miare w rozsądnej cenie (stosunek: cena=możliwości=jakość)?

Myślę ze tak. Choć sam nie korzystam z DLNA.

Ciężko będzie coś polecić. Ja używam Zyxel NSA310 - tani i u mnie służy głównie jako dysk sieciowy po LAN. Okazyjnie FTP jak pisałem z DLNA nie korzystam choć on ma wbudowane.
Z dobrych sprzętów można poszukać coś od Synology jednak cena ich jest dla mnie zaporowa.

Dzięki, chyba wezmę coś od Synology, ale dopiero za jakiś czas, bo jak słusznie zauważyłeś ich cena nie jest niska.
Od czego powinienem zacząć, czy extroot na jednym czy dwóch routerach? Jakie pendrive'y przygotować?
Jakieś kompedium wiedzy dla zielonych. Pierwszy raz będę coś takiego robić i nie chciałbym schrzanić sprzętu.
Gdyby mógł mi ktoś opisać co i jak, to byłbym bardzo, bardzo wdzięczny :slight_smile:

Zacznij najpierw od jednego. Wgraj Gargoyle ze strony eko.one.pl. Będzie Ci trochę łatwiej, choć polecam po uczyć się i przejść na czysty obraz Openwrt + Luci.
Tutaj opis jak można wyklikać extroota w gargoyle:

W konfiguracji - podstawowej ustaw WAN na Wyłączony. Wpisz IP urządzenia na 192.168.0.2( tak jak miałeś aby było łatwiej) i podaj IP bramy domyślnej 192.168.0.1 (IP głównego routera). Inaczej nie będzie szło doinstalować pakietów.

OK, tak zrobię. Czy Gargoyle zainstalować tylko na routerze2 czy na obu?

BTW

... polecam pouczyć się i przejść na czysty obraz Openwrt + Luci
A czy nie lepiej odrazu zrobić OpenWRT + LuCI? Czy to aż takie trudne do opanowania? Może z Waszą/Twoją pomocą udałoby się :-) Czy na tym routerze zadziałałby interfejs graficzny, czy ma za mało pamięci? router1 v1.3 router2 v1.7 Może zadam idiotyczne pytanie ale dlaczego czyste OpenWRT + LuCI jest lepsze od Gargoyle?

Obiecuje, że jak to wszystko zrobie, to już niczego więcej się nie dotykam :wink:
Wielkie dzięki za pomoc :slight_smile:

Jak wyżej pisałem lepiej zacząć od jednego. nauczyć się/ zrozumieć jak to działa. a potem jak się spodoba wgrać na drugi.

Jest to najtrudniejsza opcja bo po wgraniu oprogramowania ( od obsego) nie ma graficznego interfejsu. W oficjalnym wydaniu Openwrt w wersji BB i CC ( Barrier Breaker i Chaos Calmer) Jest już Luci, ale nie jest ono domyślnie skonfigurowane pod Polskę i nasze regionalne ustawienia oraz brak repozytorium z niektórymi pakietami.
Jeśli czujesz się na siłach to polecam.

WDR4300 ma 8MB pamięci flash więc na podstawowe funkcje i kilka-kilkanascie dodatkowych pakietów wystarczy.

Tutaj zależy co kto lubi. Gargoyle jest proste i funkcjonalne jednak skonfigurujesz na nim tylko 20% możliwości sprzętu. Luci wymaga już większej wiedzy użytkownika i można na nim ustawić około 60% ustawień. Konsola oraz doświadczenie i robisz 100% możliwości sprzetu.